Bažījoties par to, ka maksājumu apturēšana bijušajiem Parex akcionāriem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim var izraisīt tiesvedību, Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti šodien noraidīja finanšu ministra Einara Repšes priekšlikumu izdarīt kredītiestāžu likuma grozījumus ar atpakaļejošu spēku.
Tiesa, jau nākamnedēļ komisija aicinās uz sēdi E. Repši un, ja ministrs uzstās, ka norma ir jāpiemēro ar atpakaļejošu spēku, visi kredītiestāžu likuma grozījumi, kas ierobežo bijušo Parex īpašnieku tiesības katru mēnesi saņemt dividendēs vairākus simtus tūkstošus latu, tiks izdalīti atsevišķā likumprojektā, kurš jau nākamceturdien varētu tikt pieņemts galīgajā lasījuma.
Teju visi budžeta komisijas deputāti atzīst, ka politiski un morāli viņiem ideja par Parex bankas bijušo īpašnieku tiesību ierobežošanu šķiet pievilcīga un atbalstāma. Taču nezinot ar akcionāriem noslēgtā Parex pārņemšanas līguma nianses, ir grūti saprast, vai rezultātā valsts nebūs spiesta V. Karginam un V. Krasovickim izmaksāt ne tikai nesamaksātos procentu maksājumus, bet arī maksāt pamatīgu līgumsodu. Par to deputāti nākamnedēļ gatavojas iztaujāt E. Repši, kuram, viņuprāt, esot zināmas Parex pārņemšanas līguma nianses.
Db.lv jau vēstīja, ka valsts atradusi veidu, kā bijušajiem Parex akcionāriem V. Karginam un V. Krasovickim nemaksāt procentus par daļu no viņu ieguldītā kapitāla bankā. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, gatavojot Kredītiestāžu likuma grozījumus 2. lasījumam, atbalstīja finanšu ministra E. Repšes priekšlikumu likumā noteikt, ka valsts atbalstu saņēmušām bankām laika posmā no lēmuma pieņemšanas par valsts atbalsta piešķiršanu līdz atbalsta sniegšanas izbeigšanas dienai ir aizliegts izmaksāt saskaņā ar pakārtotajām saistībām aizdotos līdzekļus, kā arī aprēķināt, uzkrāt un izmaksāt par tām procentus un cita veida atlīdzību. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad banka ir saņēmusi valsts atbalstu, subordinētos noguldījumus nevarēs nedz izņemt, nedz saņemt par tiem procentu maksājumus līdz brīdim, kamēr valsts atbalsta sniegšana bankai tiek pārtraukta.
Vērtējot komisijas atbalstītos grozījumus, bijušais Parex bankas akcionārs V. Krasovickis jau norādījis, ka šādi likuma grozījumi nestu negatīvas sekas Latvijas ekonomikai, jo investori sajustu negatīvu signālu. Viņaprāt, bijušos Parex iecerētās īpašniekus izmaiņas ietekmētu maz, bet galveno triecienu izjustu tie investori, kuri cerībā uz valsts stabilitāti iegādājās subordinētās saistības, tai skaitā Rīgas biržā.