Pēdējo sešu mēnešu laikā Centrālās un Austrumeiropas valstu tirgi ir uzrādījuši labākus attīstības rezultātus, un investoru bažas no jaunajām Eiropas valstīm pārcēlušās uz reģiona attīstītajām valstīm, raksta Financial Times.
Eiropas centrālajā un austrumu daļā valstu valdības bijušas pakļautas lielākam spiedienam savest kārtībā valsts finanses, turklāt atsevišķās valstīs, piemēram, Ungārijā un Latvijā, lielu lomu spēlējušas arī izmantotās Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aizdevuma programmas.
Salīdzinot ar eirozonas dalībvalstīm, piemēram, Grieķiju, kura pagājušajā nedēļā piedzīvoja sabrukumu valsts obligāciju tirgū, investori ir apmierināti ar Centrālās un Austrumeiropas reģiona valstīs panāktajiem rezultātiem, piemēram, Polijā, kā arī valstīs, kurām palīdzējis SVF – Latvijā un Ungārijā.
«Te ir runa par valsts finansēm. Ja salīdzina Ungāriju un Grieķiju, tad ieguldīt Ungārijā, kas ir jaunā Eiropas valsts, ir drošāk,» norāda BNP Paribas jauno tirgu stratēģis Šahins Vallijs (Shahin Vallee).
Kopš šī 2009. gada jūnija Centrālās un Austrumeiropas reģiona vērtspapīru tirgus i audzis par 39%, salīdzinot ar 24% pieaugumu jaunajos tirgos kopumā un 17% pieaugumu pasaules attīstītajās valstīs.
Izmaksas valsts parāda aizsardzībai pret defoltu ir krasi samazinājušās tādās valstīs kā Polija un Ungārija, kamēr attīstītajās valstīs, piemēram, Grieķijā un Portugālē, šīs izmaksas ir krasi palielinājušās.
Valūtu tirgū Polijas zlota, kas ir Eiropā likvīdākā valūta, vērtība pēdējo sešu mēnešu laikā pret eiro ir palielinājusies par 10%.
Investīciju kompānijas East Capital galvenais ekonomists norāda, ka «Austrumeiropā nav strukturālu parādu problēmas. Valsts parāda vidējā attiecība pret iekšzemes kopproduktu reģionā ir aptuveni 40%, kamēr eirozonas valstīs šī attiecība ir vidēji 80%».
Taču vairāki analītiķi joprojām norāda uz Eiropas jauno valstu riskiem, kas ir ciešā saiknē ar attīstīto valstu norisēm ekonomikā. «Jaunie tirgi nav atdalīti no attīstītās pasaules,» tā RBC Capital Markets vecākais jauno tirgu stratēģis Nigels Rendels (Nigel Rendell).