Šo gadu visas bankas Latvijā nepabeigs ar peļņu, taču pelnošo banku kļūst arvien vairāk, atzīst Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Irēna Krūmane.
«Pirmā pusgada rezultāti ir par kārtu labāki nekā pagājušajā gadā šajā laikā. Tas ir skaidrojams ar to, ka, sākoties krīzei, bankas jau spēra daudz soļu. Uzkrājumi sliktajiem kredītiem pamatā tika veidoti jau 2009.gadā, un tas turpinājās arī 2010.gadā. Līdz ar to 2011.gadā banku darbības rezultāti uzreiz ir labāki. Bankas arī samazināja administratīvās izmaksas. Mēs ļoti labi varam redzēt, kā mainījās banku izdevumi un ienākumi. Līdz ar to mēs varam teikt, ka šā gada pirmajā pusgadā jau parādās augļi tiem soļiem, kas tika sperti iepriekš. Ar katru ceturksni arī ir arvien vairāk banku, kas sāk ziņot par peļņu. Ja runājam par prognozēm, visas bankas šo gadu diezin vai pabeigs ar peļņu, tomēr pusgada rezultāti parāda, ka pelnošo banku kļūst arvien vairāk,» pastāstīja Krūmane.
Vienlaikus viņa norādīja, ka FKTK bažīgu dara tas, ka ļoti daudz kas ir atkarīgs no tālākās notikumu attīstības gan eiro zonā, gan ASV. «Ir daudz ārējo faktoru, kas nav atkarīgi no Latvijas. Daudz ko noteiks tālākā budžeta konsolidācija un jaunās Saeimas īstenotā politika. Līdz ar to mēs gribam saglabāt piesardzīgi optimistisku nostāju par to, kas notiks nākotnē,» teica Krūmane.
Viņa sacīja, ka privātpersonu un mājsaimniecību situācija joprojām ir diezgan smaga. «Tā ietekme, ko radīja pievienotās vērtības nodokļa (PVN) palielināšana, nodokļa piemērošana apkurei, nekustamā īpašuma nodokļa palielināšana, administratīvi regulēto cenu pieaugums, protams, risku palielina. Nekam nemainoties, mājsaimniecību situācija vai nu turpinās stagnēt, vēl kādu gadu var pat pasliktināsies,» klāstīja FKTK vadītāja.
Krūmane arī pavēstīja, ka komercsektorā situācija ir stabilāka. Tie uzņēmumi, kam krīzes laikā bija nopietnas problēmas, jau ir bankrotējuši, savukārt tie, kas palika, ir pielāgojušies jaunajai situācijai – vai nu pārorientējušies uz jaunu biznesu, vai jauniem tirgiem. Līdz ar to šajā sektorā situācija uzlabojas.
«Manis minētais skar banku bilanču abas puses – gan aktīvus, gan pasīvus. Ja runājam par noguldījumiem, tad daļa iedzīvotāju ir izmantojuši savus uzkrājumus, lai segtu pieaugošās saistības. Līdz ar to viņu rīcībā esošie uzkrājumi ir vai nu samazinājušies, vai to vispār vairs nav. Viņiem arī nav pārliecības, ka var uzņemties jaunas saistības. Protams, mēs varam redzēt, ka šogad bankas jau atgriežas pie kreditēšanas reklāmām. Tomēr jauno kredītu daļa joprojām nav liela – tā kredītu daļa, kura tiek dzēsta, joprojām ir lielāka par izsniegtajiem jaunajiem kredītiem. Turklāt jauni kredīti pārsvarā tiek izsniegti biznesam,» minēja Krūmane.
Viņa atzina, ka tādējādi komisija ir piesardzīga prognozēs. «Visu teikto rezumējot, mēs saglabājam piesardzīgas prognozes. Pirmā pusgada rezultāti priecē un ir apliecinājums darbam, kas ir paveikts, bet atgūšanās process nav un arī nebūs ātrs,» sacīja komisijas vadītāja.