Latvijas mobilais telefons šogad apgrozījumu plāno audzēt par 2–7%; joprojām nav intereses par apvienošanos ar Lattelecom
Tā intervijā DB stāsta Latvijas mobilā telefona (LMT) prezidents Juris Binde.
Kā LMT vērtējams pagājušais gads?
Pagājušais un 2015. ir gads, kad lietas nav gluži tādas, kā izskatās. Mēs esam labākā valsts pasaulē, kurā būt par mobilo sakaru klientu – maksimāls tīkla pārklājums, vislielāais datu pārraides ātrums un vieni no zemākajiem tarifiem Eiropā. Parasti dzirdam stāstus par to, ka viss kļūst sliktāk, bet Baltijas mobilo sakaru operatoru finanšu rādītāji parāda to, ka apgrozījuma līkņu raksturs ir visai līdzīgs – ir tikai nobīdes laikā. Latvijā kritums bija lielāks, bet arī apgrozījuma kāpums iepriekš bija augstāks. Tirgū katram produktam ir dzīves cikls, kā tas attīstās – ir sākums, straujais pieaugums, piesātinājums un noriets. Tieši tāpēc ir nepieciešams uzsākt jaunus biznesa virzienus, pirms nav sasniegts piesātinājums. Ja balss pakalpojumi ir sasnieguši piesātinājumu un ienākumi nepalielinās, tad datu pakalpojumi ir straujā augšupejas posmā. Uz datu pakalpojumu bāzes varam realizēt dažādus satura un IT risinājumus, kas šobrīd ir sākuma posmā. Tam ir vairāki iemesli. Galvenokārt nav skaidri biznesa modeļi, un satura piegādātāji mēģina dzīvot pēc vecajām shēmām un nevienam nav īsti skaidrs, kā dzīvot tālāk. Pagājušajā gadā esam sasnieguši arī lielāko lietotāju skaitu Latvijā – 1,113 miljonus.
Eiropā aktīvi norisinās apvienošanas darījumi. Viens no iemesliem, kas izskan, ka apvienojoties varētu samazināt paralēli veikto investīciju apmērs. Vai piekrītat?
Tas neatbilst patiesībai. Varētu pajautāt, kurā jomā investīcijas pārklājas. Visi stāsti, ka investējam paralēlos maģistrālos tīklos, ir meli. Maģistrālais tīkls sastāv no dažādiem īpašniekiem, daļa ir mūsu, kuru būvējām visai sen, daļu īrējam no Lattelecom un LVRTC. Tīklus būvējām laikā, kad Lattelecom līnijas, lai arī īres maksas tika regulētas, bija fantastiskā apmērā un izdevīgāk bija būvēt pašiem nekā īrēt no Lattelecom. Pirms pāris gadiem man bija privāta saruna ar vienu no tā laika uzņēmuma izpilddirektoriem un uzdevu viņam jautājumu: kāpēc jums ir bezjēdzīgi tarifi? Viņa atbilde bija biznesa loģikai neatbilstoša – tieši tāpēc. Tas ir vēsturisks stāsts, iespējams, Gulbis vēl bija par mazu, lai to atcerētos. Otrs viņa Lattelecom valdes priekšsēdētāja Jura Gulbja (red. piez.) stāsts ir par to, ka investējam televīzijā. Neinvestējam un mums nevajag neko tādu darīt, jo mūsdienās saturu var nopirkt.
Tiek minēts, ka Lattelecom ir iztrūkstošs mobilais spārns.
Redziet, viņiem kaut kas iztrūkst, bet mums nekas neiztrūkst.
Visu interviju LMT nākotni redz kā atsevišķs uzņēmums lasiet 4. februāra laikrakstā Dienas Bizness.