Baltijas Mergers and acquisitions (M&A) jeb uzņēmumu apvienošanas un iegādes tirgus aktivitāte atspoguļo Eiropas un pasaules tendences. Saskaņā ar Mergermarket datubāzes statistiku, Eiropas M&A tirgus 2021. gada pirmajā ceturksnī pieauga par 51,4%, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, un veidoja 25,1% no pasaules M&A tirgus.
"Runājot par pērnā gada darījumu tirgu, mēs jokojām, ka 2020. gada beigās mums bija darījumu dubultvilnis. Taču šī gada pirmais ceturksnis radīja īstu darījumu vētru – 20 gadu laikā, kamēr es strādāju M&A jomā, neatceros, ka būtu izziņots tik daudz patiešām nozīmīgu darījumu viena mēneša ietvaros, kā tas notika martā. Un vētra turpinās," komentē Sorainen vadošais partneris Laimonas Skibarka.
Pasaules tirgū šis gads sākās ar vēsturiski augstu aktivitāti apvienošanās un pārņemšanas jomā. Publicēto darījumu vērtības ir augstākās pēdējo 15 gadu laikā (vidēji 518,7 miljoni USD).
Darījuma vērtības ziņā lielākie ar Latviju saistītie izziņotie darījumi šī gada pirmajā ceturksnī bija Fortum un AS Ceļu pārvaldes noslēgtā vienošanās par Ostas Celtnieks SIA iegādi.
"Taču, ja runājam par jaunām tendencēm Latvijas M&A tirgū, tad tās vislabāk atspoguļo nesen izziņotais darījums, kurā AE Industrial Partners LP, ASV bāzēts privātā kapitāla fonds, iegādājas UAV Factory. Gan pagājušajā gadā, gan šī gada sākumā redzam daudz lielāku ASV investoru interesi par Latvijas uzņēmumiem, īpaši inovāciju /IT sektorā. Pie tam, ja iepriekš redzējām, ka attiecībā uz jaunuzņēmumiem ASV investoru interese drīzāk ir pārcelt uzņēmumu uz ASV un turpināt attīstīt to Amerikas tirgum, tad tagad redzam, ka ASV investori ir ieinteresēti investēt arī uzņēmumu attīstībā šeit – Eiropas tirgum. Līdz ar to, šobrīd Latvijas IT uzņēmumiem ir radušās papildus iespējas kvalitatīvu investoru piesaistei, kuras noteikti vajadzētu izmantot," komentē zvērināta advokāte un Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere Eva Berlaus.
Viņa piebilst, ka ir patīkami redzēt, ka M&A tirgus Baltijas valstīs ir ļoti aktīvs, kā to pierāda ne tikai darījumu rekordskaits, bet arī atklātās vērtības rekords, kas sasniedza 952 miljonus EUR (bez Aviva, Baltic Mill un citiem lieliem darījumiem, kuru vērtība netika publiskota) Jāņem vērā, ka 2018. gads bija rekordu gads pēc izziņoto darījumu skaita Baltijā un, ja šāda aktīva tirgošanās turpināsies, visticamāk, 2021. gads mums nesīs jaunu rekordu.
Baltijas juridisko biroju (Sorainen, Ellex un Cobalt), kā arī finanšu konsultantu (Porta Finance un Superia Corporate Finance) augstās vietas Mergermarket Centrālās un Austrumeiropas darījumu konsultantu tabulās apstiprina, ka Baltijas valstis ir uzmanības centrā.
Vēl viena pamanāma tendence ir ieguldījumu aktivitāte enerģētikas un komunālo pakalpojumu sektorā (Fortum Baltic uzņēmumu, Tallinna Vesi, Imatra Elekter iegāde) un tehnoloģiju un e-tirdzniecības sabiedrībās, kuru pievilcība šajā “pandēmijas ekonomikas” laikā ir būtiski paaugstinājusies.
Vairāk par to, kā darījumu tirgus tendencēm un prognozēm iespējams uzzināt ikgadējā Baltijas M&A un privātā kapitāla forumā, kas dalībniekus pulcinās tiešsaistes formātā jau pēc mēneša – 26.maijā. Pasākuma uzmanības centrā būs:
- Baltijas darījumu tirgus: M&A pandēmijas laikā
- Uzņēmumu iegāde un apvienošana kā stratēģisks biznesa attīstības līdzeklis
- Globālā un vietējā ekonomika: ko sagaidīt no 2021. un 2022. gadiem
- Plaša nesen notikušo Baltijas darījumu pieredze – kā no pandēmijas laikā, tā līdz tam
- Kādas ir ilgtspējības izmaksas vai ieguvumi?
- Diskusijas par vides, sociālām un uzņēmumu pārvaldības tēmām
- Ilgtspējīgas pieejas ietekme uz finanšu sektoru.