No nulles līdz lielākajam apgrozījumam Latvijā - tādu attīstību 15 gadu laikā ir piedzīvojis uzņēmums Elko Grupa, kuru dibinājis un vada Egons Mednis.
Pagājušajā gadā šī datortehnikas vairumtirdzniecības uzņēmuma apgrozījums uzrādīja Latvijas rekordu, sasniedzot miljardu dolāru. Elko Grupa ir unikāla arī ar to, ka nav kādas starptautiskas kompānijas meitas uzņēmums kā vairums lielāko Latvijas uzņēmumu, bet, gluži pretēji, darbojas kā mātes uzņēmums vairākām pārstāvniecībām Austrumeiropā, Ukrainā un Krievijā.
«Ja man jautātu, vai 1992. gadā, uzsākot biznesu, mēs, četri Rīgas Tehniskās universitātes Skaitļošanas tehnikas fakultātes studenti, plānojām, ka būsim starptautisks uzņēmums ar lielāko apgrozījumu Latvijā, tad es viennozīmīgi atbildētu «nē»,» saka Egons Mednis.
Viņš atzīst, ka augstskolā gūtā specialitāte, žargonā saukta par «dzelžiem», ietekmējusi biznesa virziena izvēli. «1991. gadā man bija iespēja pusotru gadu mācīties Vācijā un iziet praksi un diplomdarba izstrādi Siemens. Tajā laikā darbojos kā inženieris, taču turpmāk ar praktisko darbu šajā jomā gan vairs nebiju saistīts, jo uzsākām Elko biznesu un vairāk bija vajadzīgas citas prasmes — uzņēmuma vadība, plānošana, kontaktu dibināšana, jaunu iespēju radīšana.»
Iespēju neizniekoja
Toreiz Vācijā praksē strādājusi desmit cilvēku grupa no Padomju Savienības, kurā divi bija no Baltijas, atceras Egons Mednis. «No šīs grupas astoņi palika strādāt Vācijā, un tikai divi baltieši atgriezās. Man nekad tā īsti nav bijis vēlmes pārcelties uz citu valsti. Laiks, ko pats pavadīju ārzemēs, man bija ļoti laba prakse un pieredze. Uzlaboju savu vācu valodu un ieguvu plašāku skatījumu uz lietām un to, kā darbs tiek organizēts citur. Tomēr uzskatīju, ka ārzemēs gūtās zināšanas vislabāk ir realizēt tepat, Latvijā, jo iespēju jaunā ekonomikā ir daudz vairāk nekā stabilajās Rietumu valstīs.»
Kāpēc Elko veicās — no vienas puses, tā bija vesela virkne apstākļu sakritību, bet no otras — vēlme darboties, spriež uzņēmējs. «Tas bija pārmaiņu un iespēju laiks, un mēs to neizniekojām. Vēlme kaut ko sasniegt, darboties un mācīties ņēma virsroku pār īstermiņa izdevīgumu. Šodien ir pierādījies, ka tas bija pareizais ceļš.»
Par savu pamatprincipu biznesā Egons Mednis atzīst godīgumu. «Esmu stingri pārliecināts, ka tieši tas mums ir palīdzējis augt un attīstīties. Ne vienmēr viss ir labi un skaisti, bet, ja ir problēmas, tad par tām ir atklāti jārunā un jāmeklē risinājumi, kas būtu izdevīgi visām iesaistītajām pusēm. Mēs šo principu esam ievērojuši, neupurējot to īslaicīgai labuma gūšanai. Godīgums ir bijis pamats uzņēmuma ilgtermiņa attīstībai.»
Tehnoloģijas virza
Viens no Elko izaugsmes dzinuļiem ir tehnoloģiju attīstība, reizē ar kuru rodas jauni produkti, jauni izmantojuma veidi un izplatīšanas kanāli. Dators no darba instrumenta vai luksus lietas ir kļuvis par sadzīves nepieciešamību.
«Pirms 15 gadiem standarta datora cietais disks bija 40 megabaiti, šobrīd diez vai tajā varētu saglabāt pat desmit digitālās bildes. Datora dzīves cikls ir aptuveni trīs gadi. Šajā periodā parādās ne tikai ātrāki procesori un lielāki diski, bet arī jaunas tehnoloģiju izmantošanas iespējas, kā šodien, piemēram, — digitālās televīzijas ienākšana.»
