Tekstilmākslinieces Laimas Kaugures darbi ir atzīti par vienu no Latvijas mūsdienu dizaina vērtībām.
Laimas Kaugures vadītā Studija Naturals ir viena no vietām Rīgā, kas tik labprāt tiek rādīta ciemiņiem augstu valsts vizīšu laikā. Tradicionālā lina aušanas tehnika apvienojumā ar oriģinālo dizainu rada mūsdienīgus tekstilizstrādājumus, par kuriem sajūsminās daudzās pasaules valstīs. «Mēs cenšamies saglabāt roku darbu, vecmāmiņu tradīciju, to pasniedzot caur manu dizaineres skatījumu un pieredzi,» stāsta studijas vadītāja. Ar linu māksliniece strādā jau vairāk nekā desmit gadus. «Nebaidos teikt, ka šo lietu es esmu iepazinusi līdz mielēm. Es zinu, ko nozīmē šis materiāls un kā tas jāpasniedz. To apliecina gan publikācijas, gan profesionāļi - arhitekti un interjera dizaineri, kas apmeklē mūsu stendu lielajās starptautiskajās izstādēs Parīzē, Frankfurtē un Veronā, gan klienti, kuri veic pasūtījumus tepat Latvijā vai vienkārši atnāk pie mums uz studiju un saka, ka jūtas šeit labi. Pie komplimentiem es jau esmu pieradusi.» Studija Naturals ir dibināta 2000. gadā - pēc tam, kad ar individuālā uzņēmēja spēkiem vairs nepietika, lai izpildītu pieaugošo pasūtījumu skaitu. Klienti tika gūti mērķtiecīgā darbā, apliecina Laima Kaugure. «Jau no paša sākuma sapratu, ka ir jābrauc uz starptautiskajām profesionālajām mesēm un jādibina sava firma. Sāku piecas reizes gadā piedalīties labākajās starptautiskajās tekstildizaina izstādēs.»
Visu laiku apritē
Laima atceras, ka pirmajā gadā uz izstādi vedusi latviešu etnogrāfiskos dreļļu audumus. «Tomēr sapratu, ka tradicionālā latviešu etnogrāfija starptautisko izstāžu publiku neinteresē. Tā ir smagnēja un neiederas mūsdienu interjerā. Tad sāku attīstīt savu jauno līniju. Kad lūdzu aust rupjos vai caurspīdīgos pilnīgi jauna stila linu audumus, audējas bija ļoti atturīgas. Tā tas bija, bet tagad ir izaugusi vesela paaudze sekotāju, kas vienkārši skatās un taisa pakaļ. Taču es vismaz varu būt lepna, ka esmu skolotāja.» Starptautiskās izstādes notiek divreiz gadā - ziemā un vasaras beigās. Nupat, 9. janvārī, Studija Naturals dodas uz tekstilizstādi Heimtextil Frankfurtē, bet uzreiz pēc tam - uz mājas interjera izstādi Maison & Objet Parīzē. «Sākām ar 9 kvadrātmetriem, tagad mums ir jau 28, un varam būt lepni, ka esam iekarojuši vietu izstādes priekšplānā, «augstajā» galā. Izvietojumu nosaka speciāla žūrija, kas vērtē piedāvātās produkcijas kvalitāti. Katrreiz jādomā arī par to, kā savu produktu prezentēt.» Piedalīšanās mesēs, kuras apmeklē profesionāļi no visas pasaules, ir ļoti smags, bet neatņemams darba cēliens, atzīst Laima Kaugure. «Grūtie laiki ir jāpārdzīvo, un no aprites nedrīkst izkrist. Dalība izstādēs arī daudz ko dod profesionālajai attīstībai, var daudz mācīties, tikai jātur acis un ausis vaļā. Radošās idejas tur lido gaisā. Es nesaprotu tos dizainerus, kuri neprogresē, neko nemācās, bet turpina vienu un to pašu no gada uz gadu.»
