Portāls Db.lv uzsāk jaunu rubriku «Kā top?», katru nedēļu piedāvājot ieskatīties Latvijas produktu ražošanas procesā, cik vien to ļauj uzņēmuma receptes un ražošanas noslēpums. Rubriku sākam, ielūkojoties a/s Laima ražotnē, precīzāk, telpās, kur top zefīrs Maigums un dažādu garšu krējuma zefīri.
Kopumā Latvijā gadā tiek saražotas aptuveni 500 – 600 tonnas zefīru. Tādējādi var teikt, ka Latvijā dzīvo lielākie zefīrmīļi, norāda a/s Laima pārstāve Rita Vornokova, piebilstot, ka Latvijā zefīra ražošanas apjomi visā zefīra ražošanas gaitā ir tikai pieauguši. Viņa stāsta, ka Igaunijā šā gada sešos mēnešos tika apēstas 46 tonnas a/s Laima zefīra Maigums, bet ārpus Baltijas lielākie Laimas zefīrmīļi dzīvo Vācijā – sešos mēnešos vācieši apēduši 37,7 tonnas zefīra, kā arī Izraēlā – pirmajā pusgadā šajā valstī apēstas 26 tonnas a/s Laima ražotā zefīra.
Izteiktas sezonalitātes zefīra ražošanā nav – pieprasījums pēc zefīra ir visu gadu, tomēr pieaugums, tāpat kā pēc visiem saldumiem, vērojams svētku laikā, sevišķi Ziemassvētkos, jo zefīru kategorijā ietilpst arī «Maigums», kas tiek fasēts skaistās kārbiņās, kuras nereti pasniedz kā dāvanas, Db.lv stāstīja a/s Laima pārstāve R. Voronkova. Atbilstoši higiēnas noteikumiem, zefīru fasētājas strādā, lietojot cimdus, savukārt gatavošanas procesā cimdus nelieto, gluži tāpat kā gatavojot maizes klaipu, norāda R. Voronkova.
Laimā tiek ražoti divu veidu zefīri - baltie zefīri un zefīri šokolādē, kas atpazīstami ar zīmolu Maigums. Latvijā tiek tirgoti trīs veidu baltie zefīri - vaniļas, krējuma un melleņu, bet eksportam papildus tiek ražots sārtais zefīrs. No baltajiem zefīriem pieprasītākais un iemīļotākais ir klasiskais vaniļas zefīrs. Melleņu zefīra ražošana sākta šogad, bet šis zefīrs jau ir ieguvis patērētāju mīlestību un ir viens no visvairāk pārdotajiem zefīriem, stāstīja R. Voronkova. «Šobrīd pieprasījums ir strauji pieaugošs, par ko liels prieks,» viņa norāda. Visvairāk no visiem zefīru veidiem tiek pirkts zefīrs Maigums 200 gramu iepakojumā.
Sešos mēnešos tiek eksportētas aptuveni 200 tonnas zefīra Maigums. Kopumā a/s Laima gadā saražo aptuveni 500 – 600 tonnas zefīra. Patlaban zefīrs tiek eksportēts uz tādām valstīm kā ASV, Izraēla, Krievija, Eiropas Savienības dalībvalstīm, Čehiju, Slovākiju u.c. Lielākais pieaugums (+30%) 2013. gada pirmajos sešos mēnešos attiecībā pret pērnā gada pirmo pusgadu bija vērojams Vācijā.
Zefīra ražošanu a/s Laima sāka septiņdesmitajos gados. Zefīru vēsture ir aptuveni 50 – 70 gadus ilga, taču, kā norāda a/s Laima ražošanas vadītāja Lija Sivicka, katrai ražotnei ir sava specifika.
#1/42
Pirms ienākšanas ražošanas telpās galvā jāliek cepurīte un jāapģērbj arī speciāls halāts, lai ražotnē neienestu mikrobus un baktērijas. Process sākas tā dēvētajā «virtuvē», kur tiek gatavots sīrups, kas sastāv no cukursīrupa, glukozsīrupa, olbaltuma. Sākumā tiek sagatavots šķīdums, un tad tas tiek putots. Vēl kāda svarīga zefīra sastāvdaļa ir želejviela - agars, kas tiek sagatavots no jūras zālēm. A/s Laima to iepērk Igaunijā. Agars esot labvēlīga viela cilvēku organismam, ko izmanto želatīna vietā, un agara masu vāra vaļējā traukā ar slēgtu tvaika apsildi. Visas izejvielas tiek pirktas Eiropas Savienībā, savukārt šokolādi ražo pati Laima – sākot no pupiņas līdz īstai šokolādei.
#2/42
Zefīra kulšana notiek īpašā, hermētiski noslēgtā tvertnē. Iekārtas uzputo masu, un tad tā tiek padota iekārtai, ar kuras palīdzību tiek atliets gatavs korpuss, kas tiek padots uz transportiera lentas.
