Ar Jāni Libeku reģionālais laikraksts Dzirkstele ticies ābolu sidra ražotnē, kas atrodas Brīvības ielā, Gulbenē. Viņš stāsta, ka aptuveni pirms trīs gadiem kopā ar draugu prātojuši, ko varētu vēl papildus darīt savam ikdienas darbam, un radusies doma, ka varētu veidot savu uzņēmumu. Jānis atzīst, ka jau skolas laikā prātā virmojusi doma, ka gribētu veidot uzņēmumu, kas saistās ar ražošanu, vēsta laikraksts.
Sākumā ar draugu izmēģinājuši ražot dažādus dzirkstošos vīnus, piemēram, no bērzu sulām, līdz tomēr sapratuši un nonākuši pie secinājuma, ka ābolu sidrs ir tas produkts, kuru mūsu platuma grādos var ražot tiešām kvalitatīvu. Jānis skaidro, ka ābols ir Latvijas auglis, kurš pie mums ir pieejams bez problēmām, to parasti ir daudz un tie ir ļoti piemēroti laba sidra iegūšanai.
Lai arī Jānis ābolu sidra recepti pilnībā neatklāj, tomēr viņš pastāsta, ka no brīža, kad uz ražotni tiek atvesti āboli līdz gatavai produkcijai, kad jau var atvērt gatavu ābolu sidra pudeli un nobaudīt to, paiet aptuveni pusgads. Sidra garšu veido tas, no kādām ābolu šķirnēm tiek iegūta ābolu sula.
Lai arī viņi nav vienīgie sidra ražotāji Latvijā un konkurence esot jūtama, tomēr ārpus Latvijas robežām ar savu produkciju puiši pagaidām neplāno iziet, jo esot labs potenciāls to pārdot arī Latvijā. «Ar konkurentiem var sadzīvot, jo arī viņiem nav tik lieli apjomi, un sidra nozarei ir iespējas augt,» saka Jānis.
Ražošanas uzņēmumā pašreiz ir ieguldīti aptuveni 80 000 eiro. Tie ir gan savi līdzekļi, gan arī ņemts kredīts, kā arī startēts projektu konkursā, tā iegūstot finansējumu. «Aptuveni pirms diviem gadiem startējām Gulbenes novada domes izsludinātajā konkursā un ieguvām naudas līdzekļus aptuveni 2000 latu, par kuriem tika iegādātas divas iekārtas ražošanai. Tas bija mazs finansējums, bet sākumam tāpat noderīgi un nozīmīgi. Tas bija labs atspēriens,» atceras Jānis un piebilst, ka startējuši arī valsts atbalsta programmā biznesam (Altum) un tā piesaistījuši finansējumu, lai varētu iegādāties ražošanai nepieciešamās iekārtas.
«Daļu iekārtu esam nopirkuši no šampanieša ražotnēm Francijā, lai sidrs būtu kvalitatīvs un arī tajā pašā laikā par pieejamu cenu. Mums nebija plāns, ka šī būs mājražošana. Mēs iepērkam iekārtas, lai ar katru nākamo gadu varētu palielināt apjomus.»
Viņš arī norāda, ka pagaidām runāt par peļņu ir pāragri. Ar šādiem ražošanas apjomiem, kādi ir uzņēmumā šobrīd, var nodrošināt to, lai uzņēmums darbotos un attīstītos, bet, lai gūtu peļņu, esot jāpalielina apjoms.
Jānis stāsta, ka vēsturiski Gulbene kādreiz esot bijusi Tālavas sastāvā. «Vēlējāmies, lai mūsu kā ražotāju nosaukums būtu saistīts ar vietu, no kuras nākam, bet Tālavas vietvārds šķitis piemērotāks un interesantāks, tāpēc arī esam Tālavas, nevis Gulbenes vīndari,» saka Jānis.
Tālavas vīndaru ražoto ābolu sidru šobrīd nav iespējams iegādāties lielveikalos, vienīgais veikals, kurā ir nopērkama šī produkcija, ir Rīgā, Valmiermuižas veikalā. «Pudele ābolu sidra veikalā maksā 10 eiro, tad attiecīgi piedāvājam preci tiem veikaliem, kur atrodama kvalitatīva produkcija, ko novērtē veikala klienti,» skaidro Jānis un piebilst, ka galvenokārt sidrs tomēr tiek piegādāts restorāniem un kafejnīcām Rīgā. Tas ir viņu primārais klientu loks.