Elko pārstāvētajā nozarē tālāk par pieciem gadiem kaut ko prognozēt ir grūti, atzīst uzņēmuma vadītājs. «Šobrīd ir zināms virziens, kurā mēs ejam, ir zināmi iespējamie risinājumi tehnoloģiju risinājumi, bet, kurš no tiem ņems virsroku, es neņemtos paredzēt. Kad tirgū parādījās DVD, minidiski un zibatmiņas kartes, neviens nezināja, kura tehnoloģija attīstīsies un kļūs par vadošo. Tagad notiek tieši tas pats.»
Protams, ir svarīgi savlaicīgi pamanīt tendences nozarē. «Ja deviņdesmitajos gados datorus un to daļas pārsvarā pārdevām datorfirmām, kas tos komplektēja un piedāvāja vietējiem klientiem kopā ar servisu un tīkla risinājumiem, tad šī gadsimta sākumā daudz vairāk parādījās mobili risinājumi, vērojām portatīvo datoru uzvaras gājienu. Tas bija ļoti strauji augošs segments, uz kuru mēs veiksmīgi pārslēdzāmies, un tagad esam vieni no lielākajiem portatīvo datoru izplatītājiem.»
Cikliskums ir vajadzīgs
Pašreizējā finanšu krīze ir ietekmējusi arī Elko Grupas biznesu. «Izskatās, ka šogad datoru tirdzniecības tirgus ir samazinājies līdz pat vienai trešdaļai, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Asi izjūtam arī finanšu resursu nepietiekamību banku sektorā, jo mūsu bizness ir finanšu ietilpīgs — ir gan krājumi, gan debitori. Tiesa, varam būt gandarīti par to, ka mūsu uzņēmuma darbība, acīmredzot, ir radījusi uzticību mūsu partneros, kuri atraduši iespējas sameklēt papildu resursus, kas ļaus mums veiksmīgi attīstīties tālāk. Tomēr tirgus apjoma kritums ir globāla problēma.»
Līdz šim Elko ir strādājis augošos tirgos, un galvenais uzdevums ir bijis «neatpalikt no šī vilciena», saka uzņēmējs. «Savukārt tagad pienācis laiks, kad mēs varam apstāties un sakārtot savus iekšējos procesus, efektivizēt uzņēmuma darbību. Tas ir viens no galvenajiem mērķiem nākamajam gadam. Šis ir arī laiks, kad var izmantot savas priekšrocības un stiprās puses. Mūsu gadījumā tā ir stabila finanšu bāze, salīdzinot ar vienu otru konkurentu. Šo situāciju noteikti mēģināsim izmantot savā labā.»
Egons Mednis ir pārliecināts, ka augšupeja noteikti būs. «Latvijai vēsturiskā pieredze vēl nav tika liela, taču pat šeit mēs esam jau piedzīvojuši viļņveida attīstību, dažādus periodus — banku krīzi 1995. gadā, Krievijas krīzi 1998. gadā, iestāšanos Eiropas Savienībā (ES). Biznesa attīstībā pastāv cikliskums, un tas pat ir nepieciešams, jo nodrošina pašattīrīšanos, lietu sakārtošanu, optimizēšanu. Diemžēl viens otrs šī procesa laikā cieš, varbūt pat iet bojā, taču tie, kuri iziet cauri grūtajiem periodiem, var turpināt nākamo attīstības un izaugsmes posmu daudz efektīvāk.»
Svarīgi nebaidīties
Uzņēmējs atceras, ka Elko attīstības lēciens deviņdesmito gadu beigās bija tieši Krievijas krīzes rezultāts. «NVS un Baltijas tirgus strauji samazinājās un vajadzēja meklēt alternatīvas. Izveidojām meitas uzņēmumus Austrumeiropā. Izvēlei par to, kurās valstīs ieiet, bija viens kritērijs — mūs interesēja tirgi, kas nav konkurences pārsātināti, bet ar pietiekami lielām izaugsmes iespējām un labiem partneriem.»
Deviņdesmitajos bizness vēl lielā mērā balstījās uz avantūras garu, atzīst Egons Mednis. «Toreiz mums nebija ko zaudēt, nebija ar ko riskēt un varēja tikai iegūt. Metāmies tajā aukstajā atvarā iekšā un veiksmīgi izpeldējām. Daudz mācījāmies, droši vien pieļāvām arī daudz kļūdu, taču tas bija tāds laiks un biznesa vide. Visi bijām vienādi, kļūdas pieļāva visi. Biznesā svarīgi ir nebaidīties, bet saprast spēles noteikumus un rēķināties ar tiem. Ja agrāk darbojās princips «darīsim un tad skatīsimies, kas sanāks», tad šobrīd vietā nākusi mērķtiecīga biznesa plānošana.»