Palīdzību negaida
Iepriekšējos gados dalībai starptautiskajās izstādēs Studijai Naturals bija iespēja izmantot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumu valsts atbalsta programmas ietvaros, bet pērn šie līdzekļi vairs nebija pieejami. «Lai arī finansējuma saņemšanai bija jāaizpilda milzīgi dokumentācijas kalni, šī atslodze bija ārkārtīgi būtiska tādam mazam uzņēmumam kā mēs. Tagad televīzijā var dzirdēt skaistus varasvīru saukļus: mēs palīdzam mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, mēs atbalstām eksportu. Man gribētos šiem cilvēkiem pajautāt: kā tieši mums palīdz? Varbūt es ar šīs publikācijas palīdzību varu uzdot šo jautājumu un arī sagaidīt atbildi. Es šādu palīdzību neesmu jutusi. Tieši otrādi - tagad vēl klāt 21 % PVN. Varas elites attieksme ir vairāk nekā ciniska, tā sāp un traucē darīt darbu, kas ir tuvs sirdij.» Valsts varētu beidzot nākt pretī mazajiem uzņēmējiem, kuri ražo unikālus produktus un ar kuriem citā reizē mēs lepojamies, kaut vai atvieglojot milzīgo birokrātiju, kas pašlaik valda Latvijā, uzskata Laima Kaugure. Tas attiecas arī uz solījumiem palīdzēt eksportam. No Studijas Naturals produkcijas eksportēti tiek vairāk nekā 80 %. «Mēs visu izdarām paši, jo zinām, ka palīdzību nav ko gaidīt,» saka uzņēmēja. No mesēm firma parasti atgriežas ar pasūtījumiem. Aušana sākas tikai pēc priekšapmaksas saņemšanas, jo tas ir individuāls, ļoti specifisks roku darbs. Ja ir liels pasūtījums, darbs ilgst pat 2-3 mēnešus. Bieži vien pasūtījumi tiek saņemti arī elektroniski, kas liecina par to, ka Studiju Naturals pasaulē jau pazīst.
Tas nav bizness
Šobrīd uzņēmumam ir laba sadarbība ar ASV mājas tekstila kompāniju ABC Home, ar Calvin Klein un vairākiem individuālajiem dizaineriem Francijā, Itālijā, Šveicē, Krievijā, Japānā un citur. Parīzē Studijai Naturals ir arī sava pārstāvniecība. «Ļoti lielus pasūtījumus mēs nevaram uzņemties, jo darba roku ir tik, cik ir. Mēs esam maziņš uzņēmums, kas strādā sev, sirdij. Tas nav bizness. Milzīgu uzņēmumu es nemaz negribētu, jo tāpat jau ir nepārtraukts stress, kontrole un atbildība par 25 cilvēkiem.» Laima Kaugure ir arī dibinātāja galerijai Garage, ko viņa izveidojusi kopā ar gleznotāju Frančesku Kirki. Ideja par galeriju sākusies ar viesnīcai Bergs darinātajiem linu aizkariem un gultas pārklājiem. «Viesiem, kas ieinteresējās par mūsu izstrādājumiem, bija jāmēro ceļš uz mūsu studiju Bruņinieku ielā, un tas sāka nedaudz traucēt mūsu ikdienas darbu. Tā radās šī skaistā vieta, Garage, Berga bazārā, blakus viesnīcai, kur katrs var iegādāties sev vai draugiem augstvērtīgu Latvijā ražotu dāvanu.»
Lins kā dzīvesveids
Laima ir lepna, ka uz viņas studijas izstrādājumiem vienmēr ir atzīme, ka tas ir roku darbs no Latvijas. Citādi viņa pasūtījumiem nepiekrīt. Pats lins gan nāk no Lietuvas, kur to savukārt kā jēlmateriālu ieved no Beļģijas. Latvijā linus diemžēl vairs neaudzē. «Es paņemu šo materiālu un jūtu, ka tas ir mans. Lins man liekas ļoti aristokrātisks audums. Mani tas saista ar iespēju izteikt savu skatījumu uz mūsdienu interjeru un aksesuāriem. Tas ir ļoti pieskaņots mūsu videi, minimālisma tendencēm arhitektūrā, interjerā. Lins ir dvēselisks, tas ienes telpā vieglumu un skaidrību. Lins ir arī nepretenciozs un netverams. Man patīk, ka lins var iet līdzi vairākām paaudzēm, to var nodot bērniem un mazbērniem, un, jo vairāk lins tiek mazgāts, jo foršāks tas paliek. Tas sāk elpot un dzīvot. Man lins ir dzīvesveids.» Studija Naturals strādā ne tikai ar linu, bet arī citām tekstilšķiedrām - vilnu, mohēru, zīdu. Pēdējā laikā klāt nācis metāliskais diegs. Bieži vien šīs šķiedras tiek apvienotas vienā izstrādājumā. Laima atzīst, ka augstu vērtē un mācās no latviešu un citu pasaules tautu etnogrāfijas. «Tur ir tāda bagāža, ka var smelties un smelties. Tomēr visinteresantākais rezultāts rodas tad, kad, saglabājot etnogrāfiskās tradīcijas, dizainers ar labu stila izjūtu rada kaut ko jaunu.»
