Ikvienam Latvijas iedzīvotājam tuvāko pāris nedēļu laikā vēl ir iespēja nakts debesīs novērot interesantu astronomisku objektu – Holmsa komētu, Db.lv informēja Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Mārtiņš Gills.
Šī komētas ir bez astes, bet savdabīgi interesanta. Pavirši apskatot debesis, tā vairāk atgādina zvaigzni, bet tuvākā pietuvinājumā vai pēc rūpīgākas vērošanas tā izceļas citu debess spīdekļu vidū kā neliels, gaišs un miglains plankums. Šī komēta ir pārsteigusi astronomus ar negaidītu spožuma pieaugumu – ierastos apstākļos, šobrīd tā būtu novērojama tikai ar nopietnu teleskopu. Šobrīd precīza atbilde par spožuma pieauguma iemesliem nav zināma - ir notikusi kāda sadursme ar citu debess objektu vai bijusi cita rakstura eksplozija. Atgādinām,ka šī gada janvārī jau viena cita komēta sagādāja pārsteigumu. Lielākā daļa Eiropas iedzīvotāju ar neapbruņotu aci varēja novērot Maknota komētu (McNaught).
Holmsa komētu (tās kataloga nosaukums 17P/Holmes) 1892.gada 7.novembrī nejauši atklāja britu astronoms Edvīns Holms. Vēlākos gados citu astronomu novērojumi ļāva konstatēt, ka tā ir periodiska komēta ar apriņķošanas periodu 6,9 gadi. Tā neizcēlās ar īpašu spožumu, un laika posmā no 1906. līdz 1964. gadam to oficiāli nevienam neizdevās novērot. Tikai pēc īpašiem aprēķiniem to izdevās atkārtoti noķert. Šobrīd ir aprēķināts, ka tās kodola diametrs varētu būt trīsarpus kilometri. Tas, kas komētu padara redzamu, ir no tās izplūstošās gāzes un putekļi.
Latvijā pēdējās desmitgadēs ievērojamas komētu novērojumu reizes bija 1996. un 1997.gados attiecīgi Hjakutakes un Heila-Bopa komētas. Komētas novērošanai būtisks priekšnosacījums ir skaidras debesis. Holmsa komētu iespējams novērot jau vakarā, kad debesis kļūst pilnībā tumšas – pēc pl 18:00 līdz pat rīta krēslai. Protams, būtisks priekšnosacījums ir, lai debesis nebūtu klātas ar mākoņiem, kā arī novērojumu vietai jābūt minimāli izgaismotai. Komēta atrodas Perseja zvaigznājā. Vakara debesīs to var atrast pa labi no Lielā un Mazā Lāča zvaigznājiem un zem Kasiopejas (atgādina sagāztu M burtu). Komētas sastāv no materiāla, kas līdzinās netīram sniegam – ledus, smilšu un putekļu maisījums. Pārsvarā komētām ir izstiepta eliptiska orbīta, un tās vairumā laika atrodas tālu no Saules - aste tām nav novērojama. Tomēr tajās reizēs, kad kāda no tām pietuvojas Saules, komētas virsma sakarst, ledus sāk iztvaikot, un kosmiskajā telpā tiek izviestas gāzes un putekļi, veidojot attiecīgi gāzu un putekļu astes. Tipveida komētām kodols nav īpaši liels - tā diametrs ir vairāki desmiti kilometri, savukārt to astes var sasniegt vairāku miljonu kilometru garumu.