Jebkurš Latvijas aizdevuma pārfinansēšanas darījums - vai tas būtu ar pašreizējiem Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), vai Eiropas Komisijas (EK) partneriem vai citiem - ir jauns darījums. Tas nozīmē arī citus līguma nosacījumus, kuri apmierina aizdevēju, skaidro eksperti.
«Viennozīmīgi nevar būt ne runas par procentu likmi 2 līdz 3% apmērā, ar kādu esam aizņēmušies no SVF un EK. Piemēram, Lietuva šobrīd aizņemas par 6 līdz 7% (gadā), arī Valsts Kase (Latvijas) nesen izlaida 10 gadu termiņa latu parādzīmes ar 6,7% gada likmi. Ap tādu likmi arī varētu svārstīties jauns aizņēmums eiro,» uzskata Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts.
Swedbank eksperts arī vērš uzmanību uz to, ka pēdējie gadi skaidri parādījuši, ka nevar ilgstoši dzīvot pāri saviem līdzekļiem, un tāpēc valsts budžets ir jāveido ilgtspējīgs – ar pārpalikumu labajos laikos un ar deficītu sliktajos. Tādējādi ilgtspējīgs budžets ļautu dzēst parādu un izveidot rezervi, ko izmantot, lai mazinātu ekonomiskās lejupslīdes negatīvās sekas. Ja valdība skaidri norāda un reāli virzās uz šādu budžeta veidošanas principu, tad katra jauna aizdevuma procentu likmes mazināsies.
«Domāju, ka Latvijas valdībai, turpinot budžeta konsolidāciju un deficīta samazināšanu, nebūs grūtību pārfinansēt pašreizējās valdības parādsaistības. Tas ir labs signāls jebkuram aizdevējam, ka valdībai ir plāns, kā tālāk rīkoties, lai varētu atdot parādu. Pasaulē normāla prakse ir valsts ārējo parādu pārfinansēt un esošo parādu aizstāt ar citu. Šādam scenārijam sabalansēta ekonomikas attīstība un ilgtspējīgs budžets ir kritiskāki svarīgi, lai mazinātu valsts risku. Tas nozīmē labāku kredītreitingu un zemākas procentu likmes, un mazākas parāda apkalpošanas izmaksas,» tā D. Stikuts.
Db.lv jau rakstīja, ka šodien Ministru prezidents Valdis Dombrovskis norādīja, ka runāt par starptautiskā aizdevumu termiņu pagarinājumu, konkrēti par Eiropas Komisijas maksājumiem, varot tajā brīdī, ja tas notiek pēc esošajām procentu likmēm. Tāpat V. Dombrovskis uzsvēra, ka aizdevuma termiņa pagarināšana nenozīmējot to, ka Latvija nespēs laikā atdot parādu. Šāda veida kredītus var atdot tikai tad, ja budžetā ir pārpalikums, tad pakāpeniski var samazināt valsts parāda apjomu.