Iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā janvārī salīdzinājumā ar decembri samazinājies par vairāk nekā 33% un veidoja 3280 mājokļu, informē nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" pārstāvji.
Savukārt īres dzīvokļu piedāvājums veidoja 2430, kas ir par 19% mazāk, salīdzinot ar decembri.
Nepilnus 40% iegādei un 77% īrei pieejamo īpašumu veidoja dzīvokļi Rīgas sērijveida projektos. Cenas segmentā saglabājušās nemainīgas - dzīvokļa kvadrātmetrs sērijveida ēkā apkaimēs janvārī maksāja 1010 eiro, bet centrā sasniedza 1410 eiro par kvadrātmetru.
Pēc "Latio" apkopotajiem tirgus datiem, pirmo reizi ilgākā laika periodā dzīvokļu piedāvājums jaunajos projektos janvārī pārsniedza piedāvājumu apkaimju sērijveida ēkās. Janvārī iegādei pirmreizējā tirgū bija pieejami 1570 dzīvokļu jeb 48% no visiem pārdošanā esošajiem mājokļiem. Īpatsvara izmaiņas "Latio" skaidro ar sarūkošo sērijveida dzīvokļu skaitu, nevis krasu jauno projektu mājokļu pieaugumu.
"Latio" informē, ka mājokļa pārdošanai par tirgus cenu janvārī vidēji bija nepieciešamas 60 dienas (60 - decembrī, 61 - novembrī, 63 - oktobrī, 65 - septembrī, 65 - augustā, 70 - jūlijā), bet 13% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (13% - decembrī, 12% - novembrī, 10% - oktobrī, 11% - septembrī, 12% - augustā, 8% - jūlijā).
Janvārī 14% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (14% - decembrī, 15% - novembrī, 17% - oktobrī, 18% - septembrī, 17% - augustā, 15% - jūlijā). Janvārī, tāpat kā decembrī, 65% darījumu notikuši bez kredītu piesaistes (66% - novembrī un oktobrī, 64% - septembrī, 61% - augustā, 59% - jūlijā).
Pēc "Latio" datiem, janvārī 20% darījumu Rīgā notikuši ar mājokļiem jaunbūvēs (22% - novembrī, 19% - septembrī, 16% - augustā un jūlijā, 22% - jūnijā, 21% - maijā).
Salīdzinot ar pērnā gada izskaņu, jauno projektu cenas pārdošanas sludinājumos janvārī kāpušas par nepilniem 3%, sasniedzot 2850 eiro par kvadrātmetru, turpretī noslēgtajos darījumos bija kritums par 6%, iekštelpu platības vidējai cenai samazinoties līdz 2610 eiro par kvadrātmetru, informē "Latio". Līdzīga situācija ir arī jauno projektu otrreizējā tirgū, kur vidējās cenas mājokļiem apkaimēs samazinājās par 5% un bija 1950 eiro par kvadrātmetru, savukārt Rīgas centrā pieauga par nepilniem 2%, sasniedzot 3070 eiro par kvadrātmetru.
"Latio" darījumu vadītāji secinājuši, ka janvāris mājokļu tirgū ienesis pozitīvas vēsmas, kas ir turpinājums tirgus aktivitātei pērnā gada otrajā pusē. Dienu skaits, kas nepieciešams mājokļa pārdošanai par tirgum atbilstošu cenu, samazinājies līdz diviem mēnešiem, kamēr šajā pašā periodā pērn pārdevējam bija jārēķinās ar vidēji 78 dienām. Tāpat samazinājies to pārdevēju īpatsvars, kuri piedāvā īpašumus iegādei par nesamērīgi augstu cenu - no 22% pērnā gada janvārī līdz 14% šā gada janvārī, liecinot par pielāgošanos reālai tirgus situācijai.
Latvijas mājokļu tirgū iezīmējusies būtiska tendence - arvien vairāk pircēju iegādājas īpašumu bez bankas aizdevuma. Vairums darījumu notiek par pircēju pašu uzkrātajiem līdzekļiem vai ar minimālu hipotekārā kredīta piesaisti. Pagājušā gada janvārī šādu bezkredīta darījumu īpatsvars mēneša ietvaros bija 45%, savukārt 2024.gada beigās sasniedza jau 66%.
Galvenokārt darījumi ar pašu līdzekļiem notiek ar dzīvokļiem, nelielām privātmājām vai lauku īpašumiem līdz 100 000 eiro. Lai gan 2024.gadā Eiropas Centrālā banka pērn pieņēma vairākus lēmumus pakāpeniski samazināt procentu likmes, šāds solis nav būtiski ietekmējis pircēju lēmumus - iedzīvotāji ir iemācījušies kritiskāk izvērtēt sev pieejamās kreditēšanas iespējas, labprātāk slēdzot darījumus par saviem līdzekļiem, skaidro "Latio".
Reģionos arvien populārs ir tā sauktais mazais mājokļu kredīts (patēriņa kredīts) līdz 20 000 eiro, kas nereti ir vienīgā iespēja iegādāties īpašumu, ņemot vērā banku ierobežoto kreditēšanu ārpus Rīgas.
Neskatoties uz to, ka būvniecības izmaksas pērn augušas visā Baltijā, jaunu ēku celtniecība Latvijā attīstās daudz lēnāk nekā Lietuvā un Igaunijā. Ja vēl 2011.gadā visās trijās Baltijas valstīs jauno projektu būvniecības apmēri noritēja līdzīgi, pēdējo trīs gadu laikā Latvija vairs nespēj tikt līdzi Igaunijas un Lietuvas tempam, kamēr kaimiņvalstis piedzīvo straujāku izaugsmi.
"Latio" ieskatā daļēji tas skaidrojams ar regulējumu valstī un tā birokrātisko pusi, proti, Latvijā vajadzīgs vairāk nekā pusgads būvatļaujas saņemšanai, kamēr Lietuvā un Igaunijā to var iegūt divu līdz trīs mēnešu laikā. Arī izmaksu ziņā Latvija ir topa augšgalā - būvatļaujas saņemšana attīstītājam veido 0,4% no kopējās būves vērtības.
Augstās izmaksas un regulējuma nepilnības bremzē arī jauno projektu attīstību reģionos, kur piedāvājums nespēj sasniegt pieprasījumu. "Latio" informē, ka sevišķi izteikta interese par jaunajiem projektiem novērojama Liepājā, Jelgavā un Valmierā. Tomēr mājokļu trūkums jaunuzbūvētās ēkās nav apstādinājis tirgu - pieprasītākajās lokācijās pircēji ir gatavi iegādāties īpašumus arī zemākas kvalitātes īpašumus.
Piemēram, Liepājā darījumu skaits stabili audzis kopš 2022.gada, ko veicinājušas pircējiem pievilcīgas mājokļu cenas, kas, pēc "Latio" aplēsēm, gada laikā samazinājušās par 12%. Savukārt Valmierā darījumu un mājokļu cenas nav būtiski mainījušās, toties nozīmīgi pieaugusi potenciālo pircēju pārliecība par savām iespējām.