Vasara ir tas gadalaiks, kad lielākā daļa vidusskolu beidzēji pieņem lēmumu, kurā augstskolā studēt. Šī vienkāršā darbība – iesniegt dokumentus īstajā augstskolā ir viens no svarīgākajiem brīžiem katra cilvēka dzīvē, jo tiek izvēlēta profesija, nodarbošanās veids vai joma turpmākajam mūžam. Vismaz tā mēs jaunības maksimālismā domājam. Katrs no mums ir dzirdējis stāstus vai arī pats piedzīvojis tās mokas, kad dokumentu iesniegšanas laiks tuvojas, bet vēl nav pilna skaidrība, ko un kur studēt. Tādos brīžos loģiska šķiet vispārējā studiju virziena izvēle, nekonkretizējot specializāciju, piemēram, datorzinības, ekonomika, jurisprudence . Tā dara daudzi un iegūst mazliet laiku galīgā lēmuma pieņemšanai. Bet! Vienlaicīgi arī to zaudē, jo pirmos gadus velta ļoti vispārējai jomas iepazīšanai un tikai vēlāk pieņem lēmumu, kurā nozarē specializēties.
Apdrošināšana ir finanšu pakalpojums un tas iet roku rokā ar finanšu analītiku, risku vadību, varbūtības teoriju, kā arī juridispudenci. Un protams, arī ekonomiku un vadības teroriju.
Latvijas augstskolas, atbildot uz pieprasījumu, ir izveidojušas studiju programmas apdrošināšanā, kur studē izlēmīgi jaunieši, kas savu nākotni saista ar apdrošināšanu. Esam sagaidījuši pirmos apdrošināšanas bakalaurus un ir iespēja izvērtēt, kāda nozīme šīm studijām ir turpmākai karjerai apdrošināšanas nozarē.
Saskaņā ar Augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas centra (AIKNC) datiem (1), Apdrošināšanas bakalaura programma ir pieejama sekojošās augstskolās:
• Banku augstskola „Risku vadība un apdrošināšana”, 4 gadu pilna laika studijas, iegūstamā kvalifikācija – finanšu analītiķis (2).
• Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) , 1. Līmeņa divu gadu studiju programma „Apdrošināšana”, iegūstamā kvalifikācija – apdrošināšanas speciālists (3)
Vēl ir spēkā akreditācija šādai programmai Latvijas universitātē „Profesionālās bakalaura studiju programmas Apdrošināšana un finanses 4 gadu pilna laika studijas” (4). Tomēr jau otro gadu intereses trūkuma dēļ kurss netiek nokomplektēts.
Kā redzams, augstskolas piedāvā studēt apdrošināšanu, tomēr to noteikti nevar saukt par pašu populārāko studiju programmu. Kādi tam ir iemesli?
Apdrošināšana Latvijā ir viena no tām nozarēm, kas atbilstoši Eiropas izpratnei sāka veidoties tikai pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas. Bija, protams, padomju laika Gosstrah ar savu struktūru, kuras darbiniekiem bija noteicošā loma daudzu privātu apdrošināšanas sabiedrību veidošanā, tomēr industrija daudzas pamatlietas bija spiesta apgūt no nulles. Mēs vienkārši mācījāmies empīriskā ceļā izmantojot jebkuru pieejamo informāciju pirmsinterneta laikmetā. Pēc tam Latvijā ienāca starptautiskie apdrošinātāji, kas saviem darbiniekiem un partneriem rīkoja dažādas apmācības, bet pārsvarā kompānijas savus darbiniekus izglītoja pašas. Bieži vien darbinieku izvēlē noteicošais bija labas svešvalodu prasmes, lai darbinieks spētu vāciski vai angliski uzrakstītās instrukcijas adaptēt vietējā situācijā.
Jāatzīst, ka šādas nozares Latvijā ir daudzas. Tikai ar laiku pieaugot pieprasījumam pēc speciālistiem, tiek radītas atbilstošas studiju programmas un ir tikai normāli, ka ne visas izdzīvo, kā arī esošās tiek arvien uzlabotas.
Latvijā nav tādu tradīciju kā angliski runājošās zemēs, kur, piemēram, apdrošināšanā starp profesionāļiem pastāv vienoti atzīts izglītības standarts – The Chartered Insurance Institute. (5) Un tā ir vispāratzīta skola gan apdrošināšanas kompāniju darbiniekiem, gan brokeriem. Starp citu, tam ir pieejamas tālmācības programmas ar iespēju kārtot eksāmenus arī Latvijā, kuru būtu vērts izmantot!
Tikmēr Latvijā veidojas savs augstākās izglītības standarts apdrošināšanā un mūsu rindām pievienojas jaunie apdrošināšanas profesionāļi. Compensā pēdējo 2 gadu laikā studiju obligātās prakses ir izgājuši 6 adrošināšanas studenti, no kuriem 3 ir pievienojušies Compensa komandai darbinieku statusā, kļūstot par transporta riska parakstītāju, pārdošanas vadītāju asistentu un uzskaitvedības speciālistu. Domāju, ka arī pārējiem nav grūtību atrast darbu savā nozarē.
Es kā darba devējs varu tikai apliecināt, ka ir vieglāk pieņemt darbā cilvēkus, kas zina, ko viņi grib darīt profesionāli. Un apdrošināšanas studiju beidzēji savu izvēli ir izdarījuši, atliek tikai dot iespēju!
(1) http://www.aiknc.lv/lv/prog_aip_virziens.php?id=9
(2) http://www.ba.lv/node/3163
(3) http://www.isma.lv/lv/studiju-programmas/1-l-me-a-studiju-programmas/9-studiju-programmas/34-apdro-in-ana
(4) http://www.aiknc.lv/lv/prog_view.php?id=5644
(5) http://www.cii.co.uk/qualifications/