Grieķijā otrdien sācies 48 stundu ilgs streiks, kura laikā simtiem tūkstošu darbinieku pameta savas darba vietas, lai izrādītu neapmierinātību pret plānotajiem izmaksu samazināšanas pasākumiem, kas nepieciešami, lai valsts izvairītos no defolta un saņemtu starptautisko aizdevēju maksājumus.
Balsojums par šiem taupības pasākumiem gaidāms šo trešdien. Līdz tam lielākās Grieķijas arodbiedrības aicinājušas cilvēkus streikot.
Trešdien gaidāmais balsojums attiecas uz 28 miljardu eiro vērtu izmaksu samazināšanas pasākumu sēriju, kā arī plašu valsts īpašumu privatizācijas programmu.
Līdz ar streika sākšanos visā valstī ir ierobežota sabiedrisko pakalpojumu sniegšana. Vairums centrālo un pašvaldību biroji bija slēgti, ierobežots arī slimnīcu darbs, slēgtas skolas un universitātes. Streikam pievienojušies arī darbinieki no valsts uzņēmumiem, kuri stāv rindā uz privatizāciju.
Streika dēļ būtiski traucēts sabiedriskā transporta darbs. Atēnās un tās apkārtnē transporta pakalpojumi vairs netiek sniegti. Darbojas vien galvaspilsētas pazemes vilciens ar mērķi nogādāt streikotājus pulcēšanās vietās. Būtiski traucējumi novērojami arī dzelzceļa, jūras un gaisa satiksmē. Vēlāk otrdien gaidāmi arī plaši streika dalībnieku gājieni.
Jau ziņots, ka trešdien, 29. jūnijā, līdz ar Grieķijas valdības balsojumu, visticamāk, būs zināms Grieķijas parādu krīzes iznākums un līdz ar to arī visas Eiropas finansiālā nākotne.
Investors Džordžs Soross iepriekš izteicies, ka, visticamāk, Eiropā valdošās parādu krīzes rezultātā kādai no valstīm nāksies pamest eirozonu. Viņš prognozē, ka Eiropa ir ekonomiskā sabrukuma priekšā, kas aizsāksies Grieķijā, taču izpletīsies arī citās valstīs. Viņa skatījumā Eiropa, piešķirot aizdevumus Grieķijai tikai pērk laiku, tāpēc ir nepieciešams izstrādāt plānu «B».
Eiropas Komisija (EK) gan cer, ka izmaksu samazināšanas plāns tiks apstiprināts. «Šie pasākumi, kad tie tiks pilnībā īstenoti, ļaus Grieķijai panākt nospraustos mērķus un noturēties uz ceļa,» savā ziņojumā norāda EK.
CNN vēsta, ka jauno taupības pasākumu īstenošana, ieskaitot privatizācijas programmu, ļaus Grieķijai ietaupīt kopumā aptuveni 80 miljardus eiro – to vidū arī plānota valsts sektorā strādājošo atalgojuma apcirpšana.
šomēnes Briselē notikušajā Eiropas Savienības (ES) divu dienu samitā parādu jūgā nonākusī Grieķija oficiāli lūgusi finanšu palīdzību, lai nepieļautu valsts maksātnespējas iestāšanos.
Vairāki pasaules eksperti un analītiķi ir izteikušies, ka gaidāms Grieķijas defolts. Arī pasaules lielākā obligāciju fonda PIMCO vadītājs Mohameds El-Erians paredz, ka galu galā Grieķija bankrotēs, tomēr minētās valsts bankrots neradīs tādas pašas sekas kādas bija vērojamas pēc pasaulslavenās investīciju bankas Lehman Brothers bankrota.
Gadījumā, ja Grieķija nespēs pildīt kaut vai daļu valsts finansiālo saistību, tiks iedragāta visas Eiropas banku sistēma, kas tālāk varētu negatīvi ietekmēt bankas un finanšu tirgus ASV.