Katru gadu Pasaules ekonomikas forums (WEF) nāk klajā ar Globālās konkurētspējas ziņojumu par situāciju pasaules ekonomikā. Viens no daudzajiem parametriem, izdarot secinājumus, ir inovācijas, tai skaitā zinātniskās pētniecības līmenis un kvalitāte augstskolās, uzņēmumu investīcijas izpētes un attīstības projektos, universitāšu un ražotņu savstarpējā sadarbība, inženieru un zinātnieku skaits valstī u.c.
DB jau vēstīja, ka Globālās konkurētspējas indeksa ziņojumā 2016.-2017. gadam Latvija ierindota 49. vietā starp 138 apsekotajām pasaules ekonomikām. Pēc kāpuma no 52. uz 42. pozīciju 2014.-2015. gadā, un zaudētajām divām vietām, ieņemot 44. pozīciju 2015.-2016. gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu šis Latvijai ir bijis kritums par piecām vietām.
Ņemot vērā šī ziņojuma datus, izveidots inovatīvāko valstu TOP 15, vēsta Business Insider. Kuras tās ir – skatiet galerijā!
#1/15
15. BEĻĢIJA Beļģija inovāciju ziņā līdz šim nav izpaudusies pārāk spoži, tomēr pietiekami, lai iekļūtu TOP 15. Taču neskatoties uz salīdzinoši augsto vērtējumu, WEF norāda, ka Beļģijas nepietiekamā inovāciju kapacitāte ir diezgan problemātisks faktors uzņēmējdarbībai šajā valstī.
#2/15
14. AUSTRIJA Valsts Inovāciju politikas platformā vēstīts, ka pēc gandrīz 20 gadu ilgtspējīgas izaugsmes, ieguldījumu apjoms un temps izpētes un attīstības projektos ir palēninājies.
#3/15
13. ANGLIJA Londonā vērojams inovatīvu, uz tehnoloģijām balstītu uzņēmumu uzplaukums ar Funding Circle and TransferWise priekšgalā. WEF saka, ka Lielbritānija ir joprojām ir viena no konkurētspējīgākajām ekonomikām pasaulē, taču izaugsme un konkurētspēja neiztiks bez Brexit ietekmes, kas, visticamāk, būs negatīva.
#4/15
12. NORVĒĢIJA Norvēģija jau 2004.gadā izveidoja valsts banku un ieguldījumu kompāniju Innovation Norway, kas nodarbina 500 cilvēkus un ir investējusi teju visā, sākot no jūras pārvadājumiem un beidzot ar biotehnoloģijām.
#5/15
11. TAIVĀNA Taivāna 2014.gadā izsludināja Prezidenta inovāciju balvu 66,858 dolāru apmērā par lielākajiem jauninājumiem vai dizainparaugiem, tā mēģinot iekustināt stagnējošo valsts IKP pieaugumu.
#6/15
10. DĀNIJA Dānija ir atjaunojamās enerģijas tehnoloģiju līderis pasaulē. 2012.gadā valstī tika ieviesta jauna inovācijas stratēģija ar mēŗki veicināt inovāciju jomās, kur ir lielāks tirgus pieprasījums.
#7/15
9. SINGAPŪRA Valsts ieņem otro vietu WEF konkurētspējas vērtējumā un nosacīts inovāciju «vājums» ir vienīgais iemesls, kas nav ļāvis nokļūt topa virsotnē.
#8/15
8. JAPĀNA Japānas radošais uzplaukums sākās jau 1990.gadā ar Sony un Nintendo. Bet šodien valsts cīnās ar iedzīvotāju novecošanu un lielu budžeta deficītu. WEF saka: lieliskas pētniecības iestādes un uzņēmumi, kas investē attīstībā, sadarbībā ar zinātniekiem un inženieriem, veicina valsts inovatīvo tēlu. Taču pēdējos gados Japānas inovāciju izaugsme ir mazinājusies.
#9/15
7. NĪDERLANDE Nīderlandes inovāciju izaugsmes rādītāji ir īpaši augsti tieši zinātniskās izpētes jomā. Uzteicama ir zinātnieku, universitāšu un privātā sektora sadarbība.
#10/15
6. ZVIEDRIJA Zviedrijā ir vairāki augsta profila tehnoloģiju veiksmes stāsti, kā, piemēram, tiešsaistes maksājumus uzņēmums Klarna, pārnēsājamais karšu lasītāja startaps iZettle, Spotify u.c. Taču arī Zviedrija saskaras ar zinātnieku un inženieru skaita samazināšanos, kas savukārt ir atgādinājums par nepieciešamību investēt cilvēkkapitālā un prasmēs.
#11/15
5. VĀCIJA Vācijas galvaspilsēta Berlīne ir viens no vadošajiem tehnoloģiju centriem Eiropā.
#12/15
4. ASV Inovācijas un Amerikas Savienotās valstis automātiski asociējas ar Silikona ieleju, taču inovāciju uzņēmumiem ir mājvietas arī citviet valstī, piemēram, M.I.T. un Harvard Masačūsetsā. Iespējams, tā ir veiksmīgākā vieta pasaulē, kur studentu idejas pārtapušas veiksmīgā biznesā, ko apliecina Facebook un Snapchat veiksmes stāsti.
#13/15
3. SOMIJA Somija uzņēmusi labu inovāciju attītības un izaugsmes tempu, ko kāpina lieliksu zinātnieku un inženieru pieejamība, kā arī augsta līmeņa sadarbība starp universitātēm un uzņēmējdarbību
#15/15
1. ŠVEICE Šveice ir viena no auglīgākajām inovāciju ekosistēmām pasaulē, apvienojot ļoti labvēlīgu politikas vidi un infrastruktūru, akadēmisko izcilību, spēju piesaistīt labākos talantus, un lielus starptautiskus uzņēmumus. Svarīgi, ka arī mazo un vidējo uzņēmumu tīkls dažādās nozarēs ir ļoti blīvs un ar lielu inovāciju potenciālu.