Ekonomikas ministrija (EM) rosina uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) bāzes veidot Latvijas Inovācijas un tehnoloģiju aģentūru (LITA), teikts saskaņošanai nodotajā EM ziņojumā.
Šā gada augustā valdība uzdeva EM sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un Finanšu ministriju iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par kopējā zinātnes un inovācijas sistēmas institucionālā modeļa attīstību Latvijā. Ziņojums ir izstrādāts un nodots saskaņošanai.
Viens no ziņojumā ietvertajiem priekšlikumiem paredz paplašināt LIAA funkcijas ar fokusu uz inovācijas un tehnoloģiju attīstības aktivitātēm. EM rosina uz aģentūras bāzes veidot LITA. Izmaiņas varētu stāties spēkā 2020.gada vasarā.
EM ziņojumā atsaucas uz Eiropas Komisijas pētījumu, kurā piedāvāts Latvijā veidot "divu pīlāru" modeli, kurā tiktu stiprināta un koordinēta IZM zinātni un pētniecību finansējoša iestāde un EM inovācijas un tehnoloģiju atbalsta organizācija.
EM un IZM izstrādātais piedāvājums paredz veidot divas spēcīgas institūcijas. IZM paspārnē būtu Latvijas Zinātnes padome (LZP), kas apvienos zinātnei un pētniecībai pieejamos finanšu un nefinanšu pakalpojumus vienā institūcijā. Savukārt EM paspārnē būtu LITA, kas tiktu veidota uz LIAA bāzes, paplašinot LIAA funkcijas inovācijas un tehnoloģiju attīstības jomā.
LZP plānots veidot, reorganizējot iepriekš atsevišķi darbojošos Latvijas Zinātnes padomi, Studiju un zinātnes administrāciju un Valsts izglītības attīstības aģentūras Zinātnes departamentu. Jaunizveidotā LZP ieviestu valsts budžeta un citu ārvalstu finanšu instrumentu zinātnes programmas.
Savukārt LITA tiktu veidota uz LIAA bāzes un tā būtu kā uzņēmējdarbības veicināšanas, tehnoloģiju pārneses un attīstības, inovācijas, eksporta sekmēšanas, produktīvo ārvalstu tiešo investīciju piesaistes un inovatīvu tūrisma pakalpojumu veicināšanas vienas pieturas aģentūra. Ministrija piebilst, ka LITA veidošanai uz LIAA bāzes nav ietekmes uz 2020.gada valsts budžetu.
Vienlaikus plānots, ka LZP un LITA darba koordinācijai tiks izveidota kopīga pārvaldības padome, kura pieņems lēmumus par abu institūciju darbību.
"LZP un LITA sadarbība veicinās kopā radīšanas principu, kas ietver kopīgu plānošanu un koordinētas rīcības un sadarbību visos līmeņos, piemēram, iestāžu budžeta plānošanu un cilvēkresursu vadību, tādējādi uzlabojot valsts iestāžu sniegto pakalpojumu kvalitāti un ātrumu uzņēmumiem, pētniecības organizācijām un citiem klientiem," teikts EM ziņojumā.
Vienlaikus abas jaunizveidotās iestādes iekļausies Latvijas Inovācijas un tehnoloģiju atbalsta fonda (LITAF) finansēšanas modelī. LITAF īstenošanai ir ietekme uz valsts budžetu, ja vadība un Saeima atbalstīs priekšlikumu valsts budžetā 2021.gadam, kā arī vidēja termiņa budžeta ietvarā 2021., 2022. un 2023.gadam paredzēt līdzekļus 50 miljonu eiro apmērā papildus jau esošajam finansējumam.
Minēto finansējuma pieaugumu plānots novirzīt zinātnes bāzes finansējuma daļas palielināšanai, valsts pētījumu programmu plašākai finansēšanai, kā arī fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas aktivitāšu finansēšanai.
EM norāda, ka gadījumā, ja netiks atbalstīts ziņojumā ietvertais risinājums, pastāv risks, ka turpināsies zinātnes, pētniecības un inovācijas politikas ieviešanā iesaistīto ministriju darbības un sasniedzamo mērķu fragmentācija.
Par minēto EM priekšlikumu vēl nepieciešamas Ministru kabineta lēmums.