Pavasaris ir laiks, kad ne tikai mājokļus, bet arī darba vietas daudzi izvēlas atsvaidzināt, veicot lielos kārtības un tīrīšanas darbus, kā arī ilgi atliktos telpu atjaunošanas darbus. IKEA interjera dizainere dalās ar padomiem, kā pēc iespējas veiksmīgāk atjaunot telpu, ja tajā vienlīdz norisinās gan radošais un ražošanas process, gan jāuzņem klienti.
Neliels ģimenes uzņēmums, kas ražo un pārdod apģērbu, kas rotāts ar tautiskiem simboliem, ir iekārtots kādas mājas pagrabā pilsētas dzīvojamajā rajonā. Šajā studijā notiek tikšanās ar klientiem, radošais process un apģērbu apdrukāšana, kā arī jau gatavo apģērbu izvietošana, lai klienti pirms iegādes var tos apskatīt. Diemžēl telpas nemaz neradīja mājīgas studijas iespaidu.
“Studijas telpas nebija reprezentatīvas, tomēr tā nebija lielākā problēma. Vienā telpā notiek ražošana, plānošana, administratīvais darbs, kā arī tikšanās ar klientiem, turklāt tajā trūka gaismas, kārtības un tā nebija funkcionāla,” saka IKEA interjera dizainere Auce Graudiņa. Auce stāsta par būtiskākajiem posmiem telpu atjaunošanas procesā.
1. Zonu atdalīšana pēc funkcijām
Ierobežotu telpu, kas pilda vairākas uzņēmuma funkcijas, piemēram, ražošana, pārdošana, administratīvais darbs, klientu pieņemšana un produktu izvietošana, vēlams sadalīt atsevišķās zonās un mēbeles izvēlēties atbilstoši katras zonas funkcijai.
"Studijas zonu atdalīšanai izmantojām galdu un pie griestiem stiprināmu plauktu. Tādējādi telpa kļuva daudzfunkcionāla – tā pilda pārdošanai un produktu izvietošanai nepieciešamās funkcijas, tajā ir vieta pielaikošanas kabīnei, kā arī kafijas stūrītis viesiem. Atsevišķi tika iekārtota darba zona, kur atrodas apģērbu apdrukāšanas procesā izmantotie priekšmeti un aprīkojums," stāsta interjera dizainere.
Darbam nepieciešamā aprīkojuma izvietošanai dizaineru komanda pielāgoja virtuves skapīšus ar darba virsmu visas sienas garumā. Darbam vajadzīgos priekšmetus var sakārtot un noslēpt no klientu acīm aiz skapīšu durvīm, bet uz garās darba virsmas ir pietiekami daudz vietas, lai ērti strādātu. Radošajam un administratīvajam darba procesam izvēlēts liels galds, ko var pielāgot atbilstoši vajadzībām.
Pateicoties zonu nodalījumam, jaunajā plānojumā katram darbam atvēlēta konkrēta vieta, turklāt studija tagad ir ieviesta kārtība.
Interjera dizainere stāsta, ka dažādas funkcionālās zonas var atdalīt ne tikai ar plauktiem, bet arī ar aizkariem. Ja nodalījumu vēlas mazāk izteiktu, līdzīgu efektu var panākt ar paklājiem un sienām dažādās krāsās.
2. Kārtības ieviešana
Lai gan ģimenes studijas platība nav maza, tomēr iepriekš tajā trūka piemērotu mēbeļu mantu glabāšanai, un tādēļ telpa izskatījās juceklīga un pat nekārtīga, ar dokumentu mapēm uz palodzes, paraugu un gatavās produkcijas kastēm uz grīdas. Studijas īpašnieki žēlojās, ka nereti bija grūti atrast nepieciešamās lietas ātri un viegli.
