Darbaspēka pieejamības un prasmju attīstībai, industriālajai infrastruktūrai, inovācijas veicināšanai, finanšu pieejamībai un energoresursu izmaksu samazināšanai - tās ir galvenās nozares, kurām periodā līdz 2020. gadam sola novirzīt pusmiljardu latu.
Nacionālās industriālās politikas īstenošanai un modernas rūpniecības un pakalpojumu industrijas attīstībai Latvijā plānots piešķirt vismaz 540 miljoni latu, no kuriem būtiskāko daļu veidos Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansējums, šodien žurnālistiem sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
Nacionālās industriālās politikas ietvaros Ekonomikas ministrijas īstenotajām aktivitātēm plānots novirzīt aptuveni 370 miljonus latu.
Tāpat caur Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas īstenotajām aktivitātēm vismaz 170 miljonus latu plānots investēt industriālo zonu izveidē un atjaunošanā Latvijas reģionos, sacīja D. Pavļuts.
Ekonomikas ministrs uzsvēra, ka tad, ja Nacionālā industriālā politika paliks tikai kā Ekonomikas ministrijas dokuments, tās īstenošana nav reāla, tāpēc šai politikai jākļūst par valdības un visu ministriju politikas dokumentu un visām ministrijām būs jāsadarbojas šīs politikas īstenošanā.
«Nākamajā plānošanas periodā ES struktūrfondu finansējums un valsts sniegtais atbalsts prioritāri ir jākoncentrē uz investīcijām, kas veicina kopējo uzņēmējdarbības aktivitāti un rada darbavietas un ienākumus Latvijas iedzīvotājiem,» uzsvēra D. Pavļuts.
Ministrs informēja, ka, veicot padziļinātu makro un mikro datu analīzi, kā arī konsultējoties ar nozaru asociācijām, Ekonomikas ministrija ir identificējusi Latvijas ekonomikas attīstības būtiskākos izaicinājumus - zemā produktivitāte un vājais inovāciju sniegums, darbaspēka izmaksas un cenu konkurētspēja, demogrāfiskā situācija, finansējuma pieejamības ierobežojums un starptautiskā biznesa transformācija.
«Produktivitātē no ES vidējā rādītāja Latvija atpaliek aptuveni 2,5 reizes, bet no ES produktīvāko valstu, piemēram, Vācijas - pat četras reizes. Tāpat ir jāveicina arī eksporta attīstība, jo vietējais tirgus ir pārāk mazs un uz vietējo patēriņu orientētie uzņēmumi spēs uzelpot tikai tad, kad eksportējošie būs nopelnījuši daudz naudas un samaksājuši saviem darbiniekiem labas algas,» uzsvēra D. Pavļuts.
Viņš piebilda, ka nākotnē jākoncentrējas uz ekonomikas strukturālām izmaiņām par labu preču un pakalpojumu ar augstāku ienesīgumu ražošanai.
«Jo augstāka ekonomikas sarežģītība, jo lielāks ienesīgums. Jākoncentrējas uz nišas produktiem - pietiekami vērtīgu preču un pakalpojumu piedāvāšanu nelielā skaitā, jo tajās nav ieinteresēti globālie tirgus spēlētāji. Nišas produktu un pakalpojumu piedāvājumā Latvija var izgriezt pogas daudziem,» sacīja D. Pavļuts.
Viņaprāt, milzīga perspektīva Latvijai atrast nišas produktus ir tādās tradicionālās nozarēs kā kokrūpniecība un pārtikas ražošana, biomedicīna, specializētais tūrisms un daudzas citas.
Ministrs piebilda, ka Nacionālās industriālās politikas galvenie principi ir neizvēlēties «uzvarētājus» vai prioritārās nozares, bet radīt stimulus perspektīvai uzņēmējdarbībai, identificēt un novērst tirgus un publiskā sektora pieļautās kļūdas, samazināt riskus privāto investīciju aizvietošanai vai «izspiešanai» no valsts un pašvaldību puses, valsts, pašvaldību un uzņēmumu investīciju koordinācija, kā arī sadarbība un pastāvīgs dialogs ar nozarēm.
Nacionālajā industriālajā politikā ir iekļauti daudzi atbalsta instrumenti. Piemēram, riska kapitāla instruments, kas stimulē investīcijas uzņēmumu attīstībā un darbības paplašināšanā. Plānots, ka investīciju apjoms vienā komersantā varētu būt līdz 15 miljoniem latu, bet investīcijas varētu saņemt līdz 20 komersantiem.
