Darba strīdu, tiesu varu pārstāvju disciplinārlietas, kā arī īrnieku un izīrētāju strīdus varētu izskatīt divās instancēs
Intervijā DB tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs iezīmē aktualitātes tiesu reformā, to atslogošanā, kritizē maksātnespējas administratoru pārāk lielo skaitu, kā arī izsakās par sarunu procedūru ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (OECD). Latvija teju kā saņēmusi pozitīvu OECD Pretkukuļošanas darba grupas atzinumu par gatavību pievienoties organizācijai. «Pretkukuļošanas sadaļa iestāšanās sarunās ir smagākā sadaļa. Galvenie virzieni šajā jautājumā ir sodu politikas maiņa pārrobežu kukuļošanas jautājumos, paredzēti ļoti bargi sodi fiziskām personām, vesela virkne pasākumu finanšu jomā, piemēram, komercbanku darbībā. Pamatā uzsvars tiek likts uz riska novēršanu,» saka ministrs.
Fragments no intervijas:
Vai rosināsiet ierobežot maksātnespējas administratoru skaitu?
Francijā uz 66 miljoniem iedzīvotāju ir 500 maksātnespējas administratori. Lielbritānijā uz 64 miljoniem iedzīvotāju – nepilns tūkstotis administratoru. Savukārt Latvijā uz 2 miljoniem iedzīvotāju ir veseli 327 administratori. Esošais maksātnespējas administratoru daudzums ir piemērots krīzes gadiem. Agrāk vai vēlāk kvalitatīvie vērtējumi, kas veidosies par administratoru darbu, būs pamats cunftes kodola noteikšanai. Iespējams, pēc 2020. gada tā varētu kļūt par brīvo juridisko profesiju. Vēl viens rīcības virziens – Valsts policija būtu jāatbrīvo no maznozīmīgu administratīvo pārkāpumu izskatīšanas un pilnībā šīs funkcijas jānodod administrācijai. Savukārt policijas ziņā jāatstāj vienīgi noziedzīgo nodarījumu izmeklēšana, īpaši tādu, kas nodarījuši tautsaimniecībai lielus zaudējumus. Administrācijai tiks dotas plašākas tiesības sodīt gan administratīvi, gan disciplināri. Es domāju, ka administratoru skaits mazināsies dabiskā procesā un tur nevajadzētu iejaukties. Jau šobrīd sakarā ar valsts amatpersonas statusa piemērošanu vairāki administratori ir atteikušies turpmāk praktizēt šajā jomā. Paliks labākie ar labākajiem rādītājiem visos kritērijos, piemēram, atgūtajiem līdzekļiem, tiesiskās aizsardzības procesā atdzīvinātajiem uzņēmumiem.
16 administratori pameta profesiju saistībā ar valsts amatpersonas statusa piemērošanu. Kā to vērtējat?
Ja runā pilnīgi atklāti, tad redzam, ka lietu apjoms administratoriem varētu būt ievērojami lielāks. Saprotu, ka ir izdevīgās un neizdevīgās lietas. Tāpat saprotu, ka ar tiem pienākumiem, kurus veic 327 administratori, varētu tikt galā 150. Tie, kuri gaida kārtējo lietu – cik ilgi viņi gaidīs? Nepilnos divos mēnešos viņi tiek ieteikti nākamajai lietai, un arī tad nav skaidrs, cik ar to varēs nopelnīt. Katram ir savi iemesli: vienam – amatpersonas statuss, citam – nepietiekams lietu skaits.
Visu interviju Ar esošo darbu apjomu tiktu galā divreiz mazāk administratoru lasiet 15. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.