Brexit gaidas veicina divpusējās saiknes, ieskaitot sadarbību zinātnē un inovācijā, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Lielbritānijas zinātnes un inovācijas Baltijas atašeja amats ir ticis lietuvietei Miglei Masaitītei (Miglė Masaitytė), līdz ar to arī reģionālais birojs būs Viļņā. Sarunā ar DB par sadarbības perspektīvām un britu Zinātnes un inovācijas tīklu (Science and Innovation Network jeb SIN) piedalās arī SIN Ziemeļvalstu un Baltijas reģionālais menedžeris Maikls Mūdijs (Michael Moody).
Fragments no intervijas
Pirms neilga laika kļuva zināms par britu zinātnes un inovācijas atašeja jauno amatu Baltijā (DB 12.01.), un nu tas ir nodibināts Lietuvā. Kāpēc tur?
Maikls Mūdijs: Mēs skatījāmies uz visām Baltijas valstīm, un nebija skaidra iemesla, kāpēc viena būtu labāka par citām. Tāpēc mēs izsludinājām konkursu uz vakanci visās trijās valstīs, un tad jau vērtējām kandidatūras – kam būs labākais pieredzes un zināšanu fons par šo darbu. Tāpēc atašeja postenis Viļņā ir sagadīšanās. Bija deviņi pretendenti – pa trijiem no katras valsts.
Kāda ir jūsu profesionālā pieredze?
Migle Masaitīte: Esmu dabaszinātniece, maģistrantūru beigusi Viļņas universitātē, ģeogrāfijā. Es desmit gadus strādāju Lietuvas Vides ministrijā, tad man bija darba posms Briselē, kur es uz Lietuvas prezidentūras laiku ES Padomē divus gadus bija vides atašejs. Tur bija ļoti ātri jāiemācās, kā tīklot un dibināt kontaktus, un šīs prasmes es likšu lietā arī savā jaunajā amatā.
Inovācija tiešām ir ļoti daudzpusēja un prasa zināšanas, kā publiskajam sektoram sadarboties ar privāto sektoru un pētniecības iestādēm, šai gadījumā arī starptautiski.
M. Mūdijs: Tīklošanas prasmes tajā ir ļoti izšķirīgas – lai pareizie kontaktu tīkli tiktu iedibināti pēc iespējas ātri. Migle ir jau strādājusi ES mērogā, un viņas rīcībā ir labi kontakti darba sākumam.
Britu diplomātiskā dienesta SIN ir ļoti izvērsts, bet līdz Baltijai ir nonācis tagad. Kāpēc tagad?
M. Mūdijs: Tam ir pāris iemeslu, bet galvenais noteikti ir Brexit. Mēs redzam, ka potenciāli mazināsies mūsu ministru iespējas piedalīties zinātnes un inovācijas politikas veidošanā Briselē, tāpēc skatāmies, kā vairot divpusējo zinātnes un inovācijas sadarbību ar dalībvalstīm divpusējā formātā. Mums jau ir SIN biroji Ziemeļvalstīs, un Baltijā acīmredzami bija robs. Mēs izmantojām izdevību, lai to aizpildītu. Brexit Apvienotās Karalistes (AK) valdībā ir atvēris papildu fondus, lai nodrošinātu divpusējo attiecību nostiprināšanu. Tāpēc Brexit ir katalizators, kas atraisīja finansējumu, un mēs redzam, ka tas ir labs sākums jaunām iespējām, jo reģionā notiek daudzas inovācijas. Igaunijā var izcelt e-komerciju, Latvijas stiprā puse ir materiālzinātnes, bet Lietuvā, šķiet, lielā lieta ir lāzera tehnoloģijas. Šajās jomās jums ir inovatīvas tehnoloģijas, kas izvirzās priekšplānā un kļūst interesantas. Savienojot tās ar Brexit doto papildu finansējuma iespēju noteikti sanāks jaunas sadarbības jomas.
Visu rakstu Zinātnes vērtība balstās sadarbībā lasiet otrdienas, 10.aprīļa laikrakstā Dienas Bizness!