Tāpat kā atbalsta instruments paredzēta aizdevuma garantiju izsniegšana, lai nodrošinātu komersantiem kredītresursus biznesa īstenošanai. Līdz 2020. gadam plānots atbalstīt vismaz 700 komersantus, šim mērķim paredzēts Latvijas Garantiju aģentūras finansējums 50 miljonu latu apmērā.
Nacionālajā industriālajā politikā paredzēta arī valsts atbalsta programma jauno uzņēmumu nodrošināšanai ar finansējumu, sniedzot aizdevumus ar granta elementu. Plānots, ka līdz 2020.gadam tiks atbalstīti 2700 jaundibināti komersanti un šim mērķim plānots atvēlēt 55,4 miljonus latu no ES fondiem, kā arī piesaistīt 16,6 miljonus latu privātā finansējuma.
Industriālo zonu attīstībā viens no atbalsta instrumentiem būs ceļu un inženierkomunikāciju sakārtošana līdz ražošanas objektiem. Piesaistot aptuveni 37 miljonus latu no ES fondiem plānots līdz 2020.gadam sakārtot inženierkomunikācijas 40 komersantu darbības nodrošināšanai.
Inovāciju kapacitātes paaugstināšanai kā viens no atbalsta instrumentiem paredzētas atbalsta programmas jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei. Piesaistot aptuveni 53,5 miljonus latu no ES fondiem plānots līdz 2020.gadam atbalstīt 400 jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādes projektu un sešus kompetences centrus.
Tāpat inovāciju kapacitātes paaugstināšanai paredzēts arī nodrošināt inkubācijas pakalpojumus jaundibinātiem uzņēmumiem. Piesaistot aptuveni 25 miljonus latu no ES fondiem, plānots līdz 2020.gadam sniegt inkubācijas pakalpojumu 800 jaundibināto komersantu.
D. Pavļuts norādīja, ka nozīmīga Nacionālās industriālās politikas sastāvdaļa būs arī energoresursu izmaksu samazināšana. Paredzēta obligāta iepirkuma komponenšu (OIK) atbalsta mehānisma sistēmas revīzija, lai samazinātu kopējo OIK slogu elektrības patērētājiem. Tāpat paredzēts valsts atbalsts energoefektivitātes veicināšanai un energoresursu patēriņa mazināšanai. Piesaistot aptuveni 22,95 miljonus latu no ES fondiem, plānots līdz 2020.gadam sniegt atbalstu 135 komersantiem.
Ekonomikas ministrija sagatavojusi un iesniegusi saskaņošanai valsts sekretāru sanāksmē Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2013. - 2020.gadam un tajās paredzēto uzdevumu un pasākumu īstenošanas rīcības plānu 2013. -2015. gadam, informēja EM.
Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2013. - 2020. gadam Ministru kabinetā plānots apstiprināt 2013. gada pavasarī, un tās ietver ekonomikas attīstības analīzi un prognozes, izaugsmi ierobežojošo problēmu identifikāciju un nepieciešamos rīcības virzienus. Tāpat, ņemot vērā Nacionālās industriālās politikas uzstādījumus, 2013. gadā plānots apstiprināt MK Latvijas preču un pakalpojumu eksporta veicināšanas un ārvalstu investīciju piesaistes pamatnostādnes 2013. -2019. gadam.
Nacionālās industriālās politikas galvenie mērķi un uzstādījumi ir integrēti arī Nacionālajā attīstības plānā. Industriālās politikas galvenais mērķis ir veicināt ekonomikas strukturālās izmaiņas par labu preču un pakalpojumu ar augstāku pievienoto vērtību ražošanai, tostarp rūpniecības lomas palielināšanai, rūpniecības un pakalpojumu modernizācijai un eksporta komplicētībai.
Lai sasniegtu definēto mērķi, nacionālās industriālās politikas ietvaros noteikti sasniedzamie rezultatīvie rādītāji - apstrādes rūpniecības īpatsvars iekšzemes kopproduktā (IKP) 2020.gadā sasniedz 20%, apstrādes rūpniecības produktivitātes pieaugums 2020. gadā pret 2011. gadu sasniedz 40%, apstrādes rūpniecības pieaugums 2020. gadā, salīdzinot ar 2011. gadu, sasniedz 60%, kā arī ieguldījumi pētniecībā un attīstībā sasniedz 1,5% no IKP.