Uzņēmējs Artis Hartmanis, kurš par, iespējams, nelikumīgi iegūtu naudu iegādājies ekskluzīvu automašīnu Aston Martin, uzskata, ka VID uzsāktais kriminālprocess ir atriebība pret viņu, bet visu informāciju par kompānijām Finanšu policijai un KNAB iedevis cilvēks vārdā – Jevgēnijs Tihonovs, ar kuru iepriekš uzņēmējam bijis kopīgs bizness.
Jāatgādina, ka, iepriekš VID informēja, ka uzņēmējs par nelikumīgi iegūto naudu, iespējams, iegādājies arī privāto lidmašīnu un kuteri. Četru gadu laikā nelegālajā biznesā šis liepājnieks esot apgrozījis aptuveni 140 milj. Ls, tomēr precīzu atmazgātās naudas un nenomaksāto nodokļu summu izmeklētāji vēl noskaidros.
Intervijā Neatkarīgajai A.Hartmanis skaidro, ka J.Tihonovam Londonā esot ierosināts kriminālprocess, jo viņš strādājot Shell, piesavinājies lielas naudas summas. Pēc A.Hartmaņa domām J.Tihonovs gribējis iekļūt Latvijas liecinieku aizsardzības programmā, tāpēc atklājis informāciju par uzņēmumiem.
Ar J.Tihonovu uzņēmējam bijis kopīgs bizness. «Mēs ar viņu strādājām – pārkrāvām priekš Shell produktu. Man pēdējā laikā bija ar viņu nopietni konflikti. Šī varētu būt atriebība. Turklāt viņš strādā tieši tāpat kā es – viņam Latvijā ir ofiss. Tikai šo ofisu neviens nez kāpēc neaiztiek,» stāsta A.Hartmanis.
Viņš arī norāda, ka minētie 140 miljoni neesot naudas atmazgāšanas apjoms, bet gan visu ārvalstīs reģistrēto kompāniju apgrozījums. Šis kompānijas A.Hartmanim piederot nosacīti. «Dažas piederēja man, dažās esmu vai esmu bijis pilnvarotā persona. 140 miljoni – tas ir apgrozījums. Kompānijām vēl ir peļņa, ieņēmumi un izdevumi. Es vispār nesaskatu, kur ir bijusi atmazgāšana. Lai varētu runāt par naudas atmazgāšanu, ir jābūt kreisajai naudai,» uzsver uzņēmējs.
Viņš arī piebilst, ka nemūžam neesot nodarbojies ar naudas atmazgāšanu. Par šādu apvienojumu viņš ir aizskarts visvairāk. Ja viņu vainotu kaut par nodokļu nemaksāšanu, vēl varētu strīdēties. To A.Hartmanis uzskatot par personīgu apvainojumu.
DB jau rakstīja, ka VID izmeklēšanas laikā ir noskaidroja, ka tikusi izveidot saimnieciskās darbības shēmu, kura darbojās laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam, ar mērķi izvairīties no nodokļu nomaksas un atmazgāt naudu.
Aizdomās turamajam uzņēmējam piederēja vairāki Latvijā reģistrēti uzņēmumi, kuriem, lai veiktu saimniecisko darbību, bija tādi resursi, kas nepieciešami naftas produktu tirdzniecībai, transportēšanai, pārkraušanai un bunkurēšanai. Šos resursus par pašizmaksu izīrēja ārzonas uzņēmumiem, kuru darbību tieši vai pastarpināti kontrolējis uzņēmējs.
Savukārt šie ārzonas uzņēmumi jau par tirgum atbilstošu cenu šos resursus, kas nepieciešami darbībām ar naftas produktiem, piedāvāja Latvijas un ārvalstu uzņēmumiem. Gūto peļņu shēmā iesaistītas personas izņēma skaidrā naudā no banku kontiem Šveicē, Lihtenšteinā un Krievijā. Šādi ik gadu, iespējams, tika apgrozīti līdzekļi 35 miljonu latu apmērā un netika nomaksāti nodokļi lielā apmērā.