Uzvārda mainīšana Latvijā ir ierasta, piemēram, pēc precībām, sievai pārejot vīra uzvārdā vai arī atgūstot meitas uzvārdu, šķirot laulību. Ar vārdu gan ir citādi, tomēr gadā sastopami arī līdz pat 200 vārda maiņas gadījumu, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.
Nereti, kad bērnam tiek piešķirts ļoti neparasts vārds, vēlāk viņš šo vārdu maina, jo ikdienā tā lietošana ir apgrūtinoša vai arī apkārtējie šo vārdu kropļo, tādējādi vārda īpašniekam radot nepatīkamus brīžus, laikrakstam stāstījusi Tieslietu ministrijas (TM) Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma- Laimere. Vārds, kas apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā, arī ir visbiežāk minētais iemesls vārda maiņas iesniegumos.
Vēl joprojām diezgan populāri esot arī starptautiski lietojamie vārdi: «Tos personas vēlas mainīt tāpēc, ka, piemēram, uzturas ārvalstīs (visbiežāk strādā vai mācās) un vēlas iegūt samērā viegli attiecīgajā valstī sadzīvē lietojamu vārdu (bez mīkstinājuma un garumzīmēm), piemēram, Elena, Vanesa, Emanuela, Linda, Belinda, Kristiana, Aleksandra, Angela,» skaidrojusi Dzimtsarakstu departamenta direktore.
Nereti gadoties arī, ka reliģisku apsvērumu dēļ persona vēlas savam vārdam pievienot otru vārdu vai pat iegūt citu (savai jaunajai konfesionālai piederībai vai pasaules uzskatam atbilstošu). Piemēram – Serafima, Jevdokija, Anna, Fatima, Amala, Amina, Ali Hašmi, Violeta Amira, Anna Rahela u. c.
Neparastākie vecāku dotie vārdi, no kuriem pēdējo gadu laikā cilvēki gribējuši atteikties:
Sieviešu vārdi: Regana, Maina, Matrena, Ramsija, Galikerija, Galija, Sadbarga, Maja, Dalīte, Skaila, Aleksandrina, Korina u. c.
Vīriešu vārdi: Tatjans, Erihs, Sanits, Fahrats, Jepofredits, Jons, Mārcisaivars, Rodžers, Nodars, Tits, Tisi, Ihtiandrs, Diamants, Roms, Erards u. c.
Neparastākie vārdi, ko personas vēlējušās iegūt:
Sieviešu vārdi: Arie, George, Ermelinda, Seila, Annia, Mallika, Molīna, Kia, Egle u. c.
Vīriešu vārdi: Evians, Eivans, Toni, Noris u. c.