Eiropas politiskajā un uzņēmējdarbības vidē valda korupcija, kas ievērojami saasina ekonomisko krīzi un traucē reģionam atveseļoties, pavēstījusi starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International.
Organizācija norāda, ka visvairāk korupcijas sērga nomocījusi Eiropas dienvidu valstis – Grieķiju, Spāniju un Portugāli. Šajās valstīs korupcija nereti ir tik dziļi iesakņojusies valsts pārvaldē, ka apdraud demokrātisko leģitimitāti un ekonomisko atveseļošanos.
«Iemesli, kāpēc izcēlusies krīze katrā valstī ir atšķirīgi, tomēr valstis, kuras krīze skārusi vissmagāk, ir arī valstis ar lielāko korupciju,» norāda organizācija. «Saistību starp korupciju un finanšu krīzi šajā valstīs nevar turpināt ignorēt,» teikts Transparency International pētījumā.
Saskaņā ar Eiropas Padomes aplēsēm korupcija Eiropas Savienībai (ES) ik gadu izmaksā aptuveni 120 miljardus eiro, vēsta Reuters. Vairāki analītiķi akcentē, ka šis skaitlis, iespējams, ir lielāks.
Transparency International norāda, ka šī problēma nav saistīta tikai ar Eiropas dienvidu valstīm. Daudzām Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstīm nav izveidotas korupcijas apkarošanas struktūras, bet pārtikušajā Zviedrijā un Šveicē nav likumdošanas, kas regulētu privātos ziedojumus politiskajām partijām. Savukārt Beļģijā un Francijā privātu ziedojumu aizliegumi nav efektīvi, jo varot tikt izmantoti citi «necaurredzami kanāli», norāda Transparency International. Pētījumā pausts, ka aptuveni pusē no apskatītajām valstīm netiek atbilstoši regulēti ziedojumi politiskajām partijām un nodrošināta to neatkarība.
Organizācijas pētījumā labvēlīgi vārdi veltīti Latvijai, kuras korupcijas apkarošanas sistēmas raksturotas pozitīvi. Transparency International norāda, ka Latvijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) spējis padarīt cīņu ar korupciju īpaši intensīvu, tomēr joprojām pastāvot bažas par politisko korupciju.
Skarbus vārdus saņēmis Latvijas tiesībsargs, kuram esot zema atpazīstamība sabiedrībā, apšaubāma autoritāte un vājas sabiedrības informēšanas iespējas.
Kopumā pētījumā vislabākos rezultātus ieguvušas Dānija, Norvēģija un Zviedrija.