Pastāv aizdomas, ka vienā no Japānas atomelektrostacijas Fukušima kodolreaktoriem radušies nopietni bojājumi, kas rada bažas par smagāku vides piesārņojuma iespējamību. Tā norādījuši Japānas kodoldrošības speciālisti, vēsta Associated Press.
«Iespējams, ka kaut kur kodolreaktorā radies bojājums,» norāda Japānas Kodoldrošības aģentūras pārstāvis Hidehiko Nišijama (Hidehiko Nishiyama), piebilstot gan, ka reaktors joprojām saglabājis noteiktas aizsardzības funkcijas.
Citi speciālisti norāda, ka bojājums, iespējams, nav pašā kodolreaktorā, bet gan varētu būt radies citā aprīkojumā, piemēram, cauruļvados vai kodoldegvielas baseinos.
Atomelektrostacijas operatori joprojām aktīvi nodarbojas ar kodolreaktoru radioaktīvo degvielas stieņu dzesēšanu pēc šogad 11. martā piedzīvotās zemestrīces un tai sekojošā cunami, kas izraisīja elektroenerģijas padeves traucējumus atomelektrostacijas dzesēšanas sistēmām.
Speciālisti uzskata, ka kodolreaktora bojājums, iespējams, radies pēc 14. martā notikušā sprādziena, kas sabojāja trešā reaktora ārējo ierobežojošo ēku.
Kā vēstīts, zemestrīcē bojātā atomelektrostacija piesārņojusi arī jūru, palielinot bažas, ka saindētas jūras veltes. Jūrā konstatēti piecu veidu radioaktīvie materiāli, kuru avots ir bojātie degvielas stieņi. Japānas valdība arī aicinājusi daļu iedzīvotāju nelietot krāna ūdeni.
Tāpat arī ziņots, ka postošās zemestrīces bojātās Japānas Fukušimas atomelektrostacijas operatoram Tokyo Electric Power lauksaimniekiem būs jākompensē zaudējumi, kas radušies radiācijas dēļ.
Japāna ir aizliegusi lapu dārzeņu, spinātu un piena eksportu no rajona ap bojāto Fukušimas atomelektrostaciju.
Bojāgājušo skaits 11.marta postošajā Japānas zemestrīcē un tai sekojušajā cunami jau pārsniedzis 10 tūkstošus. Par bez vēsts pazudušiem tiek uzskatīti vairāk nekā 17 tūkstoši cilvēku.