Centrāleiropas investoru optimisms ir gājis uz leju, liecina jaunākās Deloitte privātā kapitāla investoru aptaujas rezultāti.
Pētījuma autori ziņo par 30% kritumu noskaņojuma indeksam, un šis ir ievērojams, bet nav tik smags kritiens, kāds ir bijis reģistrēts 2007., 2008.g. un 2011. gada oktobrī.
Centrāleiropas investoru noskaņojums svārstījās uz augšu un uz leju pēdējo divu gadu laikā, skaidro Deloitte eksperti. Pēc šķietamā atveseļošanās noskaņojuma 2011. gada aprīlī, šis kritums ir prognozējamā reakcija uz kopējo nenoteiktību eirozonā, šaubām par straujo atgūšanos Čehijā un Ungārijā, kā arī prognozēm par lēnāku izaugsmi Slovākijā, Rumānijā un pat Polijā.
Bažas par ekonomisko klimatu izsaka 59% respondentu – privātā kapitāla investori no vadošajiem investīciju fondiem visā Centrālajā Eiropā. Tiek paredzēts ekonomikas kritums arī nākotnē, un neviens no respondentiem neprognozē ekonomiskā klimata uzlabošanos.
17% aptaujāto respondentu joprojām veido savus ieguldījumu portfeļus. 35% prognozē, ka pirks vairāk nekā pārdos nākamo sešu mēnešu laikā, un 21% aptaujāto ieņēma nogaidošu pozīciju un prognozē, ka investīciju atdeve viņu portfelī palielināsies līdz nākamā gada pavasarim.
Privātā kapitāla investoriem bija nepieciešams būtiski mainīt savu pieeju pēdējos gados. Viņiem ir jāpielāgojas esošajiem apstākļiem, neskatoties uz neskaidrību, kurā viņiem ir jādarbojas, stāsta Deloitte Centrāleiropas privātā kapitāla nodaļas vadītājs Garets Berns, uzsverot, ka viena lieta ir skaidra – sakarā ar to, ka apstākļi mainās ātrāk un dramatiskāk kā jebkad agrāk, Centrāleiropas privātā kapitāla praktiķiem turpmāk jācenšas radīt vērtību un ilgtspējīgu rentabilitāti uzņēmumos. Tas būtu pozitīvs virzītājspēks vispārējai ekonomiskajai izaugsmei.