Pandēmija ir ne tikai likusi sarauties kopējai Latvijas tautsaimniecībai, kā rezultātā pieaudzis bezdarbnieku skaits, bet arī transformējusi ēnu ekonomiku, it īpaši tajās sfērās, kurām tika liegtas legālas darba iespējas
Tādu ainu iezīmē DB aptaujātie uzņēmēji. Latvijā un Eiropā koronavīrusa izplatības ierobežošanai noteiktie aizliegumi ar pārtraukumu pagājušajā vasarā ir spēkā jau vairāk nekā gadu, un to ietekme uz ēnu ekonomiku vēl tiek pētīta. 2020. gads tiek marķēts ar Covid-19, un arī pērnā gada 12. martā un atkārtoti no 9. novembra Latvijas valdības noteiktie ierobežojumi vairākām tautsaimniecības jomām būtiski lika ierobežot vai pat pilnībā apturēt savu biznesu, tādējādi ne tikai atstājot bez iespējām legāli strādāt, bet pieprasījums tirgū pēc attiecīgajām precēm un pakalpojumiem bija sava veida injekcija ēnu ekonomikai.
Lai arī Latvijā tika ieviests bezprecedenta risinājums – dīkstāves pabalsti, tomēr tie nespēja apturēt darba ņēmēju skaita (par kuriem tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas) samazināšanos. Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka 2021. gada februārī šādu darbinieku bija 797 034, bet 2020. gada februārī, kad Covid-19 vēl nebija sasniedzis Latviju, – 813 879. Daudz lielāku starpību var ieraudzīt 2020. gada maijā, kad šādu darba ņēmēju skaits bija 792 568, bet 2019. gadā (pirms pandēmijas) maijā 822 925. Tas nozīmē, ka darba ņēmēju, par kuriem tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, bija par vairāk nekā 30 000 mazāk.
Daži no DB aptaujātajiem centās salīdzināt šos datus ar bezdarbnieku skaita pieaugumu un secināja, ka darba ņēmēju/nodokļu maksātāju skaita sarukums īsti nekorelē ar bezdarbnieku skaita pieaugumu, tādējādi radot aizdomas par kādas daļas šo darbinieku pārcelšanos uz melno ekonomiku – strādā bez jebkāda darba līguma un visu saņem skaidrā naudā.
"Jautājums vietā – kā Covid-19 radītā ekonomikas lejupslīde, nozarēm noteiktie ierobežojumi, kas ne vienmēr bijuši samērīgi, daudzreiz konkurenci kropļojoši, un kopējā uzticības līmeņa valsts varai samazināšanās ietekmēs ēnu ekonomikas līmeni Latvijā turpmākajos gados," tā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa.
"Mums nav datu, kas liecinātu par ēnu ekonomikas pieaugumu valstī. Tomēr ir novērotas tendences šajā sakarā, taču joprojām virknē nozaru lielie uzņēmumi, kas nevar atļauties shēmot, redz, ka tiem nav iespējams konkurēt ar cenām, ko piedāvā uzņēmumi, kas uzvar valsts un pašvaldību iepirkumos,” uz jautājumu par ēnu ekonomikas tendencēm Covid-19 laikā atbild ZAB Sorainen partneris Jānis Taukačs. Viņš atzīst, ka šo situāciju savā Tax Stories raidierakstā viņi apsprieduši ar Igaunijas kolēģiem. “Kopīgi secinājām, ka ziemeļu kaimiņiem šai ziņā uzlabojās situācija, kad turienes nodokļu administrācija reizi ceturksnī sāka publiskot informāciju par uzņēmumu apgrozījumiem (to iegūstot no PVN deklarācijām) un samaksātajiem darbaspēka nodokļiem," norāda J. Taukačs.
Visu rakstu lasiet 11.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!