Lai Latvija nepazaudētu savu vienīgo un galveno valstiskās pastāvēšanas resursu – iedzīvotājus –, ir nepieciešama radikāla iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmju un nosacījumu revīzija
To intervijā Dienas Biznesam stāsta uzņēmējs, Dagdas novada domes deputāts un partijas No sirds Latvijai (NSL) valdes loceklis Raimonds Nipers. Viņaprāt, šogad visaugstākajā līmenī paceltā diskusija par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmju diferenciāciju vēl karstāka kļūs rudenī, kad Saeimā sāksies darbs pie nākamā gada valsts budžeta projekta un diskusijām par ienākumu nevienlīdzības mazināšanu.
Kāpēc Latvijā, kur salīdzinājumā ar Eiropas attīstītajām valstīm ir visai mazas algas, būtu nepieciešama iedzīvotāju ienākuma nodokļa diferenciācija?
Nodokļi ir vislabākais instruments, ar ko var attīstīt tautsaimniecību valstī, atsevišķā reģionā vai pat pašvaldībā. Tieši nodokļi var apturēt depopulāciju Latgalē. Pašlaik reāli jaunradītu darba vietu ir ļoti maz ne tikai Latgalē, bet arī visā Latvijā, tāpēc jaunieši labākajā gadījumā «nosēžas» Rīgā un Pierīgā, bet sliktākajā gadījumā «aizlaižas» uz ārzemēm, kur, strādājot vienkāršus darbus, nopelna algu, kādu dzimtajā pusē saņem retais vai vispār nesaņem neviens, tāpēc reemigrācija ir iespējama, tikai radot jaunas darba vietas ar adekvātu atalgojumu. Visvairāk tādas ir vēlamas ražošanā, kas rada papildu darba vietas arī pakalpojumu sektorā. Diemžēl minimālās algas paaugstināšana Latgalē ir izraisījusi pretēju efektu, kad ļoti daudzi uzņēmumi pārstāja strādāt, jo to izmaksas pārsniedza pakalpojumu un preču realizācijas cenas. Jāņem vērā, ka vēl daudzu uzņēmumu un iestāžu darbinieki «brīvprātīgi» piekrita «saīsinātam» darba laikam un reāli viņu alga mēnesī nemainījās, bet salīdzinājumā ar valstī minimālo noteikto darba algu tā bija 80 – 90% un tagad jau 75% līmenī. No minimālās algas palielinājuma lielāko labumu gūst valsts ierēdņi, kuru algas lielums ir tieši saistīts ar koeficientu no minimālās algas apmēra. Pamatā jau ierēdņi arī lobē ar šo projektu savas darba algas palielināšanai.
Savukārt uzņēmēji nevar palielināt ienākumus daudziem mazo algu saņēmējiem. Lielākas minimālās algas spiež uzņēmējus investēt modernās tehnoloģijās, tādējādi labākajā gadījumā paaugstinot savu konkurētspēju tirgū un nesamazinot nodarbināto skaitu, bet sliktākajā gadījumā – pat samazinot strādājošo daudzumu. Bez tam Starptautiskā Valūtas fonda, Eiropas Komisijas (saskaņā ar rekomendāciju CSR 1), Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) eksperti secina, ka Latvijā realitātē uz mazajām algām ir lielākais IIN slogs Eiropā. Tieši tāpēc, lai samazinātu spiedienu uz darba vietu likvidāciju, vienlaikus palielinot reāli uz rokas saņemamās algas apmēru, ir nepieciešams Latvijā beidzot ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi. Bez tam diferencēts IIN iet kopsolī ar neapliekamā minimuma lielumu. Praktiski visās pasaules valstīs ir diferencēts IIN. Plakanā IIN likme, kāda ir Latvijā, lielākoties tiek īstenota tikai postpadomju nabadzīgajās valstīs.
Kādu IIN diferenciācijas modeli vēlaties iedzīvināt Latvijā?
Nav vajadzības izgudrot jaunu divriteni, tāpēc jāizmanto tādu valstu kā Lielbritānijas, Vācijas vai Īrijas pieredze IIN diferencēšanā. Ņemot vērā visu iepriekšminēto, ar IIN neapliekamā summa un valstī noteiktā minimālā alga ir vienāda, tādējādi līdz 360 eiro liela alga ar IIN netiek aplikta vispār jeb likme ir 0%. Savukārt 9% IIN likme tiktu piemērota ienākumiem no 360,01 līdz 600 eiro, 14% likme – ienākumam no 600,01 līdz 1000 eiro, 18% likme – ienākumiem no 1000,01 līdz 1500 eiro, 24% likme attiecīgi – no 1500,01 līdz 3000 eiro un 31% (vai pat 35%) – tiem ienākumiem, kas lielāki par 3000,01 eiro mēnesī. Tas būtu adekvāti ES ekonomiski turīgajām valstīm un vienlaikus lielāko algu saņēmēji maksātu lielāku nodokļa likmi. Pašreizējās IIN sistēmas dēļ pēdējo piecu – sešu gadu laikā esam zaudējuši aptuveni 300 000 Latvijas iedzīvotāju, kuri devušies peļņā uz ārzemēm, vienlaikus Latvijā samazinot patērētāju – pircēju – loku un radot akača efektu.
Visu interviju Latvija bez nodokļu revolūcijas neiztiks lasiet pirmdienas, 20. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (3. lpp.)!