Labi iecerētā sadzīves atkritumu šķirošana, kas ļautu apglabājamo gružu apjomu samazināt par pusi, problēmas rada jau pašā darbības sākumā, bet vides pārvalde ieņēmusi aizstāvja lomu, šodien ziņo laikraksts Zemgales Ziņas.
Neciešamas smakas, milzu atkritumu grēdas iežogotā teritorijā, bioloģiski noārdāmu gružu vietā sasmalcināts metāls un plastmasa, ar atkritumiem piesārņota tuvējā apkaime – tāda aina šonedēļ esot vērojama poligonā Brakšķi Jelgavas pievārtē. Nupat tur darbību sācis ar ES atbalstu SIA Jelgavas komunālie pakalpojumi ierīkotais sadzīves atkritumu šķirošanas laukums.
Par 1,32 miljoniem latu, no kuriem 603,7 tūkstošus sedza ES Kohēzijas fonds, tur noasfaltēts un iežogots laukums, kurā maija beigās ekspluatācijā pieņemtas šķirošanas līnijas tehnoloģiskās iekārtas. Objektā Līvbērzes smerdūklis saimnieko SIA Jelgavas komunālie pakalpojumi (51 procents pieder Jelgavas Domei, bet atlikušās kapitāldaļas – SIA Kulk).
Tajā esot paredzēts ik gadu ievest līdz 30 tūkstošiem tonnu atkritumu no Jelgavas un tuvējiem novadiem un tūlīt tos sašķirot. Tādējādi tikai puse no visas masas vairs iegultu blakus esošajā poligonā, bet no otras puses domāts iegūt 5600 tonnu kompostējama materiāla, 7600 tonnu kurināmā, kā arī lielgabarīta atkritumus un metālu.
Taču jau pašlaik tur esot redzams, ka darbs noris pretēji Jelgavas Reģionālās vides pārvaldes izsniegtās atļaujas nosacījumiem, bet tās direktors Hardijs Verbelis, kas pats atļauju parakstījis, ieņēmis nogaidošu pozu un uzņēmumu cenšas attaisnot, raksta medijs. Kā konstatējis laikraksts Zemgales Ziņas, poligonā valda neciešama smaka, bet sasmalcinātie sadzīves atkritumi slejas milzu kaudzē vairākkārt lielākā augstumā par divmetrīgo sieta žogu. Turpat blakus zem klajas debess izlikti atšķirotie lielgabarīta atkritumi, metāllūžņi un kokmateriāli. Nojumē pie vairākus metrus augstas nešķirotu atkritumu kaudzes sēdējuši trīs vīrieši, kas no masas kaut ko atlasījuši spaiņos.
SIA Jelgavas komunālie pakalpojumi valdes loceklis Alvils Grīnfelds uz jautājumu par smakām atbildējis izvairīgi, nosakot, ka vides dienesta atļaujā noteikts, cik dienu gadā drīkst smirdēt. Dienu skaitu gan viņš licis meklēt dokumentā un nosaukt atteicies.
«Viņiem ir saplīsis šķirotājs. Bet visi atkritumi atrodas uz asfalta. Tie, kas mežā, nav viņu, meklēsim zemes saimnieku, lai sakopj,» uzņēmēju attaisnojis Jelgavas Reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis. «Jā, smaka ir jūtama, bet tas taču ir atkritumu poligons!» sacījis galvenais vides sargs.