Eiropas Savienībā (ES) vislielākā atpalicība sadzīves atkritumu apsaimniekošanas jomā vērojama Bulgārijā, Čehijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Kiprā, Lietuvā, Latvijā, Maltā, Polijā, Rumānijā un Slovākijā, secināts jaunākajā Eiropas Komisijas (EK) ziņojumā.
Komisijas ziņojumā 27 ES valstis dalībvalstis sagrupētas pēc 18 kritērijiem, izmantojot zaļas, dzeltenas un sarkanas «kartītes» tādās jomās kā kopējais pārstrādāto atkritumu apjoms, atkritumu apglabāšanas cenas un Eiropas tiesību aktu pārkāpumi. Latvija ieņēmusi 21. vietu un valstij piešķirti 14 punkti.
Saskaņā ar EK ziņojumu vissliktāk Latvijā tiek īstenotas atkritumu rašanās novēršanas programmas, atkritumu pārstrādāšana, sistēma, kurā cilvēki maksā par atkritumu savākšanas pakalpojumiem attiecībā no atkritumu daudzuma (pay as you throw). Tāpat Latvijā esot augsts bioloģiski sadalāmo atkritumu īpatsvars, kas nonāk poligonos. Lietuva EK pētījumā iekļauta 24., bet Igaunija 18. vietā.
Atkritumu rašanās novēršanas politikas daudzās valstīs nav vispār vai arī tā darbojas vāji. Daudzās ES valstīs ir nepietiekami stimuli atkritumu novirzīšanai no poligoniem un nepiemērota atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūra. Tā kā pārlieku daudz atkritumu tiek apglabāts poligonos, labāki atkritumu apsaimniekošanas paņēmieni (piemēram, atkārtota izmantošana un pārstrāde) tiek izmantoti nepietiekami.
Vislabāk ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanu veicoties Austrijai, Beļģijai, Dānijai, Nīderlandei, Vācijai un Zviedrijai – nevienai no šīm valstīm nav vairāk par divām sarkanajām kartītēm. Šajās valstīs ir visaptverošas atkritumu savākšanas sistēma un poligonos tiek noglabāti mazāk par 5% atkritumu. Šajās valstīs ir labi attīstītas pārstrādes sistēmas, pietiekama pārstrādes jauda un labi rezultāti bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanā. Parasti tās atkritumu apsaimniekošanas politikā mērķtiecīgi un ar panākumiem izmanto juridiskos, administratīvos un ekonomiskos instrumentus, secinājusi Komisija.
«Daudzās dalībvalstīs atkritumu apsaimniekošanā vēl aizvien izmanto pašu sliktāko paņēmienu – apglabāšanu poligonos -, lai gan ievērojami struktūrfondu līdzekļi tiek atvēlēti stāvokļa uzlabošanai. Zemē tiek aprakti vērtīgi resursi, tiek izniekoti potenciāli ekonomikas ieguvumi, atkritumu apsaimniekošanas nozarē netiek radītas darbavietas, turklāt cieš cilvēku veselība un vide. Mūsu pašreizējos ekonomiskajos apstākļos tam nav nekāda attaisnojuma,» sacīja Vides komisārs Janess Potočniks.