Tirgū sāk parādīties pieprasījums pēc ilgtspējīgākiem produktiem, sacīja Mēbeļu ražotāju asociācijas Latvijā izpilddirektore Ieva Erele.
"Pamazām tirgu sāk manīt Zaļā kursa ietekmi ne tikai pārkārtošanās ziņā, oglekļa dioksīda (CO2) pēdas mērīšanā, bet tostarp ienāk "zaļākas" mēbeles, materiāli, gan jaunu produktu inovācijās, gan arī vietu rod atjaunotas, restaurētas, labotas mēbeles, īpaši mājsaimniecībās," stāstīja Erele.
Tāpat viņa piebilda, ka patlaban Eiropas līmenī notiek aktīvs darbs pie standarta "Mēbeles kā pakalpojums" jeb īres pakalpojuma ieviešanas. Līdz ar ko, šī iezīme sāks parādīties Eiropas publiskajos iepirkumos.
"Šādas un vēl citas iezīmes, tostarp par paplašināto ražotāju atbildību ienāks tirgū regulējošā, rekomendējošā veidā un bez šaubām liks mainīties un pielāgoties ražotājiem," atzīmēja asociācijas vadītāja.
Erele norādīja, ka 2024.gadam ticamas prognozes nav iespējams izteikt, bet pieļāva, ka, iespējams, nākamā gada pavasaris varētu būt mazāk aktīvs vienam otram uzņēmumam. Tas būs atkarīgs no tā, kā šā gada otrajā pusgadā būs strādājušas pārdošanas komandas, kā arī no tirgus situācijas kopumā.
"Ir mēbeļu ražošanā sektori, kas ir ļoti atkarīgi no būvniecības tirgus, kā arī tādi, kas atkarīgi no ārvalstu investīcijām, publiskajām, privātajām partnerībām gan pie mums, gan eksporta tirgos," skaidroja Erele.
Savukārt kā galvenās prioritātes nākamajā gadā viņa minēja darbiniekus. "Darbinieks ir prioritāte numur viens, jo mums ļoti nopietni jāapzinās, ka darbaspēka izaicinājumi nekur nepazudīs un ir jānāk kopā, lai apzinātu precīzi vajadzības, definētu virzienus, kuros varam strādāt un vienoties par konkrētām darbībām biedru un nozares ietvaros, lai šos jautājumus reāli sāktu risināt saimnieciskā pieejā balstot lēmumus," skaidroja Erele.
Viņa uzsvēra, ka izaugsmes nodrošināšanai nepieciešams stiprināt nozares uzņēmumu kapacitāti un eksportspēju gan ar pieredzes apmaiņu, gan apmācībām, gan veicinot pieprasījumu vietējā tirgū sadarbībā ar valsts un nevalstiskā sektora partneriem. Savukārt nozares uzlabošanai nepieciešams kopīgi strādāt ar ēnu ekonomikas jautājumiem, jo tie ikdienā būtiski ietekmē iedzīvotāju neatkarību un turību, un arī pašu nozares uzņēmumu taisnīgu konkurenci tirgū.
"Vēlamies veikt padziļinātu pētījumu un vienoties par kritērijiem nozarē, lai nodrošinātu ilgtspējīgas uzņēmējdarbības kritērijus mēbeļu nozarē Latvijā, pie kā arī strādāsim 2024.gadā," stāstīja Erele.
Tāpat viņa uzsvēra, ka tā paaudze, kas pēc brīvības atgūšanas sāka nodarboties ar uzņēmējdarbību, tuvojas 55-70 gadu slieksnim, kas ir pirmā ģimenes uzņēmējdarbības paaudze. Tuvāko gadu laikā būtisks kļūs jautājums par uzņēmumu mantošanu, profesionālu pārvaldību, iespējams arī pārdošanu vietējiem vai ārvalstu investoriem.
"Šie un daudzi citi pārmaiņu vēji nāks iekšā tirgū līdz ar jaunu paaudzi, kas ienāks un mainīs to, kāda būs nozare nākamos 10 gados," teica Erele.
Asociācija "Latvijas mēbeles" ir dibināta 2001.gadā. Asociācijas biedri ražo mīkstās mēbeles, gultas un matračus, masīvkoka mēbeles, liekti līmētās mēbeles, korpusa mēbeles, specializētās mēbeles, kā arī dažāda tipa mēbeļu detaļas, komponentes, furnitūras, interjera elementus un citus produktus.