Latvijā palielinās valsts fondēto pensiju shēmā uzkrātie līdzekļi – 2016. gada 2. ceturksnī uzkrāto līdzekļu apjoms palielinājies par 102 miljoniem, kopumā pārsniedzot 2,5 miljardus eiro.
No šiem līdzekļiem aptuveni 2,1 miljardu veido dalībnieku veiktās iemaksas, bet 397 miljonus – fondu pārvaldītāju nodrošinātā peļņa 2. līmeņa pensiju sistēmas dalībniekiem, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Pensiju fondu apskats.
Savukārt privātajos pensiju fondos uzkrātā kapitāla vērtība šā gada 2. ceturksnī pieaugusi par 8,5 miljoniem eiro, sasniedzot 340,3 miljonus eiro. Pieaugumu nodrošinājušas dalībnieku iemaksas 14,1 miljona eiro apmērā un ieguldījumu peļņa 2,7 miljonu apmērā. Savukārt izmaksas no privātajiem pensiju fondiem trīs mēnešos veiktas 8,3 miljonu eiro apmērā.
Ņemot vērā būtiskās svārstības finanšu tirgos, 2016. gada 2. ceturksnī augstākus rezultātus uzrādījuši plāni, kuri relatīvi mazāku daļu iegulda akciju tirgos – valsts fondēto pensiju konservatīvie plāni nodrošinājuši 1,63% viena gada atdevi, savukārt sabalansēto un aktīvo plānu vidējais ienesīgums bijis mīnusos, attiecīgi -0,47% un -1,54%. Tāpat arī privāto pensiju sabalansētie plāni kopš gada sākuma strādājuši ar +1,10% ienesīgumu, aktīvie ar -0,38% ienesīgumu.
Taču iemaksas pensiju plānos ir ilgtermiņa ieguldījums, un to atdeve jāvērtē ilgākā termiņā. Visu valsts fondēto pensiju plānu vidējais sniegums pēdējos 5 gados bijis 3,24% gadā, 10 gados – 3,42%. Līdzīgs ienesīgums nodrošināts arī privātajos pensiju fondos: vidējais piecu gadu ienesīgums ir 3,61%, 10 gadu ienesīgums – 3,49%.
LKA dati liecina, ka pēdējā ceturkšņa laikā gan valsts fondēto pensiju shēmas pārvaldītāji, gan privāto pensiju fondu pārvaldītāji ir palielinājuši ieguldījumus obligācijās un to fondos. Tā 2.līmeņa sabalansēto pensiju plānu ieguldījumi obligācijās pieauguši par 5 pp, sasniedzot 75%, akcijās ieguldīti 14%, banku termiņdepozītos – 5%, brīvajos naudas līdzekļos – 14%, citos ieguldījumu fondos – 4%.
Privāto pensiju fondu līdzekļu ieguldījumi obligācijās pieauguši par 3 pp, akcijās – par 1 pp, savukārt par 4 pp ir samazinājies naudas līdzekļu apjoms, kad glabājas banku kontos.
Latvijā ieguldīti 42% valsts fondēto pensiju plānu aktīvu un 31% privāto pensiju fondu aktīvu, kopumā saglabājot ieguldījumu labu ģeogrāfisko diversifikāciju.
Uz 2016. gada 2. ceturkšņa beigām valsts fondēto pensiju shēmas ietvaros darbojas 7 aktīvu pārvaldītāji, shēmas dalībniekiem piedāvā izvēles iespējas starp 20 pensiju plāniem. 8 no tiem ir aktīvas stratēģijas plāni, 4 ir sabalansētas stratēģijas plāni, bet atlikušie 8 plāni veic ieguldījumus atbilstoši konservatīvai stratēģijai. Kopumā VFPS jūnija beigās bija vairāk nekā 1,257 miljoni dalībnieku.
Latvijā šobrīd darbojas 6 privātie pensiju fondi (5 – atklātie pensiju fondi un 1 slēgtais pensiju fonds), piedāvājot 15 dažādus pensiju plānus, kas atšķiras pēc līdzekļu ieguldīšanas stratēģijas un ienesīguma rādītājiem (5 pensiju plāni ar sabalansētu ieguldījumu stratēģiju, 11 – ar aktīvu). Privātajos pensiju fondos ir 262 tūkstoši dalībnieku.