Šonedēļ rubrikā Kā top? portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā top zīmola Milli ābolu sula konservu cehā Ābolīt’s Durbes novadā.
Ābolu sula jau gadiem ir viens no pieprasītākajiem SIA Ābolīt’s produktiem. Uzņēmums to ražo ne tikai ar savu zīmolu Milli, bet arī ar sadarbības partnera Gemoss vārdu. «Šogad ābolu sula ir ļoti garšīga, jo vasarā bija daudz saules un āboli ir saldi,» vērtē uzņēmuma līdzīpašniece un valdes locekle Millija Anziķe.
Uzņēmuma vēsture meklējama vēl padomju gados. Durbes puse izsenis zināma kā vieta, kur ir plaši ābeļu dārzi, ābele ir pat pilsētas ģerbonī. 70. gados pēc Spilvas direktora rosinājuma padomju saimniecības Liepāja vadība nolēma atvērt augļu un dārzeņu pārstrādes cehu.
Tagad vecās ābeles savu laiku nokalpojušas, un to vietā daudzviet jau plešas graudaugu un rapša lauki. Bet top arī jauni dārzi, tos veido, piemēram, Spriču un Žīguru ģimene.
Tomēr šogad ar izejvielu sagādi sokas slikti. Vismaz Kurzemes pusē nav labs ābolu gads. Tādēļ uzņēmums noteicis augstāko iepirkuma cenu vēsturē – septiņus centus par kilogramu – un ražu gatavs pieņemt, kamēr vien laika apstākļi ļaus.
Produkcijas lielākais noiets atrasts SIA Gemoss tīklā, kā arī Latvijas izglītības iestādēs. Saistībā ar šā gada slikto ražu mierina tas, ka, sagaidot jauno sezonu, noliktavā vēl bija sulas krājumi no iepriekšējās sezonas. Tātad produkcijas, visticamāk, nepietrūks.
Uzņēmumā top vēl citi produkcijas veidi - marinēti gurķi, plūmju, persiku nektārs, rīvētas dzērvenes, dzērveņu sukādes, ābolu povidla. Tā apgrozījums pērn bija 95,3 tūkstoši eiro, peļņa – 1,7 tūkstoši eiro, rāda Lursoft dati.
Galerijā skatāms, kā top zīmola Milli ābolu sula.
#3/14
Pēc mazgāšanas ābolus samaļ un no piltuves izber uz divpozīciju hidraulisko paketpresi. Mūsdienās pieejamas arī trīspozīciju un daudz modernākas sulas spiešanas iekārtas, taču šī ir viena no jaudīgākajām.
#4/14
Vienā reizē nav iespējams izspiest 200 – 300 kilogramu, vajag vismaz divas, trīs tonnas ābolu.
#5/14
Sula no preses pa caurulēm nonāk konteineros, kuru ietilpība ir viena tonna. Lai samalto ābolu pārpalikumi nebūtu jāizmet atkritumos, tos bez maksas atdod kādam saimniekam. Viņš tos izbaro mājlopiem.
#6/14
Konservu ceham Ābolīt’s ir savs ūdenstornis un katlu māja, līdz ar to ražošanas procesam vajadzīgo ūdeni, kā arī karsēšanu nodrošina, izmantojot pašu resursus.
#7/14
Konteinerus ar sulu ved uz cehu, kur to karsē. Trīslitru stikla burkas iepriekš noskalo karstā ūdenī, lai neplīstu, kad tajās pilda 98 grādus karsto šķidrumu.
#8/14
Sterilizēšanas process notiek autoklāvos, vienā ietilpst divi grozi ar burkām. Tās karsē 95 grādu temperatūrā. Lai nodrošinātu izsekojamību no produkta piegādātāja līdz pat pircējam, katrai partijai atzīmē ražošanas datumu, pēc kura uz etiķetes norāda derīguma termiņu.
#12/14
Darbdiena beidzas ar to, ka sula ir izkarsēta, cehs iztīrīts un burkas nonākušas noliktavā, kur tās sagatavo realizācijai.
#13/14
Zīmola nosaukums atvasināts no uzņēmuma līdzīpašnieces Millijas Anziķes retā vārda. Sākotnēji viņa tādai avantūrai nav vēlējusies ļauties, tomēr galu galā piekritusi.