#3/42
No šīs lentas tas tiek padots automātiski uz «auksto skapi», kur zefīra korpusiņš sāk želēt. Pirms saželēšanas zefīra korpuss ir mīksts – masas atgādina putukrējumu. Ražošanas iekārta ir paredzēta tieši šim produktam. Svarīgi ir tas, ka produkts tiek noglazēts uzreiz.
#7/42
Pēc tam aukstais korpuss ir gatavs, lai to pārklātu ar šokolādi. Lija Sivicka norāda, ka katrs posms zefīra ražošanā ir vienlīdz svarīgs. Katrā posmā tiek pārbaudīti dažādi rādītāji – mitrums, temperatūra, masa, glazūra un pārējais. Pārbaudes notiek arī laboratorijā, kur tiek pārbaudīti gan pusfabrikāti, gan gatavi produkti.
#8/42
Svarīgi ir tas, ka produkts ar šokolādi tiek noglazēts uzreiz.
#10/42
Process ražošanas līnijā, sākot no atliešanas, ilgst 25 minūtes. Savukārt, sākot no masas sagatavošanas, zefīra šokolādē ražošanas process ilgst aptuveni 2,5 stundas.
#11/42
Ražošanas intensitāte atkarīga no pieprasījuma veikalos.
#18/42
Arī zefīra ar šokolādes pārklājumu ražošanā tiek izmantots roku darbs
#27/42
Laima ražo divu veidu zefīrus. Otrs veids ir krējuma zefīri, kuru masai nepieciešama nostāvēšanās uz koka pamatnes, lai koks uzsūktu mitrumu no zefīra masas, tādēļ zefīru pusītes tiek atlietas uz īpašiem koka dēļiem. Pirms tam zefīru masas tvertnē svarīgi uzturēt nemainīgu 25°C±5°C temperatūru, tāpēc to apsilda izmantojot karstu ūdeni, savukārt zefīru pusīšu atliešana jāveic visai drīz pēc masas sagatavošanas, jo tā lēnām želē.
#28/42
Šim zefīram želējošā viela ir pektīns, kas arī ir viena no galvenajām atšķirībām no zefīra šokolādē. Tāpat zefīrā ir citronskābe un ābolu biezenis, tādēļ zefīrs ir skābāks par zefīru šokolādē. Ābolu biezenis tiek gatavots īpašā vakuuma katlā ar jaucēju.
#29/42
Šis zefīrs satur vairāk nekā 23% ābolu biezeņa, kas tiek ražots no šķirnes «Antonovka».
#30/42
Nostāvēšanās procesā zefīrs atdot visu lieko mitrumu – ūdeni. Pirms nostāvēšanās uz koka dēļiem zefīrs satur 32% mitruma, bet pēc nostāvēšanās – 23 - 24% mitruma jeb ūdens. Process no masas atliešanas līdz gatavam krējuma zefīram ir aptuveni 20 minūtes.
#31/42
Pēc tam notiek zefīra «līmēšana» - divas zefīra pusītes tiek «salīmētas» kopā, veidojot gatavu zefīru. «Katrs krējuma zefīrs ir pāris,» norāda R. Voronkova. «Līmēšanas» process notiek, izmantojot roku darbu, tomēr dienā tiek saražotas trīs tonnas zefīra. Automatizējot zefīra ražošanas procesu, tiktu zaudēta daļa zefīra īpašību, uzskata L. Sivicka. Saražot trīs tonnas dienā iespējams, jo process ir «atstrādāts», savukārt jauniem darbiniekiem zefīru «līmēšana» tik naski kā pieredzējušiem «līmētājiem» var arī neizdoties, stāsta L. Sivicka. Atbilstoši higiēnas noteikumiem, zefīru fasētājas strādā, lietojot cimdus, savukārt gatavošanas procesā cimdus nelieto, gluži tāpat kā gatavojot maizes klaipu, norāda R. Voronkova.
#34/42
Kad zefīri izžāvēti un atdzesēti, tos apkaisa ar pūdercukuru vai smalcinātām vafelēm.
#36/42
Pie krējuma zefīra ražošanas strādā 21 cilvēka brigāde, bet pie zefīra «Maigums» - 13 cilvēki, jo krējuma zefīra ražošanā vairāk tiek izmantots roku darbs. Tāpat arī zefīra šokolādē līnijai ir mazākā ražība - tiek saražotas aptuveni divas tonnas dienā jeb astoņās stundās.
#39/42
Latvijā gandrīz vienādi pieprasīts gan zefīrs šokolādē, gan krējuma zefīri.
#40/42
Nākotnē a/s Laima plāno ieviest jaunas zefīru garšas, tomēr pašlaik netiek atklāts, kādas.
#41/42
Katru zefīru partiju pārbauda kvalitātes kontrolieri. Kad nosaka, ka zefīram «viss ir kārtībā», tiek dots apliecinājums, ka to var pārdot.