Būvkompānija Merks uzsākusi lokālplānojuma izstrādi teritorijai Zaķusalā, informē uzņēmumā.
Arhitekti un būvniecības eksperti tajā saskata ievērojamu potenciālu, izveidojot modernu, videi draudzīgu pilsētvidi Daugavas krastos. Lokālplānojuma izstrāde var ilgt pat divus gadus.
2016. gadā, starptautiska konkursa ietvaros, vērienīgajam projektam, par labāko tika izvēlēts RUUME arhitektu attīstības vīzijas piedāvājums, kas rastu kompleksu risinājumu teritorijas apbūvei, nodrošinātu tās ilgtspējību, kā arī, attīstot Zaķusalas publisko ārtelpu, veicinātu ūdens un krastmalu izmantošanu rekreācijai.
Tagad Merks uzsāk lokālplānojuma izstrādi, kas varētu ilgt no pusotra līdz diviem gadiem. Atbilstoši spēkā esošajai likumdošanai lokālplāns tiks nodots arī publiskajai apspriešanai. 12 hektāru lielais zemes gabals starp Latvijas Televīzijas torni un Salu tiltu pieder būvkompānijas Merks meitasuzņēmumam Zaķusalas Estate.
Zaķusala, kas agrāk sastāvēja no vairākām salām, bija apdzīvota jau kopš 17 gadsimta, kad uz tās atradās aptuveni astoņi apbūvēti gruntsgabali un Rīgas kaļķu ceplis. 19. gadsimta vidū salu kopienā tika apbūvēti 49 gruntsgabali un jau 20. gadsimta sākumā uz salas attīstījās pilsētvide – tika uzcelti vairāki vienstāvu koka namiņi, reizēm arī kāda divstāvu māja. Uz salas atradās neliela kuģu būvētava, divas kokzāģētavas, veikals, kurā nopirkt pirmās nepieciešamības preces, un arī ugunsdzēsēju nams ar brīvprātīgo ugunsdzēsēju vienību. Salas iedzīvotāju pamatnodarbošanās bija saistīta ar upi. Šeit savas darbadienas aizvadīja mastu brāķeri un enkurnieki, kuru pamatnodarbošanās bija plostu un strūgu vadīšana un noenkurošana no Doles salas līdz Rīgai.
Vērienīgajam projektam jau ir izstrādāta teritorijas telpiskā plānojuma attīstības vīzija, kas paredz izveidot mūsdienīgu dzīvojamo apkārtni ar 1500 dzīvokļiem, komercplatībām un nepieciešamajām sociālajām infrastruktūrām. Izvēlētā telpiskā vīzija paredz lielu nozīmi labiekārtotām publiskajām zonām, izbūvējot plašu promenādi abās salas pusēs, kā arī daļu no ielām būvējot pēc Nīderlandē populārā Woonerf dzīvojamo ielu principa, kur priekšroka tiek dota gājējiem un koplietošanas zonām. Gar promenādes malām tiks izveidotas kaskādes lietus ūdens attīrīšanai, tā vienlaikus pildot gan praktisku, gan estētisku funkciju.