Vienā no programmām, kas domāta bez darba palikušo biznesa atbalstam, valsts savu naudu izlietojusi nepārdomāti un neracionāli, vēstīja TV3 raidījums Nekā personīga.
Jaunajiem uzņēmējiem no valsts budžeta iedalīti 300 tūkstoši latu, bet, lai šo vairāk nekā trešdaļu miljona apgūtu, valsts gandrīz tikpat daudz iztērējusi dažādu konsultantu algošanai. Raidījums pētījis, cik efektīvs ir dārgo konsultantu darbs un vai kāds iedzīvojas uz bezdarbnieku rēķina.
Guntis Bērziņš līdz šim nodarbojās ar mežistrādes darbiem. Bet šovasar kļuva par vienu no Latvijas bezdarbniekiem. G. Bērziņš nepadevās un nolēma nodibināt savu firmu. Viņš uzzināja par valsts nodarbinātības aģentūras programmu, kurā bezdarbnieki varēja saņemt starta kapitālu – 4000 latu - sava biznesa uzsākšanai.
G. Bērziņam bija jāraksta biznesa plāns, kuru stingri vērtēja nodarbinātības aģentūras izvēlētas firmas. To algošanai aģentūra tērēja 230 tūkstošus latu. Par projektu sagatavošanas konsultantiem bija izvēlēti Corporate Solutions, Ernst&Young Baltic un SIA Konsorts. Savukārt uzrakstīto plānu vērtēšanai aģentūra piesaistīja vēl divas citas firmas – Con Fide un Deloitte Latvia. Labklājības ministrija apgalvo, ka šis esot labākais modelis kā atbalstu bezdarbniekiem sadalīt.
Tā nu lai sadalītu 300 tūkstošus latu, valsts iztērēja 230 tūkstošus (229 158 Ls). Par šo naudu, kas samaksāta vērtētājiem un konsultantiem, savus projektus varētu īstenot vēl 57 bezdarbnieki, norādīja raidījuma veidotāji. Taču Nodarbinātības aģentūra nepiekrīt, ka nauda tērēta nelietderīgi - galvenais esot bezdarbnieku izglītošana.
Tomēr G. Bērziņam tā bijusi vienīgā iespēja naudu iegūt, jo viņam kā bezdarbniekam bankas palīdzēt negribēja. Tāpēc viņš centīgi sekojis visiem konsultanta norādījumiem, labojis savu plānu, bet naudu nedabūja. Pie finansējuma no 238 bezdarbniekiem tika ceturtā daļa - 80.
G. Bērziņš uzskata, ka nodarbinātības aģentūra nelietderīgi tērējusi naudu konsultantu algošanai. Turklāt Aizkraukles bezdarbniekus konsultanti esot apkrāpuši. Viņiem likts parakstīt tukšas papīra lapas, kuras SIA Konsorts konsultants Dmitrijs Kurbanovs solījis vēlāk aizpildīt. Kā atceras G. Bērziņš, dažu stundu vietā D. Kurbanovs atskaitē nodarbinātības aģentūrai uzrādījis, ka ar viņu strādājis 31 stundu. Līdzīga pieredze ir arī citiem Aizkraukles bezdarbniekiem.
«Protams, es esmu pati vainīga pie tā. Es vienkārši apstulbu un es domāju, ka lielākā daļa parakstīja. Viņš teica – tur es uzrakstīšu, cik es daudz laboju jūsu darbu,» stāstījusi Danute Podvinska.
Sazvanītais konsultants Dmitrijs Kurbanovs Nekā Personīga notikušo komentēt atteicies.
Konsultantu vadītājs Māris Krūze ir pārsteigts par šādiem pārkāpumiem. Gan viņš, gan nodarbinātības aģentūra uzskata, ka vainīgi ir arī paši bezdarbnieki, kuri nav sekojuši līdzi kā notiek dokumentu sagatavošana un piekrituši parakstīt baltas lapas.