Mūsu valsts ekonomikas attīstības līdzšinējā gaita ir vērtējama kā visai veiksmīga, it īpaši situācijā, kad eirozonas IKP kritums 2012.gada pēdējā ceturksnī padziļinājās, visticamāk, sarūkot Vācijas, Francijas un Itālijas ekonomikām, ekonomiskās atšķirības raksturo SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Pagājušā gada pēdējā ceturkšņa iekšzemes kopprodukta pieaugums 5,1% apmērā, pagājušo gadu kopumā Latvijai ļāvis noslēgt ar 5,5% vērtu izaugsmi.
DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš vērš uzmanību uz pēdējā laika izmaiņām ekonomiskās izaugsmes struktūrā, aizvien lielāku lomu ieņemot patēriņam. Viņaprāt, arī šogad izaugsme varētu būt nedaudz vairāk koncentrēta patēriņa pusē, saglabājoties lielai atšķirībai starp Latvijas un tās eksporta tirgu vidējiem pieauguma tempiem.
Viņš arī nepiekrīt biežiem apgalvojumiem, ka ekonomiskā izaugsme nav atspoguļojusies iedzīvotāju maciņos. «Izaugsmes atsākšanās ir palīdzējusi daudziem, bet ne visiem un visdrīzāk ne vairākumam. Tajā pat laikā neticu, ka cilvēki nevēl labu tiem apmēram 30 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kas pērn sāka strādāt pēc bezdarba perioda vai ka ziņas par bezdarba mazināšanos ir pilnīgi paslīdējušas gar ausīm. Nav šaubu, ka tieši kādreizējiem bezdarbniekiem pozitīvās pārmaiņas bija visnepieciešamākās,» uzskata P. Strautiņš.
Šobrīd Latvija ar savu 5,1% vērto iekšzemes kopprodukta palielinājumu (IKP) ir straujāk augošākā Eiropas Savienības valsts. Tikmēr, piemēram, par Eiropas lokomotīvi uzskatītās Vācijas IKP pērn pieaudzis vien par 0,7%, salīdzinot ar 3% izaugsmi 2011.gadā.
Turklāt aplēses liecina, ka Vācijas ekonomikai vissmagāk veicies ceturtajā ceturksnī, kad IKP saskaņā ar prognozēm sarucis par 5%, radot bažas par Eiropā lielākās ekonomikas nonākšanu recesijā.
Bez parādu krīzes situāciju Rietumeiropā pasliktina arī augstais eiro kurss, kas smagnējai Eiropas rūpniecībai neļauj adekvāti konkurēt pasaules tirgū. Pēc Reuters aplēsēm, piemēram, Francijas ražotājiem grūtības ar konkurētspēju rodas, brīdī, kad eiro kurss pārsniedz 1,22 – 1,24 dolāru atzīmi. Vācijai šis kurss gan ir krietni augstāks, sasniedzot 1,54 dolārus par eiro.
Latvija turpina apsteigt arī gadu desmitiem apskaustos igauņus, kuriem ekonomika pērn pieaugusi par 3,7%, savukārt Lietuvas ekonomiskais pieaugums aizvadītajā gadā sasniedzis 3,6%.
D. Gašpuitis saka, ka pasaules ekonomika ļoti lēni un nevienmērīgi turpina virzīties pareizajā virzienā. Tajā pat laikā izaugsmi nospiež paaugstināta ekonomiskās politikas nenoteiktība.
«Attīstītās valstis bremzē mājsaimniecību, valdību un banku parādu konsolidācijas pasākumi. Eiropā nelīdzsvarotība caur algu samazināšanos un darba ražīguma pieaugumu izlīdzinās, sarūk valstu aizņemšanās izmaksas, kam līdzi gaist arī bažas par eirozonas sabrukumu. Tomēr, neskatoties uz spēcīgo pretvēju, globālā izaugsme pieņemas spēkā,» situāciju vērtē SEB bankas eksperts.
Viņš norāda, ka vērojama situācijas stabilizācija ASV un Ķīnas ekonomikās, kas ar laika nobīdi «ievilks» arī eirozonu un var sniegt papildus stimulu Latvijas tautsaimniecībai. Taču pozitīvās tendences nevajadzētu pārvērtēt. Eirozonā situācija saglabāsies atšķirīga, taču kopumā arī šogad tā turpinās atrasties recesijā. Jūtamāki uzlabojumi sagaidāmi gada otrajā pusē.
Eksperta vērtējumā šā gada Latvijas izaugsmes perspektīvas saglabā optimistisku vērtējumu. Pēc eksperta domām, izaugsmi uzturēs iekšzemes patēriņš, ko veicinās pozitīvās tendences – darba samaksas un pirktspējas pieaugums, kā arī salīdzinoši stabilais noskaņojums. Sagaidāms, ka turpinās palielināties arī apstrādes rūpniecības izlaide un eksports, bezdarbs samazināties. Tomēr, eksporta izaugsmes tempu noteiks situācija globālajā ekonomikā un spējā uzturēt eksporta ekspansiju. Tranzīta jomā izaugsme saskarsies ar konkurenci un jaudu ierobežojumiem,» uzskata D. Gašpuitis.
Pēc viņa teiktā SEB banka šā gada ekonomisko izaugsmi vērtē 3,8% apmērā, kas nākamgad varētu palielināties līdz 5%.
Samērā līdzīgu ekonomiskās izaugsmes prognozi šim gadam sniedz arī Nordea banka. Ņemot vērā to, ka izaugsme eksportā šogad varētu būt mazāka nekā pērn, Nordea skatījumā Latvijas IKP šogad varētu pakāpties par 3- 4%.