Šā gada lielākais pārsteigums ir filma Kriminālās ekselences fonds – visskatītākā gada filma pēc kases ieņēmumiem, un izskatās, ka tāda tā arī paliks, to intervijā DB saka kinoteātra Forum Cinemas direktors Normunds Labrencis
Šogad kinoteātrim Kino Citadele, kas durvis vēris nedaudz vēlāk par lielveikalu Stockmann, ir 15 gadu jubileja. Par paveikto, svētku noskaņu un nākotnes plāniem Dienas Bizness stāstīt aicināja SIA Forum Cinemas direktoru Normundu Labrenci.
Fragments no intervijas, kas publicēta 31. oktobra laikrakstā Dienas Bizness:
Pirms 15 gadiem durvis vēra kinoteātris ar 14 zālēm un 3000 skatītāju vietām. Dažus gadus pēc atvēršanas apmeklējums sasniedza 1,8 miljonus skatītāju gadā, vidēji piecus tūkstošus dienā. Kas bija mainījies, kas bija panākumu pamatā un ir vēl aizvien?
Tas, kas notika pirms 15 gadiem kino demonstrēšanas jomā, bija liels solis uz priekšu. Durvis vēra milzīgs kino komplekss, kas deva izvēles iespējas gan skatītājiem, gan filmu izplatītājiem. Varēja variēt, kuras filmas paturēt ilgāk uz ekrāniem, kuras – vairs nerādīt. Tās bija jaunas iespējas šajā biznesā. Latvijā tobrīd tika ieviestas tehnoloģijas, kas tajā laikā bija labākās pasaulē. Šis kinoteātris bija viens no modernākajiem un apmeklētākajiem Eiropā.
Cik bieži rīdzinieki atļaujas sevi palutināt? Kāds ir vidējais kino apmeklējums?
Liela daļa cilvēku nāk reti. Svētkus neatļaujas katru dienu. Tie, kuri nāk uz kino reizi mēnesī, patiesībā nāk salīdzinoši bieži. Mums ir lojālo klientu klubs, un tajā ir īsti čempioni, kuri nāk uz filmām katru nedēļu vai divas reizes mēnesī. Vidējais apmeklētājs uz kino nāk trīs, četras reizes gadā. Pēc statistikas, kino Latvijas iedzīvotājs apmeklē 1,3 reizes gadā.
Šajos piecos gados, kamēr strādājat Forum Cinemas, kas ir mainījies, kļuvis labāks?
Galvenā pozitīvā izmaiņa pēdējā gada laikā, kas mani priecē, ir Latvijas kino iespaidīgais uzrāviens. Pirms tam latviešu filmu apmeklējums bija vājš. Bija atsevišķi veiksmes stāsti kā Sapņu komanda vai Rūdolfa mantojums, bet, kopumā ņemot, kases grāvēji bija reizi dažos gados. Tagad tie ir katru otro mēnesi! Tam par iemeslu neapšaubāmi ir arī Latvijas valsts atbalsts. Mums tagad katru mēnesi uz ekrāniem iznāk filma, kura ir, ja ne pati apmeklētākā, tad viena no apmeklētākajām, arī salīdzinot ar Holivudas filmām. Šobrīd ir filma Homo novus. Ļoti labi apmeklēta. Tēvs nakts – jau redzam, ka tā būs apmeklēta filma. Pēc mēneša būs Jaunā gada taksometrs. Lauris Rei- niks galvenajā lomā sēdēs pie stūres vecai Volgai. Braukās pa Rīgu. Gada sākumā bija Nameja gredzens, Kriminālās ekselences fonds, Paradīze ‘89, Bille. Tas ir tas, par ko jāpriecājas. Izskatās, ka cilvēki ir sasparojušies un filmas būs vēl.
Kāds ir skats nākotnē? Vai visas kinozāles ar laiku kļūs par Scape?
Ir dažādi piedāvājumi, un skatāmies uz jaunajām tehnoloģijām. Ir nišas piedāvājumi, piemēram, kur krēsli ir kustīgi, tiešā vārda nozīmē – kratās, tomēr nedomāju, ka tas ir produkts visiem skatītājiem. Ir arī virtuālā realitāte, kad filmu var skatīties, uzliekot brilles, un iejusties procesā. Tas pat vairs nav kino, tas jau ir kaut kas cits.
Pilnīgi noteikti visas zāles nekļūs tādas kā Scape zāle. Vismaz tuvākajā nākotnē nē. Es domāju, ka mēs vairāk rūpēsimies par skatītāju komfortu. Premium ir paaugstināts kvalitātes standarts, kas arī maksā dārgāk. Ir jārēķinās ar klientu maksātspēju. Ir liela daļa apmeklētāju, kuri skatās uz cenu, izvēlas iet uz to pašu filmu parastā zālē un neiet uz Scape zāli. Ja visas zāles būs par tādu cenu, tad klienti ies citur.
Ja skatītājs vērtē cenu – vai kinoteātris izjūt ekonomikas svārstības valstī?
Grūti to apgalvot. Protams, pēc nostāstiem tikai zinu par slaveno krīzi pirms 10 gadiem un to, kā tas ietekmēja kinoteātri. Kritums apmeklējumā bija. Kino ir izklaide, un, ja ir laba filma, cilvēki nāk un skatās, kinoteātri «gāž riņķī», un nekāda ekonomiskā situācija to īpaši neiespaido, atskaitot globālas ekonomiskas katastrofas. Drīzāk kinoteātra veiksmi ietekmē laika apstākļi un filmu kvalitāte. Gadās pāris nedēļas ar viduvējām filmām, un apmeklējums ir viduvējs. Vasarā, kad spoži spīd saule, cilvēki ir pludmalē, nevis kinoteātrī, un to nav iespējams izmainīt. Toties rudenī, kad līst lietus un ārā drēgns, ir kino laiks.
Visu interviju Forum Cinemas kinoteātris Kino Citadele – bizness, svētki un jubileja lasiet 31. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!