Zviedrijas finanšu ministrs Anders Borgs vēlas, lai Grieķija sekotu Baltijas valstīm, piemēram, Igaunijai, kur budžeta samazinājums pielīdzināms 15% no iekšzemes kopprodukta. To ministrs sacījis Vācijas izdevumam Die Welt, vēsta Reuters.
Runas par Grieķijas parāda pārprofilēšanu vai par Grieķijas valdības obligāciju termiņa pagarināšanu vai par citām glābšanas formām var sākties tikai tad, kad valsts sasniedz «ļoti būtisku» pārpalikumu, sacījis Borgs, norādot, ka grieķiem «jānorij zāles, ko mēs viņiem izrakstījām».
Atšķirībā no kaimiņvalsts Somijas Zviedrija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, kas izvēlējusies neatteikties no savas valūtas un - vismaz šajā ziņā - valsts ir mazāk ieinteresēta eiro nākotnē nekā, piemēram, Vācija, norāda Reuters.
Trešdien Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips sacīja, ka Grieķijai vajadzētu kopēt Latvijas fiskālās taupības pasākumus.
Saskaņā ar pašreizējiem plāniem Grieķija plāno samazināt savu budžeta deficītu no 15,4% no iekšzemes kopprodukta 2009.gadā līdz 2,6% 2014.gadā.
Borgs arī pieprasījis grieķiem nekavējoties uzsākt sociālās drošības sistēmas reformas.
«Vienkārši nevar būt tā, ka grieķi turpina iet pensijā tik agrā vecumā. Viņiem darba tirgū jāpaliek ilgāk un - dabiski - jāmaksā nodokļi,» klāstījis ministrs.
«Grieķijai būs nepieciešami pieci, seši, iespējams, pat septiņi gadi, lai atgūtu fiskālo uzticamību,» piebildis Zviedrijas finanšu ministrs.
Borgs arī uzstājis, lai Grieķija izveidotu neatkarīgu institūciju, kuras uzdevums būtu vadīt privatizācijas plānu. Tai esot jābūt līdzīgai kā Treuhand, ko Vācija izveidoja, lai pārdotu Austrumvācijas aktīvus.
«Šobrīd izskatās, ka Grieķijai pieder aktīvi 300 miljardu eiro apmērā. Neviens nevar pārdot šādu milzīgu apjomu īsā laikā,» pamatojot šādas institūcijas nepieciešamību, teicis Borgs. Pēc viņa domām, privatizācijas pabeigšanai varētu būt nepieciešami pieci līdz desmit gadi.
Kā vēstīts, Vācijas kanclere Angela Merkele nesen «uzbruka» Dienvideiropas valstīm, piemēram, Grieķijai, kur cilvēki pensionējoties agri un ņemot daudz brīvdienu. Kanclere teica, ka viņi vairs nevar atļauties baudīt šādu dzīvesveidu uz citu Eiropas Savienības valstu, piemēram, Vācijas, rēķina.
«Es runāju par to, ka tādās valstīs kā Grieķija, Spānija un Portugāle nevar doties pensijā agrāk nekā Vācijā,» viņa sacīja. «Mums nevar būt (vienota) valūta, un viens iegūst daudz brīvdienu, bet cits - ļoti maz. Tas ilgtermiņā nesader kopā,» akcentēja Merkele.
Merkele darīja zināmu, ka viņa sagaida, lai Grieķija un citas grūtībās nonākušās eirozonas valstis divkāršotu savus centienus.
«Protams, mēs vēlamies eiro, un, protams, mēs nevēlamies, lai (jebkura valsts) bankrotētu, un mēs visi tiktu novilkti uz leju. Mēs nevaram vienkārši izrādīt solidaritāti un teikt, ka šīm valstīm vajadzētu turpināt tāpat kā līdz šim,» skaidroja Vācijas kanclere.
«Jā, Vācija palīdzēs, bet Vācija palīdzēs tikai tad, kad citi pacentīsies. Un tam ir jābūt skaidram,» viņa turpinājusi.