«Punkts, ar ko Parex atšķiras no pārējām lielajām bankām Latvijā – Parex akcionāriem nebija tā saucamās dziļās kabatas,» iemeslu, kāpēc situācija nonāca līdz bankas glābšanai, skaidro FKTK Uzraudzības departamenta direktors Jānis Placis.
Eksperts LTV1 pētnieciskajā seriālā Naudas Zīmes norādījis, ka bankas īpašnieki netika ņēmuši vērā, ka gadījumā, ja būs slikti, viņiem nebūs no kurienes gaidīt glābiņu, savukārt ārvalstu banku «meitas» Latvijā jutās droši, jo tās ar dziļajām kabatām, biezajiem makiem balstīja «mātes» bankas.
Kā subjektīvo faktoru J. Placis min noguldītāju paniku, sākot raut ārā naudu no bankas. «Ja mēs atceramies to laiku – oktobri, novembri, ļoti nervozi noguldītāji bija daudzās bankās. Statistika rāda, ka no daudzām bankām nauda toreiz plūda ārā,» atgādina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Uzraudzības departamenta direktors.
«Kargins ar Krasovickis nebija tik bagāti, lai būtu tik lielas bankas īpašnieki,» raidījumam apliecinājis arī IBS Prudentia investīciju baņķieris Ģirts Rungainis.
«Šobrīd tā problēma ir tāda, ka ir izrādījies, ka ne tikai Kargins un Krasovickis ir pārāk nabagi, lai viņiem piederētu šāda banka, bet arī Latvijas valsts ir pārāk nabaga, lai viņai piederētu Parex,» uzsvēris Ģ. Rungainis.
«Latvijas valstij ir jācenšas pēc iespējas ātrāk apstādināt izdevumus, kas ir saistīti ar Parex atbalstu un pēc iespējas ātrāk un vairāk atgūt atpakaļ. Variants par bankas sadalīšanu un iecere pārdot visu, ko var pārdot šobrīd, izskatās vissaprātīgākais,» uzskata Ģ. Rungainis. Viņaprāt, kopumā kādas naudas daļas atgūšana aizņems vismaz gadus piecus, ja ne ilgāk.
«Pieredze no Skandināvijas liecina, ka tas prasa laiku līdz pat desmit gadiem, kamēr pēdējie sliktie aktīvi tiek realizēti, un tas nozīmē, ka mēs šo atbildi nezinām un uzzināsim ne tik drīz. Bet atkal šī skandināvu pieredze rāda – ja to dara pareizi, tad līdzekļus ir iespējams atgūt un varbūt pat mazliet nopelnīt,» Naudas Zīmēm atzinis Ģ. Rungainis.
Db.lv jau vēstīja, ka Parex bankai no valsts būs nepieciešami apmēram 100 miljoni latu, lai segtu sindicētā kredīta daļu.«Uzskatām, ka vismaz pusi no nākamā sindicētā kredīta maksājuma paši segsim no bankas. Domāju, ka summa, ko no valsts varētu aizņemties, nepārsniegs 100 miljonus latu,» intervijā raidījumam De Facto iepriekš atzina bankas prezidents Nils Melngailis atzinis N. Melngailis.
Db jau ziņoja, ka Parex banka lielo procentu maksājumu dēļ par valsts ieguldījumu izmantošanu lēnām tuvojas finansiālai «kapa bedrei». Tā kā ienākumi no «naudas ražošanas fabrikas» - kredītiem – samazinās, bet ieņēmumi no citiem pakalpojumiem šo samazinājumu nav vēl spējīgi segt, Parex bankas pašreizējā finanšu situācija ir ļoti saspīlēta, liecina Db analizētais bankas finanšu pārskats par šā gada 9 mēnešiem.
Jo ilgāk valsts turēs banku savā īpašumā, jo lielāki būs zaudējumi, kurus kādā brīdī banka «vairs nevarēs atļauties», uzskata Ģ. Rungainis. Savukārt N. Melngailis intervijā De Facto stāstīja, ka investori jau izrādījuši interesi gan par tā saucamās «labās bankas», gan par «sliktās bankas» jeb fonda iegādi. «Ir konkrēti pircēji. Ir vairāk nekā viens pircējs – es varu apgalvot. Ir interese gan par fondu, gan par banku,» sacīja N. Melngailis.