Biedrība LatBAN kopš 2014. gada pavasara katru mēnesi organizē Investīciju sesijas, kur investori, biznesa eņģeļi satiekas ar jaunajiem uzņēmējiem. Trīs gadu laikā mūsu biedriem piedāvāto projektu skaits pārsniedz 450, bet Investīciju sesijās prezentēti 170 spēcīgākie projekti. Rezultāts ir 23 investīcijas - reāli privāto investoru ieguldījumi apmēram divu miljonu eiro apmērā dažāda veida jaunos biznesa projektos.
Veidojot biznesa eņģeļu kustību, esam identificējuši vairākus būtiskus un bīstamus šķēršļus, kas ir klātesoši Latvijas startup vidē un kavē tās attīstību.
Pirmkārt, Latvijā ir ierasts domāt, ka jauno projektu, startup uzņēmumu, nākamo mūsu valsts Skype, Facebook vai Apple tā saucamo veiksmes stāstu sākums ir brīdis, kad projekts saņēmis investīcijas. Jāsaka, ka tas ir aplams redzējums un bīstams virziens, kas var nolemt projektu neveiksmei. Neapšaubāmi, investīcijas ir apliecinājums projekta potenciālam un kvalitātei, bet ne veiksmes garantija. Pasaules statistika liecina, ka vairāk nekā 90 % investoru atbalstīto projektu neizdodas - labas idejas līdz ar vērienīgiem ieguldījumiem aiziet nebūtībā.
Otrs izplatīts mīts ir inovāciju izšķirošā nozīme, lai projekts izdotos. Pārdzīvojam, ka Latvija inovāciju ziņā ir ES sarakstu beigu galā, un publiskajā telpā parādās dažādas visai nekonkrētas un bieži ar realitāti nesavienojamas idejas, kā veicināt jaunradi un izgudrojumus. Diemžēl inovācijas inovāciju dēļ nevienu jaunu projektu nav pārvērtušas lokāla vai plašāka mēroga veiksmes stāstā.
Tas ir aplams fokuss un nepareizie orientieri, kas agrāk vai vēlāk veicinās startup burbuļa plīšanu. Redzam, ka pasaulē tas jau notiek, jo pēdējā gada laikā aptuveni uz pusi samazinās investīciju apjoms jaunajiem projektiem - investori izvēlas savus līdzekļus ieguldīt citur, piemēram, nekustamajā īpašumā vai projektos ar drošāku peļņas garantiju. Arī Latvijas investoriem tā saucamais rozā briļļu periods ir beidzies un optimisms ir samazinājies.
Veids, kā risināt problēmas, lai Latvijas startup kustība virzās uz priekšu, ir fokusa maiņa valsts līmenī, par prioritāti izvirzot biznesu. Nevis inovācijas vai izgudrojumus, bet biznesu ar mērķi pelnīt. Ja pirmajā vietā būs bizness, tam sekos arī inovācijas un investīcijas. Iespējams, sākumā tās būs mazas, bet noteikti pielietojamas inovācijas ar pastāvīgu pieprasījumu tirgū. Vai tie būs IKT un tehnoloģiju projekti? Iespējams, jo tehnoloģiju klātesamība tikai palielinās. Bet tam nevajadzētu būt pašmērķim. Tikpat labi tie var būt pilnīgi citu nozaru projekti, piemēram, kosmētikas ražošana vai medicīnas ierīces.
Jo vienīgais veids, kā jaunajam projektam saņemt investīcijas attīstībai, ir orientācija biznesa virzienā, tālejoši mērķi un komanda, kas spēj šo orientieri saglabāt. Investoru prasības jaunajiem projektiem aizvien pieaugs un investīcijas saņems gudrākās projektu komandas ar pareizo attieksmi un motivāciju.