Lielbritānijas aiziešana no Eiropas Savienības (ES) būtu katastrofāla, pavēstījis Īrijas premjers Edna Kenijs, norādot, ka tas apdraudētu ES ciešākas integrācijas centienus.
Centieni pārskatīt ES līgumus varētu novest pie jauniem referendumiem Īrijā, atzina E. Kenijs. «Es domāju, ka Lielbritānijas aiziešana no ES būtu katastrofāla. Es patlaban neredzu iespēju, ka kāda valsts var panākt ar ES slēgto līgumu pārskatīšanu – nākamajā gadā ir ES parlamenta vēlēšanas un tiek veidota jauna komisija – tas nozīmē, ka ciešākas integrācijas kontekstā, mums, iespējams, būs jāizstrādā jauni līgumi,» uzrunājot Eiropas Parlamentu, sacīja Īrijas premjers.
Viņš arī norādīja, ka Lielbritānija, izstājoties no savienības, nevarētu piedalīties ar Indiju, Japānu, Kanādu un ASV noslēgtajos tirdzniecības līgumos. «Es esmu pārliecināts, ka Lielbritānijai ir izdevīgāk strādāt ES ietvaros,» uzsvēra E. Kenijs.
Tikmēr Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons kārtējo reizi pavēstījis, ka viņš nevēlas, lai Apvienotā Karaliste pamestu ES, bet gan vēlas panākt atsevišķu starp Londonu un Briseli slēgto līgumu pārskatīšanu. «Visā Eiropā valstis skatās uz paredzētajām izmaiņām līgumos un domā – ko būtu iespējams izdarīt, lai maksimizētu nacionālās intereses? Ar to nodarbojas vācieši, ar to nodarbojas spāņi, ar to vajadzētu nodarboties arī britiem,» uzrunājot britu Parlamenta apakšpalātu, sacīja D. Kamerons.
Paredzams, ka piektdien D. Kamerons Nīderlandē, tiekoties ar Eiropas uzņēmējiem, ieskicēs Lielbritānijas turpmāko nostāju jautājumos, kas saistīti ar ES. D. Kamerona uzstāšanos ārvalstu mediji jau nodēvējuši par svarīgāko runu Eiropā kopš Otrā Pasaules kara beigām.
Iepriekš Lielbritānijas vicepremjers Niks Klegs pavēstīja, ka ilgstošā neskaidrība saistībā ar valsts attiecībām ar ES negatīvi ietekmē Apvienotās Karalistes ekonomisko situāciju. Spekulācijas ap referenduma rīkošanu par Lielbritānijas dalību ES esot ļaunākais izaugsmes un ārvalstu investīciju ienaidnieks. Gadiem ilgas debates šajā jautājumā varot pamatīgi izbaidīt ārvalstu investorus un atstāt «aukstas dušas efektu» uz britu tautsaimniecību.