Šogad Latvijas mēbeļu ražotājiem nemitīgi noticis aktīvs darbs ar pilnīgi jaunajiem klientiem un jauniem produktiem, aģentūrai LETA stāstīja Mēbeļu ražotāju asociācijas Latvijā izpilddirektore Ieva Erele.
Tāpat viņa norādīja, ka liela daļa uzņēmumu patlaban investē uzņēmumā un veido atsevišķas jauno produktu attīstības daļas vai filiāles.
"Kopumā paredzams, ka gads noslēgsies ar 10-18% kritumu atsevišķos sektoros, līdz pat 25% kritumu atsevišķos uzņēmumos, taču darbs notiek, pēc iespējas cenšoties saglabāt nodarbināto skaitu," stāstīja Erele.
Raugoties uz pasūtījumu apjomu, Erele atzina, ka vēl ir nepieciešams sasniegt labākus pārdošanas rādītājus, lai atsāktu domāt par tālākajām investīcijām jaunās iekārtās, digitalizācijā un atjaunojamās enerģijas piemērošanā. Patlaban pasūtījumu sarukumu izjūt gandrīz katrs nozarē strādājošs uzņēmums.
Erele stāstīja, ka patlaban cenas atsevišķās materiālu kategorijās ir jau mazinājušās un, lai gan situāciju joprojām apgrūtina karš Ukrainā, loģistikas problēmas un sadārdzinājumi, kopumā dažādu nozarei nepieciešamo materiālu pieejamība vērtējama kā laba.
Asociācijas pārstāve gan piebilda, ka, neskatoties uz sadārdzinājumiem, eksporta partneri nereti sagaida atlaides un cenu mazināšanos. "Tikai kopš rudens uzņēmumi varējuši sākt izskatīt 3-5% cenu samazinājumu eksporta klientiem," uzsvēra Erele.
Vērtējot šo gadu kopumā, Erele stāstīja, ka mēbeļu nozare vienmēr ir bijusi inerta un visi izaicinājumi nāk lēnām, tomēr ar diezgan pamanāmu ietekmi. "Daudzi Latvijas uzņēmumu vadītāji ir pratuši dažādos pārmaiņu vējos noturēt uzņēmumus likvīdus un samērā elastīgi pielāgojoties, iespējams, tieši tāpēc, ka zināmā mērā tiek iedots sagatavošanās laiks. Taču mēdz būt arī tā, ka tik inertā nozarē problēmas nāk visas reizē un tūlīt," sacīja Erele.
Viņa skaidroja, ka, lai arī 2022.gadā dati uzrādīja pieaugumus neto apgrozījumos, liela daļa no tā bija inflācija un cenu svārstības uz dažādajām izdevumu pozīcijām. Tomēr bija arī uzņēmumi, kuru lielāki pasūtījumi un pasūtītās produkcijas daudzumi uzbūvēja pieaugumu.
Erele sacīja, ka 2022.gadā pasūtījumu samazinājumu izjuta retais, tomēr 2023.gads atšķiras. Esošie klienti ir piesardzīgāki un jāorganizē krietni aktīvāks darbs pārdošanā - darbs ar jaunajiem klientiem, produktu un pakalpojumu izmaksu kalkulācijām. "Vairāku uzņēmumu vidū izveidotas papildu darba vietas tieši administrācijas sadaļā uz tādiem amatiem kā pārdevējs, eksporta menedžeris, konstruktors, e-komercijas speciālists un tamlīdzīgi," stāstīja Erele.
Asociācija "Latvijas mēbeles" ir dibināta 2001.gadā. Asociācijas biedri ražo mīkstās mēbeles, gultas un matračus, masīvkoka mēbeles, liekti līmētās mēbeles, korpusa mēbeles, specializētās mēbeles, kā arī dažāda tipa mēbeļu detaļas, komponentes, furnitūras, interjera elementus un citus produktus.