Noskaidrots, ka iemaksas pensiju 3. līmenī caurmērā biežāk neveic sievietes, krievvalodīgie, speciālisti un Kurzemes iedzīvotāji.
Pensiju 3. līmenī jeb kādā no privātajiem pensiju fondiem iemaksas veic tikai 20% Latvijas iedzīvotāju, bet nekad šādas iemaksas nav veikuši 49%. Turklāt 28% līdz šim pat nav apsvēruši šādas ieguldījuma iespējas. Savukārt, 32% uzskata, ka šādas iemaksas var atļauties tikai tie, kuriem ir lielas algas, bet daļa aptaujāto – 14% - atzina, ka nemaz nezina, vai viņi paši vai arī kāds cits par viņiem veic vai ir veicis iemaksas šādā fondā, secināts GE Money Pensija veiktajā pētījumā par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret pensiju 3. līmeni.
Deviņdesmitajos gados lielākajā daļā Eiropas valstu notika pāreja uz vairāklīmeņu pensiju sistēmu. Iedzīvotāju brīvprātīgās iemaksas pensiju 3. līmenī jeb privātajā pensiju fondā kļuva par būtisku tās daļu. Taču šīs reformas rezultāti dažādās valstīs atšķiras.
Lai arī katrs piektais respondents Latvijā apgalvo, ka veic iemaksas privātajā pensiju fondā, tomēr atbilstoši Latvijas Komercbanku asociācijas Pensiju fondu komitejas datiem līdz 2008. gada jūnija beigām Latvijā pieejamajiem atklātajiem pieciem pensiju fondiem kopā ir 150.4 tūkstoši klientu jeb 6.6% no visiem Latvijas iedzīvotājiem vai aptuveni 12.4% no visiem ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.
Tikmēr citās Austrumeiropas valstīs, piemēram, Ungārijā šādas iemaksas veic 27.4% iedzīvotāju (65.09% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju) , Polijā – 35.34% (79.57%) , bet Čehijā – 39.5% (81.42%) .
“Kādēļ pastāv vairāklīmeņu pensiju sistēma? Mūsdienās Eiropa saskaras ar būtisku izaicinājumu: uzlabojoties dzīves kvalitātei, palielinājies arī dzīves ilgums, kas nozīmē mazāk ekonomiski aktīvo iedzīvotāju un lielākas pensijās izmaksātās summas. Valsts budžetam veidojas papildu slogs. Un, lai no tā neciestu iedzīvotāji, valsts daļēji ir deleģējusi rūpes nodrošināt pietiekamus ienākumus vecumdienās privātajam sektoram caur pensiju 2. līmeņa un 3. līmeņa plānu pārvaldību, vienlaikus saglabājot kontroles funkciju,” norāda AS GE Money atklātais pensiju fonds izpilddirektors Vladislavs Mironovs.
Par pozitīvu pētījuma secinājumu var uzskatīt to, ka tomēr liela daļa (42%) iedzīvotāju domā, ka par pensiju jāsāk domāt savlaicīgi – 26 – 40 gadu vecumā, kad nostabilizēta karjera un sasniegts noteiks ienākumu līmenis. Vēl 38% domā, ka par nodrošinātām vecumdienām vajadzētu sākt rūpēties 23 – 25 gadu vecumā, pabeidzot studijas un sākot pastāvīgi strādāt.
Latvijas Komercbanku asociācijas Pensiju fondu komitejas vadītāja Rudīte Zvirgzdiņa norāda: “Mūsu desmit gadu pieredze ļauj apgalvot – fakts, ka Latvijā aktīvi darbojas seši privātie pensiju fondi -pieci ir atklāti, bet viens darba devēju veidots pensiju fonds jeb slēgtais -, ir pozitīvi vērtējams. Kopumā trešā līmeņa pensiju shēmā 18 pensiju plānos iesaistījušies 162 812 dalībnieku jeb 7.2% no visiem Latvijas iedzīvotājiem vai 13.4% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Kopumā pensiju plānos uzkrāti 70.235 miljoni latu un tie veido 3.3% no iekšzemes kopprodukta. Par shēmas stabilitāti un drošību liecina arī tas, ka pēc pirmā pieprasījuma dalībniekiem, kuriem ir tiesības izņemt uzkrājumu, tas tiek izmaksāts pilnā apjomā vai pa daļām. 2007. gadā mēs izmaksājām 2.5 miljonus latu un tas bija ievērojams papildinājums mājsaimniecību budžetam.”
Pētījumu šā gada maijā veica pētījumu centrs GFK CR Baltic, tā ietvaros Latvijā aptaujāti 1386 respondentu vecuma no 18 līdz 65 gadiem, līdz ar to pētījuma dati ir reprezentatīvi.