Ne vien Latvijas mērogā
Jau pirms Latvijas iestāšanās ES Elko Grupa darbojusies starptautiski, un uzņēmumam nācies būt starp pirmajiem, kas uz savas ādas izbaudīja uzņēmējdarbības likumdošanas un nodokļu politikas pielīdzināšanas un sakārtošanas procesus. «Mēs dodam darbu cilvēkiem Latvijā, kuri pelna pievienoto vērtību citās valstīs, bet beigās tā atkal atgriežas Latvijā. No šī viedokļa esam citādi nekā citi starptautiskie uzņēmumi šeit, un esam par to lepni. Ceru, ka šābrīža budžeta iztrūkuma rezultātā netiks veikti nepārdomāti soļi, kas varētu ierobežot vai samazināt šāda tipa uzņēmējdarbību.»
Elko nedomā tikai Latvijas mērogā, tāpēc par traucējošu Egons Mednis Latvijā atzīst orientēšanos galvenokārt uz iekšējā tirgus uzņēmumiem. «Tā, piemēram, darbojas Konkurences padome, kas ierobežo uzņēmumu apvienošanos. Ja tas būtu tikai Latvijas tirgus, kurā uzņēmumi darbojas, tad tas varbūt būtu pamatoti, taču mēs atrodamies Eiropā, un uz šī fona visi mūsu uzņēmumi, ieskaitot Elko, ir mazie vai vidējie. Ja mēs gribam izaudzēt lielus, konkurētspējīgus uzņēmumus, kādi ir kaimiņiem, tad mēs nevaram skatīties tikai no vietējā tirgus viedokļa. Lokāli ierobežojumi bremzē globālo attīstību. Mēs dzīvojam globālā pasaulē, un tas mums ir jāņem vērā.»
Elko savā attīstībā vēl nebūt nav sasniegusi virsotnes, uzskata uzņēmuma vadītājs. «Šobrīd industrijā notiek lieli globalizācijas procesi. Austrumeiropā tirgus vēl ir ļoti sadrumstalots, bet domāju, ka arī te notiks pārmaiņas. Ir interesantas attīstības perspektīvas.»
Līdzsvaram — pils
Nepārtrauktās pārmaiņas tirgū arī pašam neļauj ieslīgt rutīnā. «Uzņēmuma darbības sākumā nodarbojos ar piegādātāju kontaktiem, plānoju iepirkšanu, līdzdarbojos biroju tīkla izveidošanā un komandējumos pavadīju vairāk laika nekā mājās. Šobrīd manas prioritātes ir citas — galvenokārt uzņēmuma stratēģiskā izaugsme. Rodas arvien jauni izaicinājumi, kas šo darbu padara interesantu un neļauj sākt garlaikoties. Arī šībrīža ekonomiskā krīzes sapurina.»
Egonam Mednim ir arī vieta, kur atgūt mieru un spēkus pēc cīņas biznesa laukā, — tā ir viņa īpašumā esošā Dikļu pils. «Ja pamatdarbs bieži vien ir dinamisks, stresa pilns, pat agresīvs, ar augstu atbildību un ātrumu lēmumu pieņemšanā, tad, iebraucot pa Dikļu pils vārtiem, pārņem pavisam cita atmosfēra. Man šī vieta nes mieru, piepildītību, līdzsvaru. Elko bizness vairāk ir maciņam, Dikļu pils — sirdij, bet viens bez otra tie laikam nevarētu pastāvēt. Dikļu pils dod iekšējo mieru, kas palīdz, pieņemot biznesa lēmumus, savukārt Elko — materiālo bāzi Dikļu pils attīstībai. Abi viens otru papildina.»
Vizītkarte
Egons Mednis
a/s Elko Grupa līdzīpašnieks, prezidents, valdes priekšsēdētājs
a/s Dikļu pils īpašnieks
Dzimis 1967. gadā Rīgā
Izglītība Rīgas Tehniskās universitātes Automātikas un skaitļošanas fakultāte
Ģimene precējies, trīs bērni
Vaļasprieks medības
Latvija var — televīzijā
Tikšanās ar Latvija var varoņiem — katru pirmdienu Latvijas televīzijas 1. programmā plkst. 22:25, ar atkārtojumu otrdienās plkst. 13:20.
24. novembrī varēs iepazīties ar mākslinieci, trīs bērnu mammu un ļoti mērķtiecīgu sievieti — Ievu Blūmu, kura jau deviņus gadus dzīvo Dānijā.
1. decembra raidījumā uzzināsim, kā no cieta koka saražot šķidru degvielu un ar kādiem vēl nākotnes tehnoloģiju projektiem nodarbojas Latvijas Koksnes ķīmijas institūta pētnieks Jānis Grāvītis.