Volstrītas analītiķi pēdējo mēnešu laikā nav kautrējušies apcirpt lielas daļas pasaules lielāko kompāniju peļņas prognozes. Tiek lēsts, ka tieši vārīgais peļņas pieaugums vai daudzos gadījumos pat tās kritums pasaules akciju tirgos ievadīs tā saucamo lāču tirgu jeb paildzinātu laika posmu, kad vērtspapīru cenām ir tendence samazināties, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Jau rakstīts, ka pagājušā gada rudenī tirgus dalībnieki vidēji prognozēja, ka ASV Standard & Poor’s 500 indeksa aprēķinā iekļauto kompāniju peļņa visa šā gada skatījumā pieaugs par 11,6%. Šobrīd tirgus dalībnieki vidēji lēš, ka ASV lielāko kompāniju peļņa šogad augs knapi par 2%. Daudzi izsaka arī pesimistiskākas prognozes. FactSet analītiķu aptauju rezultāti liecina, ka šā gada pirmajā ceturksnī ASV kompānijas būs nopelnījušas par 3,3% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Jāpiebilst, ka šā gada sākumā līdzīgā aptaujā tika prognozēts, ka ASV Standard & Poor’s 500 uzņēmumu peļņa šā gada pirmajā ceturksnī gada skatījumā augs par veseliem 5,8%. Jāteic, ka tik krasi peļņas prognozes tirgus dalībnieki nav cirpuši kopš 2009. gada pirmās puses, kad pasaulē sevi bija pieteikusi finanšu krīze.
Cērp visam
Svarīgi, ka tirgus dalībnieki šobrīd cērp plaša klāsta uzņēmējdarbības sektoru pārstāvju peļņas prognozes – šajā ziņā netiek žēloti ne tehnoloģiju ražotāji, ne enerģijas kompānijas (tām pa ceļiem sit zemā naftas cena), ne veselības aprūpes kompānijas. Sagaidāms, ka lielākie ASV uzņēmumi sūdzēsies par netipiski bargas ziemas ietekmi uz saviem rezultātiem; tāpat tiks vainoti zemie ekonomiskās aktivitātes apgriezieni Eiropā un Ķīnas tautsaimniecības izaugsmes bremzēšanās. Sagaidāms, ka liela daļa ASV eksportējošo kompāniju norādīs arī uz dārgā ASV dolāra negatīvo ietekmi uz to ieņēmumiem.
Pozitīvais faktors ir, ka ASV turpinās ekonomikas atveseļošanās, lai gan uzrāviens var mazināties. Kompānijas, neskatoties uz gaidāmo peļņas stagnēšanu, pieņem arvien vairāk darbinieku, kas liek domāt par ASV iekšējā tirgus attīstību.
Visu rakstu Mazāka peļņa akcijām netīk lasiet 31. marta laikrakstā Dienas Bizness.