Latvijas kopējā nodokļu likme (37,9%) ir zemāka par globālo vidējo likmi (44,8%) un par vidējo likmi Eiropas Savienībā (43,4%), secināts Pasaules Bankas un PricewaterhouseCoopers (PwC) ziņojumā par nodokļu nomaksu.
Globāli vidējā kopējā nodokļa likme maza vai vidēja lieluma uzņēmumam ir 44,8% no peļņas. Lai izpildītu visas nodokļu administrācijas prasības, vidēji jāveic 28,5 maksājumi un jāpatērē 277 stundas gadā.
PwC Latvijas uzņēmuma partnere Zlata Elksniņa-Zaščirinska stāsta, ka, vērtējot Latvijas pozīciju no nodokļu nomaksas viegluma, no pagājušā gada 45.vietas esam nokrituši uz 59.vietu. Laiks, lai izpildītu visas administratīvās prasības, samazinājies minimāli - pagājušajā gadā tam bija nepieciešamas 293 stundas, bet šogad - 290 stundas.
Apskatot kopējās nodokļu likmes Eiropā, Latvija saglabājusi 8.vietu.
Atbilstoši publikācijas gatavošanas metodikai ziņojums tika sagatavots, pamatojoties uz 2010.gadā spēkā esošajiem nodokļu normatīvajiem aktiem. Latvijas rezultāti liecina, ka Latvijas kopējā nodokļu likme ir pazeminājusies no 38,5% līdz 37,9%, kas ir zemāka par globālo vidējo likmi (44,8%) un par vidējo likmi Eiropas Savienībā (43,4%). PwC to skaidro ar to, ka 2010.gadā tika pagarināts nodokļu zaudējumu segšanas periods no pieciem uz astoņiem gadiem.
Salīdzinājumam, kaimiņvalstīs kopējā nodokļu likme pieauga - Lietuvā no 38,7% uz 43,9%, pietuvojoties Eiropas Savienības (ES) vidējai likmei, un Igaunijā no 49,6% uz 58,6%, ievērojami pārsniedzot ES vidējo likmi.
Pētījumā secināts, ka pasaules valdības turpina reformēt savas nodokļu sistēmas. Kopumā 123 no 183 apskatītajām valstu ekonomikām ir ieviesušas ievērojamas regulatīvas izmaiņas kopš 2006.gada, lai samazinātu nodokļu slogu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, jo valdības cenšas panākt uzņēmumu reģistrācijas pieaugumu un mazināt globālās ekonomikas lejupslīdes ietekmi.
Jaunākajā Paying Taxes 2012 ziņojumā konstatēts, ka laika periodā no 2010.gada jūnija līdz 2011.gada maijam 33 valstu ekonomikās ir atvieglota nodokļu nomaksa un samazinātas likmes. Visvairāk nodokļu reformu bija saistītas ar plašāku elektronisko atskaites sistēmu pielietojumu nodokļu iekasēšanas iestādēs, kas tika ieviestas 23 valstīs, lai atvieglotu nodokļu administrēšanu. Elektroniskie iesniegumi un maksājumi samazina dokumentācijas apjomu, kā arī sniedz iespēju mērķtiecīgākai un uz riskiem balstītai pieejai, lai revidētu un novērtētu atbilstību un palīdzētu novērst korupciju.
Ziņojumā novērtēti visi obligātie nodokļu maksājumi un iemaksas, kas jāveic vidēja lieluma uzņēmumam gada laikā. Novērtētie nodokļi un to nomaksa ietver uzņēmumu ienākuma nodokli, sociālās iemaksas un darbaspēka nodokļus, ko maksā darba devējs, īpašuma nodokļus, īpašuma nodošanas nodokļus, dividenžu nodokli, kapitāla pieauguma nodokli, finanšu darījumu nodokli, atkritumu savākšanas nodokļus, transportlīdzekļu un ceļa nodokļus un citus mazākus nodokļus un nodevas.
Ziņojumā konstatēts, ka kopējā nodokļu likme mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ir samazinājusies par 8,5% kopš 2006.gada, kas ir vairāk nekā par vienu procentpunktu gadā. Šajā laika posmā par vairāk nekā vienu dienu gadā ir samazinājies arī laiks (kopā 54 stundas), kas nepieciešams, lai izpildītu visas administratīvās prasības, samazinājies ir arī maksājumu skaits - patlaban to ir par pieciem mazāk.
Pasaules Bankas Globālo mērījumu un analīzes nodaļas direktors Augusto Lopezs Klaross sacīja, ka liels skaits reformu saistībā ar nodokļu administrēšanu liecina, ka uzņēmumiem draudzīgākas nodokļu sistēmas izveidošana ir ļoti aktuāls valdību jautājums. «Ja tās izveidotu vienkārši izpildāmas sistēmas, ir vairāk iespējams, ka uzņēmumi darbotos likumīgajā ekonomikā un nodrošinātu noturīgāku ienākumu avotu nekā parādi vai pabalsti,» uzsvēra Klaross.