Ar misijas apziņu
Dizainā viss balstās tikai uz atsevišķām personībām, uzskata Laima Kaugure. «Man liekas, ka barā nekas nevar sanākt. Es pati vienmēr esmu bijusi savdabe, sava ceļa gājēja, un man ir savas misijas apziņa savā jomā nest Latvijas vārdu pasaulē. Manuprāt, ar dizainu Latvijā ir problemātiski. Dizainam, tāpat kā jebkurai lietai, pamatā ir darbs un amats. Tam, kas neprot amatu, dizainu nevar iemācīt. Pati bieži vien domāju - vai es esmu dizainere? Es nezinu. Domāju, ka es vienkārši esmu sava lauciņa profesionāle. Es zinu to, ko daru.» Savu dzīves aicinājumu Laima ir atradusi jau agri. «Mana mamma bija bija beigusi Liepājas Lietišķās mākslas skolu, un es esmu izaugusi zem stellēm. Zināju, ka arī es pēc 8. klases gribu mācīties lietišķās mākslas skolā, un man pat bija vienalga, kādā nozarē, taču skolotājas Ernas Ošeles ietekmē sāku ar aušanu un rokdarbiem.» Pēc lietišķās skolas beig- šanas Liepājā Laima aizbrauca uz Rīgu, jo gribēja tālāk studēt mākslu. «Daudzus gadus nostrādāju kombinātā Māksla, kur esmu noaudusi lina dreļļus un ļoti daudz gobelēnu, kas aizgāja uz plašo Krievzemi. Paralēli mācījos Mākslas akadēmijā, un tobrīd sākās Rūdolfa Heimrāta ēra un Latvijas tekstila uzplaukums, kurā arī es iekļāvos.»
Darbs veido cilvēku
«Ja man ir kāds brīvs brīdis un es varu iesēsties stellēs un paaust, tad esmu laimīga,» saka māksliniece. «Es nemācētu bez darba dzīvot, man mierā sēdēt ir grūti. Uzskatu, ka var panākt jebko, ārkārtīgi koncentrējoties un daudz strādājot. Man ir svarīgs darbs kā estētiska un ētiska vērtība, bet Darbs ar lielo burtu mūsu sabiedrībā diemžēl ir pazudis. Nevajadzētu maksāt bērnam divus latus par zāles pļaušanu, bet gan bērnam pašam vajadzētu būt laimīgam, ka viņš var to zāli nopļaut. Es tā tiku audzināta. Mans tēvs bija izcils galdnieks ar zelta rokām, un mums tika ieaudzināts, ka darbs ir jāpadara, jo darbs veido tevi kā cilvēku. Es visu mūžu dzīvoju pēc šīs pārliecības. Tad var novērtēt arī citu darbu. Ir jābēg projām no padomijā ierastā «kak ņibudj» mūsu apziņā. Tad labāk nemaz neķerties klāt, ja darbu nevar izdarīt tā, lai nav kauns par to. Es ļoti labi redzu, kad darbs ir labs un kad nav. Vislielākā soģe savam darbam esmu es pati.»
Vizītkarte
Laima Kaugure
Studija Naturals īpašniece, galerijas Garage īpašniece
Izglītība Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļa
Vaļasprieks ceļošana, labs kino
Latvija var — televīzijā
Tikšanās ar Latvija var varoņiem — katru pirmdienu Latvijas televīzijas 1. programmā plkst. 22:15, ar atkārtojumu otrdienās plkst. 14:30.
12. janvārī — ciemos pie Laimas Kaugures.
19. janvārī — 33 gadus vecais Jānis Ancāns, viens no nedaudzajiem zinātniekiem pasaulē, kuri pievērsušies cilvēka ādas cilmes šūnu pētījumiem.