Mēbeļu eksporta ieņēmumu samazinājums šā gada pirmajā pusgadā ir par vairāk nekā 12 miljoniem eiro jeb 13,8% salīdzinājumā ar analogu laiku pērn. Asociācijas Latvijas mēbeles biedru dati rāda pretējo – ienākumu pieaugumu
«Šogad operatīvie eksporta ieņēmumu apjomi ir lielāki par 2014., 2015. gada analogu laiku un ir līdzvērtīgi 2016. gada pirmajā pusgadā iespētajam, un tomēr 2019. gada pirmajā pusgadā ir eksporta kritums, salīdzinot ar pagājušo gadu, bet tā nav nekāda traģēdija, jo tas neatspoguļo situāciju mēbeļu ražošanā,» vērtē asociācijas Latvijas mēbeles prezidents un SIA Marks M īpašnieks Juris Griķis. Savukārt asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektore Ieva Erele norāda, ka biedru vidū vērojams neliels, bet stabils pieaugums apgrozījumā (no 25,27 milj. eiro pērn līdz 26 milj. eiro šogad) un eksportā (no 17,7 milj. eiro pērn līdz 19,26 milj. eiro šogad), salīdzinot ar kopējo nozares lejupslīdi. «Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem vērojams, ka samazinājums saražotās produkcijas realizācijā ir guļamistabas koka mēbeļu sektorā, kā arī ēdamistabas un dzīvojamās istabas koka mēbeļu sektorā, lai gan jāatzīmē, ka tai pašā laikā ļoti labs pieaugums vērojams veikalu koka mēbeļu sektorā un virtuves mēbelēs, attiecīgi samazinājums nav viennozīmīgs,» tā I. Erele.
Eksporta ieņēmumi ir tikai viens no mēbeļu ražotāju ieņēmumu avotiem, jo otrs ir pašmāju – Latvijas tirgus. «Ražotājam svarīgākais, lai saražoto pērk,» uzsver J. Griķis. Viņš atzīst, ka ir arī situācijas, kad pašmāju tirgus ražotājam ekonomiski ir pat izdevīgāks nekā eksports.
«Nenoliedzami, ka mēbeļu ražotājiem eksporta tirgus lielākoties ir Eiropas Savienības dalībvalstis – visvairāk Dānija, Vācija, Zviedrija, Lielbritānija, Francija, kur gan jāatzīmē, ka Vācijā un Lielbritānijā ir būtisks kritums 25% līdz 30% apjomā, tomēr Dānijā, Zviedrijā, Francijā drīzāk nebūtisks – robežās no 2,7% līdz 5%, kas zināmā mērā samazinājis salīdzinātos eksporta ieņēmumus mēbeļu segmentā,» skaidro I. Erele.
Jārēķinās, ka mēbeļu eksporta operatīvie dati vienmēr ir mazāki, nekā tie ir pēc datu korekcijām gada noslēgumā. Piemēram, 2017. gadā nobīde starp operatīvajiem un precizētajiem mēbeļu eksporta ieņēmumiem bija ap deviņiem milj. eiro, jo sākotnēji tika rādīti 73 milj. eiro, bet precizētie jau bija 82 milj. eiro apmērā.
Visu rakstu lasiet 23. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!