Japānas pūliņi kodolkrīzes risināšanā ir sākuši dot pozitīvus rezultātus atsaucoties, uz Apvienoto Nāciju organizācijas paspārnē esošās Starptautiskā atomenerģijas aģentūras (IAEA) paziņojumu, vēsta BBC.
Ir atjaunota elektrības padeve bojātajiem reaktoriem un drīzumā tiks iedarbināta dzesēšanas sistēma. Tomēr saglabājas bažas, ka tā spārzdienos būs stipri bojāta un nestrādās. Līdz šim Japānas inženieri reaktorus ir dzesējuši ar jūras ūdeni.
IAEA apgalvo, ka dūmi vai tvaiks, kas cēlās no bojātajiem reaktoriem ir kļuvuši mazāk intensīvi. Tomēr situācija AES joprojām ir ļoti nopietna, piemēram, 21. marta rītā no tās uz laiku tika evakuēti strādnieki, jo no trešā reaktora pacēlās «pelēki dūmi», vēsta AFP.
Pēdējās dienās, Fukušimas prefektūrā, ir sācies spēcīgs lietus, tāpēc prefektūras vadība ir brīdinājusi cilvēkus, lai tie no tā izvairās. Lietus ūdens var saturēt radioaktīvas daļiņas. Pastāv bažas, ka arī pārtikas produkti ir piesārņoti, piemēram, kāds spinātu un piena produktu ražotājs nedēļas nogalē konstatēja, ka tajos ir paaugstināts radiācijas līmenis. Tas produktos trīs reizes pārsniedza pieļaujamo normu, tomēr cilvēka veselībai bija nekaitīgs. Japānas iedzīvotājiem vajadzētu būt ļoti uzmanīgiem izvēloties pārtikas produktus, norādīja Pasaules veselības organizācija. Atsevišķos ciematos, kas atrodas bojātās AES tuvumā, dzeramajā ūdenī ir atklāts augsts radioaktīvā joda līmenis.
Pēc pēdējiem datiem, Japānas zemestrīcē bojā ir gājuši 8 450 cilvēki, 12 931 ir bezvēsts pazuduši, 35 tūkstoši joprojām ir bez pajumtes. Glābēju darbības spēcīgi iegrožo stiprais lietus, kas neļauj izmantot helikopterus.
Lai atgūtos no postošās zemestrīces un cunami, Japānai vajadzēs vismaz piecus gadus – tā savā ziņojumā vēsta Pasaules Banka. Zemestrīce valstij varētu izmaksāt 235 miljardus ASV dolāru.