Meža īpašumu cena Latvijā ir zemākā ne tikai salīdzinājumā ar Skandināvijas valstīm, bet arī Baltijas kaimiņvalstīm; prognozē cenu pieaugumu.
To rāda SIA Latio pētījums. Meža nozare un tās bāze – meži – ir Skandināvijas un arī Baltijas valstu tautsaimniecību būtiska sfēra. Baltijas jūras reģionā mežu jomā vadošā ir Skandināvija.
"Pētot pēdējā laikā notikušos darījumus, secinājām, ka augstākās cenas par vienu hektāru meža īpašumu šobrīd ir Zviedrijā. Salīdzinot starp valstīm, pie mums tirgus cena par hektāru meža īpašumu bija viena no zemākajām Baltijas jūras reģionā. Reālā tirgus situācija rāda, ka Baltijā augstākās cenas par līdzīgiem meža īpašumiem ir Igaunijā," iegūtos datus rāda SIA Latio Mežu pārdošanas nodaļas vadītājs Sandijs Lūkins.
Zviedrijas rekordi
Pētījumā secināts, ka cenu ziņā līderis ir Zviedrijas dienvidu reģions, kur par hektāru maksāts gandrīz 11 000 eiro. Savukārt zemākās summas par darījumiem ir Latvijā, Zviedrijas ziemeļos un Somijas vidusdaļā – vidēji 2800 eiro. "Zviedrijā spēcīgā kokapstrādes rūpniecība ir ilgstoši veicinājusi augsto meža īpašumu cenu, Somijā tā ir stabila ar nelielu 18% pieaugumu pēdējā desmitgadē, bet Baltijā cenas tieši Igaunijā ir strauji kāpušas – pēdējā piecgadē pat dubultojušās," stāsta S.Lūkins.
Viņš norāda, ka Igaunijā cenas ir gandrīz divas reizes augstākas nekā Latvijā, jo viens hektārs maksā ap 4100 eiro. "Interesanti, ka Lietuvā darījumu ziņā viens hektārs ir vērtēts ap 4500 eiro, tomēr Lietuvas Vides ministrijas dati liecina, ka vidēji tie ir 2282 eiro," tā S. Lūkins. Viņš arī norāda, ka nereti Latvijā un arī visā Baltijā tiek pārdoti izcirtumi – meža zeme. "Baltijā šobrīd visaugstākā meža zemes cena ir Igaunijā, sasniedzot vidēji 1500 eiro par hektāru, Latvijā vidēji tā ir zemāka jeb 1200 eiro, savukārt Lietuvas likumdošana nosaka maksimālās platības ierobežojumu vienam īpašniekam, tāpēc tur izcirtums tiek novērtēts par nedaudz mazāku summu nekā pie mums," Baltijas īpatnības skaidro S. Lūkins.
Vairāki DB aptaujātie mežsaimnieki uzskata, ka meža īpašumu cenas pamatā ir viens faktors – ko konkrētajā īpašumā drīkst darīt. “Visa pamatā ir ekonomika,” lakoniski uz jautājumu par meža īpašumu cenu atšķirībām atbild mežsaimnieks Edgars Dupužs.
Visu rakstu lasiet 24.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!