Ņemot vērā aprīļa un maija apstrādes rūpniecības datus, gaidāms, ka šā gada 2. ceturksnī apstrādes rūpniecība būs nozare ar lielāko negatīvo devumu iekšzemes kopprodukta izaugsmē, tomēr norises nozarē nav vērtējamas vien drūmās krāsās, saka Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs.
Maijā labu pieaugumu uzrādīja arī citu transportlīdzekļu ražošanas nozare, kas, visticamāk, saistīts ar viena no Rīgas kuģu būvētavas kuģa nodošanu ekspluatācijā. Gaidāms, ka arī jūnija un jūlija mēnešos šajā nozarē līmenis tiks vismaz saglabāts. Lielākie negatīvie pieauguma tempi, protams, ir novērojami metālu nozarē, kur Liepājas metalurgs maijā faktiski ir pārtraucis savu darbību. Jau pašlaik ir skaidrs, ka jūnijā un, visticamāk, arī jūlijā tur nekādas ražošanas aktivitātes nebūs bijušas un arī tālākās nākotnes izredzes izskatās drūmas, saka eksperts. Tāpat turpinās stagnācija arī Latvijas apstrādes rūpniecībai un eksportam svarīgajā kokrūpniecības nozarē. Tas gan bija jau iepriekš paredzams, jo problēmas nozarē ir kā no pieprasījuma, tā arī no piedāvājuma puses.
Elektroenerģijas un gāzes apgādes nozare maijā ir augusi par 3,9%, kas tādējādi spēj kompensēt nelielo mīnusu apstrādes rūpniecībā. Pozitīvi vērtējams ir tas, ka, neskatoties uz problēmām Latvijas lielākajā apstrādes rūpniecības uzņēmumā, apstrādes rūpniecības nozare ir spējīga turpināt mēnešu griezumā uzrādīt izaugsmi – attīstība citās apakšnozarēs vismaz pagaidām ir spējīga pilnībā kompensēt būtiskos negatīvos efektus, kas izriet no Liepājas metalurga problēmām, uzsver I. Kasjanovs.
Ziņās par apstrādes rūpniecību maijā daudz interesantu nianšu, bet kopaina nav būtiski mainījusies — kopējie rādītāji joprojām ir vārgulīgi, bet rūpniecībā notiekošā ietekme uz ienākumiem un ekonomiku kopumā ir labāka nekā izskatās pirmajā acu uzmetienā, saka DNB sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Nenoteiktība pasaules tirgos nav beigusies, taču ir jābeidz baidīties, jāstrādā pie ražošanas jaudu palielināšanas, jo arī pārmērīga piesardzība ir risks, saka eksperts. Jaunākie notikumi pasaulē parāda — arī tad, ja kādā reģionā rodas sarežģījumi, parasti to līdzsvaro patīkami pārsteigumi no citas puses. Aizvadītā mēneša laikā strauji pasliktinājušās prognozes par Ķīnu, bet uzlabojas Japānas nākotnes aina. Ražošana Eiropā aprīlī ir pieaugusi un situācija kopumā varētu uzlaboties arī turpmāk. Eiropas iekšējā pieprasījumā maz dzīvības pazīmju, bet ražošanai palīdz tirdzniecības pārpalikuma kāpums, kas šobrīd svārstās padsmitos miljardos eiro mēnesī. Tautā runā, ka mūsu eksportu uz Rietumeiropas tirgiem nosaka ne tikai turienes gala patēriņš, bet ļoti lielā mērā arī mūsu produktu netiešais eksports uz pārējo pasauli. Diezgan noturīgi atlabšanās virzienā turpina doties ASV ekonomika.
Metālu ražošanas nākotne kļūst arvien miglaināka, bet pārējās nozarēs tendencēm vajadzētu būt kopumā pozitīvām un gada 2.pusē apstrādes rūpniecībai atkal jābūt plusos, uzskata eksperts, piebilstot, ka pārējā rūpniecība šogad diez vai sniegs kādu nozīmīgu ieguldījumu izaugsmē. Gan enerģētikā, gan ieguves rūpniecībā līdz šim rādītāji tuvu nullei un īpaši uzlabojumi nav gaidāmi.
Pozitīvais faktors šā gada nogalei ir ārējās vides straujāka uzlabošanās, kas varētu atstāt labvēlīgu ietekmi uz nozari, tomēr vidējā un ilgtermiņā apstrādes rūpniecības attīstību tomēr noteiks iekšējie fundamentālie faktori – produktivitātes kāpums, energoresursu cenas, kā arī kopējā industriālā politika, kas iekļauj sevī gan infrastruktūru, gan nodokļu politiku, saka LB eksperts.
Arī SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis prognozē, ka situācija saglabās nevienmērīgo raksturu un šogad uz gada beigām apstrādes rūpniecība varētu iziet arī nelielos plusos un gadu noslēgt ar nelielu pieaugumu 0,8% apmērā.
Db.lv jau rakstīja, ka maijā rūpniecības produkcijas izlaide salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē apjomi pieauga par 1,3% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 3,9%, bet samazinājums bija apstrādes rūpniecībā – par 0,2%.