“Mazumtirdzniecības un ražošanas uzņēmumiem nepieciešami ērti risinājumi priekšmetu glabāšanai. Bieži mantas tiek noliktas vienkārši uz grīdas, bet daudz labāk ir izmantot vietu pie sienas līdz pat griestiem. Renovējot uzņēmuma telpas, iesaku rūpīgi izsvērt, kādas mēbeles nepieciešamas: atvērti skapji, koka vai metāla rāmji, moduļu mēbeles, kastes vai plaukti,” iesaka A. Graudiņa. Izšķiroties par labu vienai konkrētai mēbeļu sērijai, uzņēmuma telpas var aprīkot pakāpeniski: vispirms sagādāt pamatelementus, bet papildinājumus un interjera priekšmetus vēlāk.
Viegli uzstādāmas atvērtās uzglabāšanas sistēmas, kā, piemēram, IKEA labi zināmā IVAR priedes masīvkoka sērija vai pie sienas vai griestiem stiprināmā skapju kombinācija ELVARLI, ir daudzpusīgs risinājums, kas piemērots ražošanas un komerctelpām. Risinājumu var izplānot pašu spēkiem, izmantojot bezmaksas plānošanas rīku, kas sniedz iespēju veidot lielisku glabāšanas sistēmu no koka plauktiem un skapīšiem, papildinot ar durvīm, atvilktnēm vai sliedēm pēc nepieciešamības. Arī IKEA dizaineru komanda ir gatava palīdzēt ar labākā risinājuma izplānošanu.
3. Vairāk mājīguma un gaismas
Studijā, kas atrodas pagrabā, īpaši trūka gaismas un mājīguma. Viens no galvenajiem elementiem mājīgas atmosfēras radīšanai ir apgaismojums, turklāt tas ir īpaši svarīgs, ja darāms smalks darbs ar rokām. Tā kā konkrētajā studijā bija vieta tikai vienam gaismas avotam, interjera dizainere nāca klajā ar radošu risinājumu.
"Pie griestiem uzstādījām īpašas sliedes, uz kurām var izvietot tik daudz gaismas objektu, cik vēlas. Lampas var viegli pārvietot uz to zonu, ko tobrīd nepieciešams izgaismot. Šādam risinājumam nav vajadzības pārvilkt elektrības vadus un var ietaupīt gan naudu, gan laiku,“ saka A. Graudiņa.
Interjera dizainere stāsta, ka papildus galvenajam apgaismojumam katrai zonai vajadzīgs atsevišķs gaismas avots, piemēram, sienas, galda vai grīdas lampa. Izvietoto priekšmetu un apģērbu izcelšanai, studijā tiks izmantoti atsevišķi prožektori.
Ir zināms, ka gaiši toņi telpu vizuāli paplašina un padara gaišāku, tāpēc viens no vienkāršākajiem telpas atsvaidzināšanas veidiem ir sienu pārkrāsošana. Gaišas sienas neabsorbē gaismu.
Citi elementi, piemēram, koka plaukti, lampas, atpūtas krēsls, interjera priekšmeti no dabīgiem materiāliem, zaļi augi un paklājs, ne tikai izcili akcentē ģimenes uzņēmuma ideju, bet arī rada mājīgu noskaņu. Uzņēmuma telpās parasti notiek arī tikšanās ar klientiem, tādēļ pirmajam iespaidam ir jābūt labam.
Interjera dizains uzņēmumam bez maksas
IKEA piedāvā funkcionālus un estētiskus interjera dizaina risinājumus uzņēmuma telpu iekārtošanai. Interjera dizaina speciālisti sagatavo projektu, palīdz izraudzīties piemērotākās mēbeles un īstenot projektu vajadzīgajā telpā: birojā, nelielā veikalā, kafejnīcā, viesnīcā, īres dzīvoklī vai citur.
Ja klients nolemj īstenot piedāvāto projektu un vismaz 70 % mēbeļu un interjera priekšmetu iegādāties IKEA, interjera dizaina pakalpojumi ir bez maksas. Vairāk informācijas.