Itālijas parādu krīze, kopā ar augstajām valsts aizņemšanās izmaksām starptautiskajos tirgos, līdz gada beigām Romai varētu likt lūgt Eiropas Savienības (ES) palīdzību, atsaucoties uz augsta ranga amatpersonām, vēsta Financial Times.
Patlaban Itālija oficiāli noliedz, ka tai nepieciešama palīdzība, kas varētu izpausties kā tās parādzīmju uzpirkšana, jo valsts ieviesusi visaptverošus taupības pasākumus. Tomēr tuvāko mēnešu laikā situācija var mainīties un Itālijas premjeram Mario Monti, apmaiņā pret palīdzību, nāksies piekrist stingriem nosacījumiem, norāda medijs.
Par vienu no iemesliem tādam notikumu pavērsienam var kalpot recesija, kas, visticamāk, šogad būs smagāka nekā iepriekš prognozēts. Valsts ekonomika šogad varētu samazināties pat par diviem procentiem, iepriekš prognozēto 1,2% vietā. Līdz 2,2% no IKP kāpt varētu Itālijas budžeta deficīts (iepriekš prognozēts 1,7% apmērā).
Iepriekš Itālijas premjers pavēstīja, ka ievērojami samazinājies risks, ka viņa vadītā valsts varētu piedzīvot tādu pašu likteni kā parādu nomocītā Grieķija. «Atceraties kā bija pirms gada – tobrīd mēs to vēl īsti nezinājām, bet bija risks, ka mūs piemeklēs tāda pati krīze kā Grieķiju,» sacīja M. Monti.
Tomēr patlaban šāda iespēja esot atkāpusies un Itālija ir starp tām valstīm, kas lemj par to, kā risināt Grieķijas problēmu un tiekot respektēta, klāstīja Itālijas premjers. Neskatoties uz valsti nomocījušo recesiju, Itālijas premjers par ekonomikas izaugsmi bija noskaņots cerīgi. «Mēs skaitļos vēl nesaskatam atveseļošanos, tomēr ticam, ka tā ir sasniedzamā attālumā un drīzumā notiks,» sacīja M. Monti.
Tikmēr tirgi sākuši gaidīt Eiropas Centrālās bankas (ECB) sanāksmes rezultātu, kurā iespējams, tiks paziņots par plānu uzsākt jaunu obligāciju parādzīmju uzpirkšanas programmu, lai palīdzētu samazināt Itālijas un Spānijas aizņemšanās izmaksas.
Investori no ECB vadītāja Mario Dragi cer sagaidīt, ka beidzot materializēsies viņa jūlijā izteiktais solījums par «visa, kas nepieciešams» darīšanu, lai izglābtu eiro. Uz spēles ir likts arī paša ECB vadītāja prestižs, norāda ekonomisti.
Db.lv jau vēstīja, ka pirms šis sanāksmes spekulāciju un prognožu apjoms par to, ko darīs un ko vajadzētu darīt ECB, bija milzīgs. Tirgus dalībnieki kā vienu no variantiem min, ka ECB ierobežos obligāciju ienesīguma pieaugumu, nosakot galējās (ienesīguma) robežas. Proti, kad, piemēram, Itālijas obligāciju ienesīgums tuvotos 6% atzīmei, ECB iesaistītos tirgū un pirktu šīs valdības parādzīmes.