Neraugoties uz to, ka ekonomiskā izaugsme valstī sāk kļūt lēnāka, iepriekšējos četros gados vērojamā banku kredītportfeļa samazināšanās, šķiet, ir apstājusies, un šā gada trešajā ceturksnī kopējais Latvijas banku kredītportfelis uzrāda pat nosacītu pieaugumu, proti, salīdzinājumā ar otro ceturksni tas ir palielinājiies par pieticīgiem diviem miljoniem latu.
Tas, ka iepriekšējo ceturkšņu straujais kritums ir nobremzēts ar vilciena stopkrāna noraušanas cienīgu efektu, liek uzdot likumsakarīgu jautājumu: vai kredītu tirgus bedres zemākais punkts jau ir sasniegts. Ne mazāk aktuāls ir jautājums, vai šobrīd ir pamats runāt, ka bankas varētu sniegt palīdzīgu roku ekonomikai brīdī, kad eirozonas parādu krīzes dēļ valsts ekonomikas pieauguma tempi draud ievērojami samazināties.
«Ņemot vērā šī gada tendenci, uzskatām, ka pēc ilgāka laika šis būs pirmais gads, kurš kopējā kreditēšanas portfelī atspoguļosies ar pieaugumu. Lai gan izaugsme, iespējams, procentuālā izteiksmē būs neliela, tomēr mēs to sagaidām un, visticamāk, pateicoties uzņēmumu pieaugošajai aktivitātei,» situāciju ieskicē SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere.
Tikmēr Samērā skeptisks attiecībā uz kopējā banku kredītportfeļa pieaugumu ir arī Swedbank Analīzes un plānošanas daļas vadītājs Renārs Rūsis. Pēc viņa domām, arī nākamgad kopējais kredītportfelis varētu sarukt pat par pieciem procentiem, tomēr tas varētu palikt arī 2012. gada līmenī. Tomēr eksperts vērš uzmanību, ka pieaugs no jauna izsniegto kredītu apjoms.
«2014. gads jau varētu būt pirmais gads ar pozitīvu izaugsmi, ja Latvijā ieviešam eiro un tiek uzlabota investīciju vide. Ārvalstu investoru uzticība ir daudz cietusi krīzē - vēl joprojām nepilnīgajām strukturālajām reformām un, piemēram, nodokļu/pensiju sistēmas šūpošanos,» uzskata R. Rūsis.
To, ka kreditēšanas jomā viss nenotiek sevišķi gludi saka nekustami īpašumu kompānijas Latio vadītājs Edgars Šīns.
«Domāju, ka pagaidām bankas tik ļoti nemaz nevēlas atbalstīt nekustamā īpašuma kreditēšanu, jo politiķi vēl aizvien turpina diskusiju par to, vai šādas ārvalstu investīcijas Latvijas ekonomikā vispār ir nepieciešamas,» uzskata Latio vadītājs.
Pēc Latvijas Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas vadītāja Gunta Strazda teiktā, šobrīd grūti ir ar kredītu piesaisti jauniem investīciju projektiem.
«Šajā ziņā situācija pēdējo gadu gaitā nav mainījusies. Kredītus samērā viegli var dabūt tie uzņēmēju projekti, kuriem ir piešķirta Eiropas struktūrfondu nauda. Es nezinu nevienu uzņēmumu jauno investīciju projektu, kurš pēdējos divos trijos gados būtu saņēmis banku aizdevumu bez ES struktūrfondu līdzekļiem,» teic asociācijas vadītājs.